آخرین اطلاعات از حافظه های DDR5

0

آخرین اطلاعات از حافظه های DDR5

حافظه های DDR4 همچنان برای سیستم های امروزی کافی به نظر می رسند و به خوبی از پس تغذیه پردازنده ها بر می آیند. با این وجود مدتی است که زمزمه هایی از مشخصات فنی حافظه های DDR5 به گوش می رسد. انجمن JEDC که مسئول تدوین و استاندارد گذاری حافظه های نیمه هادی DDR است، به تازگی اطلاعاتی را از نسل پنجم رم ها، با نام DDR5 ارائه کرده است. حافظه های DDR5 در سال 2019 به طور رسمی وارد دنیای سخت افزار خواهند شد!

این حافظه ها دارای فرکانس پایه 4800 مگاهرتز هستند که مانند همیشه، این رقم بسیار بالاتر نیز خواهد رفت. فرکانس حافظه های DDR4 در حالت پایه 2133 مگاهرتز است که در نتیجه این مقدار در حافظه های DDR5 به دو برابر افزایش پیدا می کند. انتظار می رود که DDR5 از داده هایی با سرعت 6.4 گیگابیت در ثانیه پشتیبانی کرده و پهنای باند آنها نیز به 51.2 گیگابایت در ثانیه می رسد. این در حالی است که حافظه های DDR4 کنونی با سرعت 3.2 گیگابیت در ثانیه، پهنای باند 25.6 گیگابایت در ثانیه را ارائه می دهند.

ولتاژ کاری نیز در رم های DDR5 کاهش یافته و اینبار تنظیم کننده های ولتاژ بر روی PCB رم قرار می گیرد که با این حساب این وظیفه از روی مادربرد برداشته خواهد شد. افزون بر تمام این موارد، استفاده از ظرفیت های بالاتر نیز امکان پذیر شده و تولید کنندگان پردازنده (CPU) تعداد کانال های حافظه را افزایش داده و پشتیبانی از 64 گیگابایت حافظه در مدل های Mainstream به 128 گیگابایت افزایش یابد که البته هم اینک نیز بسیاری از مادربردها این مقدار مورد استفاده نیست. آزمایش های نهایی با کمک تولید کنندگان حافظه و نیمه هادی بر روی DDR5 ها ادامه دارد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید