آزمایشگاه ها برای فعال بودن نیازمند نقدینگی هستند

0

نماینده جامعه آزمایشگاهیان در شورای عالی نظام پزشکی گفت: آزمایشگاه ها با دیرکردهای چند ماهه از سوی سازمان های بیمه گر مواجه هستند و این در حالی است که برای گردش مالی خود نیاز به نقدینگی دارند.

دکتر محمد صاحب الزمانی نماینده جامعه آزمایشگاهیان در شورای عالی نظام پزشکی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  با اشاره به اینکه آزمایشگاه ها حدود 9 ماه  است که مطالبات خود را از سازمان های بیمه دریافت نکرده اند؛ گفت : آزمایشگاه ها برای سرپا بودن نیاز به نقدینگی دارند و حتی بیمه های تکمیلی نیز پرداختشان منظم نیست و تا زمانی که قانون در نظام سلامت به درستی اجرا نشود، شاهد این وضعیت هستیم.

وی افزود : اکثر آزمایشگاه ها از بانک ها وام گرفته اند تا بتوانند مطالبات پرسنل خود را پرداخت کنند زیرا گردش مالی خوبی ندارند و 70 درصد مراجعان به آزمایشگاه ها تحت پوشش سازمان های بیمه گر هستند و 10 درصد بیمه های تکمیلی نیز با آزمایشگاه ها قرارداد، دارند.

وی  با اعلام اینکه نظارتی بر عملکرد سازمان های بیمه گر نیست، ادامه داد : بیمه ها بصورت سلیقه ای عمل می کنند و غالبا هم پول ندارند؛ بنابراین باید صنعت بیمه در کشور متحول شود و سیستمی که اکنون حاکم است، علمی نبوده و پاسخگوی نیازها نیست .

وی با اشاره به این موضوع که آزمایشگاهیان مشکلاتی دارند که سالهاست آن را در مجامع مختلف بیان می کنند اما هنوز این معضلات مرتفع نشده است، تصریح کرد : ارتقای بهره وری کارشناسان و کاردان های آزمایشگاه ها از جمله مواردی است که به هیات دولت و کمیسیون مربوطه بیان شده اما هنوز نتوانستیم ارتقای بهره وری پرسنل پیراپزشکی را به همکاران آزمایشگاهی تعمیم دهیم .

به گفته نماینده جامعه آزمایشگاهیان در شورای عالی نظام پزشکی پرسنل شاغل در آزمایشگاه ها با مواد اسیدی ، شیمیایی ، هورمونی و اشعه رادیواکتیو سروکار دارند و همچنین انواع بیماری ها مانند ایدز و هپاتیت که خطرناک هستند و هنوز این سختی کار برای جامعه آزمایشگاهی مصوب نشده است .

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید