آزمایشگاه ها دومین موسسه آسیب دیده از لحاظ اقتصادی هستند

0

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در مراسم گرامیداشت روز آزمایشگاهیان گفت : با وجود آن که آزمایشگاهها با بحران جدی از نظر اقتصادی مواجه هستند اما پیشتاز کیفیت در ارائه خدمات بوده اند .

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ، علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در مراسم گرامیداشت روز آزمایشگاهیان که دیشب در تالار عقیق بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به اینکه طبق تحقیقات انجام شده دومین موسسه اقتصادی که در حوزه سلامت دچار آسیب جدی شده، آزمایشگاهها و مراکز رادیولوژی هستند، اظهار داشت: مشکلات اقتصادی آزمایشگاهها متعدد و پیچیده است ولی با این وجود آزمایشگاههای کشور در بحث کیفیت یکی از گروههای پیشتاز در حوزه سلامت بوده اند .

وی با بیان این که آزمایشگاه ها نمی توانند کم فروشی کنند، افزود: در بحرانی ترین شرایط آزمایشگاهها جوانمردانه برای ارائه خدمات با کیفیت به بیماران ایستاده و نسبت به جان مردم خود را مسئول می دانند.

وی با تاکید بر اینکه این قشر خدوم از اخلاقیات پزشکی برخوردارند ادامه داد: آزمایشگاه ها با نوسانات قیمتی در تجهیزات و کیت های آزمایشگاهی مواجه هستند لذا نباید با سرکوب تعرفه ای  رو به جلو حرکت کرد و فشار مضاعفی بر این موسسات وارد نمود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با بیان این که آزمایشگاهها با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته اند، گفت: k  هفده هزار تومانی برای آزمایشگاههای شهرستان ها به 14 هزارتومان کاهش یافت که با انجام این کار دیگر رغبتی برای پرسنل آزمایشگاهها جهت  ارائه خدمات به بیماران باقی نمی ماند.

زالی تاکید کرد : از هر نهاد نظارتی که تصور می کند، حرف سازمان نظام پزشکی و انجمن های علمی تخصصی صنفی است؛دعوت می کنم خودشان به بررسی وضعیت حاکم بر آزمایشگاهها بپردازند و اگر برایشان محرز شد که حرف ما واقعیت ندارد ما تابع آن ها بوده و هر چه را گفتند ؛ می پذیریم.

تعطیلی هر آزمایشگاه مساوی با حذف یک خدمت پزشکی است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که امروز اگر هر موسسه آزمایشگاهی تعطیل شود، یک خدمت پزشکی از کشور حذف شده است، تصریح کرد : با توجه به بحران اقتصادی حاکم بر آزمایشگاهها اگر حتی یک آزمایشگاه به تعطیلی کشانده شود، دسترسی مردم به خدمات پاراکلینیک در یک بخش از کشور آسیب خورده است.

وی اذعان داشت : هیات محترم وزیران باید یک کار سرمایه ساز انجام دهد و یکبار برای همیشه با یک شیب منطقی تعرفه های پزشکی رشد کند.

وی افزود : اگر دلمان برای مردم می سوزد با سرکوب تعرفه ای به آن ها کمک نکردیم بلکه باید بیمه ها را تقویت کرده تا سهم بیشتری در پرداختها داشته باشند و مردم متحمل هزینه های کمتری شوند .

به گفته رئیس کل سازمان نظام پزشکی جامعه آزمایشگاهی کشور باید از بحران خارج شود و برای ارائه خدمات پیشرفته تر به بیماران تجهیز شوند

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید