آسمان خودرو داخلی همچنان بی‌ستاره

0

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران ماهانه گزارش هایی را از سطح کیفی خودروها ارائه می دهد که در آن خودروها با توجه به کیفیت ستاره ها معرفی شوند ولی گویا این آمارها و ستاره ها برای خودروسازان زیاد الزام آور نیست و حتی می توان گفت توجهی به آن نیز نمی شود.

به گزارش گروه خودرو عصر ایران در تازه ترین ترین گزارش ماهانه شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در حوزه کیفیت خودرو، کماکان هیچ خودروی ۵ و یا ۴ ستاره ای وجود ندارد و همچنان بیشترین رده کیفی متعلق به خودروهای ۳ ستاره است .

اگر گزارش های شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد را در ماه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید به راحتی درمی یابید که ستاره هایی که بسیاری از خودروها دارند در طی ماه های مختلف هیچ تغییری نکرده است، گو این که تلاشی نیز برای ارتقای آنها انجام نمی شود!

36

درتازه ترین گزارشی که در مورد کیفیت خودروهای داخلی منتشر شده است در گروه خودرو های بالای ۱۰۰ میلیون تومان “نیو مزدا” و “گرند ویتارا” وجود دارند که هر ۲ خودرو ۳ ستاره را کسب کرده اند و این در حالی است که این ۲ مدل خودرو در ماه گذشته نیز همین تعداد ستاره را دریافت کرده بودند.

تنها ارتقایی که در بین تمامی خودروهای موجود وجود دارد فقط مربوط به سراتو بود که در ماه گذشته ۲ ستاره کیفی داشت و در گزارش جدید به ۳ ستاره در رده قیمتی ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون ارتقاء یافته است.

از آن سو، آریوی سایپا نیز یک ستاره خود را از دست داد؛ آریو که در سایت خودرویی “بن رو” تولید می شود در ماه گذشته ۲ ستاره بود اما در شهریور ماه یک ستاره خود را از دست داد.

شاید تاسف بار ترین قسمت این گزارش مربوط به گروه وانت ها باشد زیرا در این رده فقط وانت تندر توانسته ۳ ستاره را کسب کند و کلیه وانت های دیگر فقط ۱ ستاره اند و تلاشی نیز برای افزایش ستاره نیز از سوی شرکت های تولید کننده انجام نمی شود.

اعلام وضعیت کیفی خودروها در هر ماه باید برای خودروسازان فاکتوری باشد تا در جهت احترام به حقوق مشتری تلاش کنند تا نقاط ضعف تولیداتشان را رفع و تلاش کنند به سرعت در جهت افزایش این ستاره ها اقدام کنند نه اینکه اصلا به رویشان هم نیاورند و تلاشی انجام ندهند. انگار در این جدول هیچگاه ۴ و ۵ ستاره ای پیش بینی نشده تا تلاشی برای رسیدن به آن انجام شود.

حال که خودرو سازان تلاش چندانی برای رسیدن به این قله ها انجام نمی دهند باید نهاد های حاکمیتی با ابزار هایی که در اختیار دارند (مانند ارائه مجوز های تعرفه ای، قیمت گذاری و … ) بستری را فراهم کنند تا خودروسازان ملزم به بالا بردن کیفیت خودروهای تولیدی خود باشند و شاهد روزی باشیم تا در گزارش هایی که ارائه می شود خودروهای ۴ و ۵ ستاره را نیز ببینیم نه اینکه در جدولی با این همه نام خودرو، پر باشد از یک و دو ستاره های کم کیفیت!

در تازه ترین ترین گزارش ماهانه شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در حوزه کیفیت خودرو، کماکان هیچ خودروی ۵ و یا ۴ ستاره ای وجود ندارد و همچنان بیشترین رده کیفی متعلق به خودروهای ۳ ستاره است .

[ad_2]

www.mashin.ir

پاسخ دهید