آزمایش های ژنتیکی شمشیر دو لبه

0

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با توجه به هزینه های سرسام آور غربالگری های ژنتیکی امکان بهره مندی از تمامی این خدمات در کشور وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی ؛ محمد آقاجانی معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم افتتاحیه رسمی مرکز جامع مشاوره ژنتیک در بیمارستان طالقانی اظهار کرذ: این نوع آزمایشگاه های تشخیصی باید با محوریت وزارت بهداشت در درمان ناهنجاری‌های ژنتیکی نقش داشته باشند.

وی با بیان اینکه آزمایش‌های ژنتیکی مانند یک تیغ دو لبه هستند، اظهار داشت: این آزمایشگاه‌هابه حوزه سلامت کمک کند و از طرفی دیگر بسیار گران و هزینه‌بر هستند. 

معاون وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: از آنجایی که خدمات نوین بسیار گران قیمت هستند باید این خدمات در مسیر راهنمایی‌های بالینی قرار بگیرند. 

وی عنوان کرد: اکنون اعزام بیمار به خارج از کشور برای بهره‌گیری از خدمات ژنتیکی تقریبا به صفر رسیده ولی ضروری است با تلاش فراوان، ارسال برخی از نمونه‌ها به خارج از کشور را نیز به حداقل برسانیم.

آقاجانی با بیان اینکه امروزه بیش از 600 کلینیک در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: در حدود 250 این کلینیک‌ها فعالیت‌های فوق تخصصی به مردم ارائه می‌دهند.

وی عنوان کرد: برای گرایش مردم به خدمات بستری فرانشیز بیماران سرپایی از 30 به 15 درصد کاهش یافت. همچنین برای حمایت از اقشار محروم جامعه 20 درصد از خدمات سرپایی به حدود 32 درصد در مراکز دولتی و دانشگاه‌ها افزایش داشت. 

در ادامه مراسم ملک‌زاده بیان کرد: بسیاری از تست‌های ژنتیکی با وجود مثبت بودن منجر به بیماری نمی‌شوند. بنابراین علم ژنتیک با پیچیدگی‌های بسیاری همراه است و گاهی اوقات این مشاوره‌ها سبب نگرانی بی‌مورد  خانواده‌ها می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه بیشتر افراد بالای 50 سال دارای سرولوژی مثبت هستند افزود: با وجود مثبت بودن این آزمایش مجاز به تجویز آنتی‌بیوتیک در بسیاری از این افراد نیست. 

وی عنوان کرد: متاسفانه تنها حدود 20 درصد از بیماری‌های ژنتیکی را می‌توان تشخیص داد و طیف وسیعی از این بیماری‌ها قابل تشخیص نیستند. 

گفتنی است در این مراسم از 6 نفر از همکاران رئیس مرکز جامع خدمات ژنتیک کشور تقدیر و تشکر به عمل آمد همچنین تفاهم نامه‌ای بین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و سازمان بهزیستی کشور مبنی بر همکاری در خصوص پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌های ژنتیکی تفاهم‌نامه‌ای منعقد شد.

انتهای پیام /

لینک مطلب

پاسخ دهید