آسیای مرکزی؛ دهلیز انتقال ناامنی افغانستان به “روسیه و چین”

0

خبرگزاری میزان – یک نشریه چاپ دوشنبه نوشت: بی‌ثباتی و به چالش کشیدن روسیه و چین از کانال آسیای مرکزی، هدف پنهانی آمریکا از ایجاد نابسامانی و تنش در مرزهای شمالی افغانستان است.

آسیای مرکزی؛ دهلیز انتقال ناامنی افغانستان به به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، “دنیا” یک هفته نامه چاپ دوشنبه در تازه ترین شماره خود بی‌ثباتی و ناآرام کردن اوضاع در شمال افغانستان و از این طریق انتقال ناامنی به آسیای مرکزی را از اهداف پنهانی کاخ سفید دانسته است.
 
این روزنامه نوشت: آمریکا و کشورهای اروپایی برای روسیه مشکل اوکراین را درست کردند و اکنون می خواهند یک مشکل جدید دیگر را با دامن زدن به جنگ و تروریسم در آسیای مرکزی به وجود آرند.
 
آنها برای رسیدن به این اهداف از تمام واسطه ها، از جمله، داعش، طالبان، القاعده، جنبش اسلامی ازبکستان و دیگر گروه های افراطی استفاده می برند.
 
«دنیا» در ادامه با استناد به سخنان یک تحلیلگر افغانستانی آورده است: آمریکا نخست می خواست در افغانستان پایگاه نظامی خودرا ایجاد کند. هدف دیگر واشنگتن این بود که از طریق افغانستان جنگ و ترور را به منطقه آسیای مرکزی تحویل دهد زیرا آسیای مرکزی دروازه چین و روسیه محسوب می شود و از این رو، کاخ سفید می خواهد مشکلات امنیت را در این منطقه به وجود آورند.
 
بروز حوادث اخیر بیانگر این هدف می باشد.
 
این تحلیلگر با اشاره به اینکه حضور طالبان و تروریست ها پس از امضای پیمان امنیتی با آمریکا تقویت شد، افزود: باعث تاسف است که طالبان شمال با طالبان افغانستان هیچ مناسبتی ندارند. در آنجا شبه نظامیان خارجی از پاکستان، ازبکستان و قفقاز شمالی در درگیری ها شرکت می کنند.
 
به باور این تحلیلگر، این شبه نظامیان در آینده نزدیک به داعش خواهند پیوست. پس از عملیات اخیر ارتش پاکستان در وزیرستان، شبه نظامیان آسیای مرکزی از آنجا به افغانستان منتقل شدند و آمریکا و پاکستان برای آنها در شمال افغانستان زمین اختصاص داد اما به طور جدی انتقال جنگ به شمال یعنی مرزهای آسیای مرکزی آغاز شد.
 
هدف آمریکا از بی‌ثبات کردن شمال افغانستان، ایجاد مشکل در بخش امنیت کشورهای آسیای مرکزی می باشد.
 
به باور این تحلیلگر، در اجرای این طرح پاکستان با آمریکا همکاری می کند. طرحهای بزرگ آمریکا در منطقه با دستان پاکستان اجرایی می‌شود.   
 
در آسیا دولت های هند، چین و روسیه پیدا شده اند که برای آمریکا مانع ایجاد می کنند. قسمت اعظم روسیه در منطقه آسیا واقع شده است. چین و روسیه برای حکمرانی مطلق آمریکا در منطقه مشکل ایجاد می کنند و همچنین این کشور ها در حال رشد سریع هستند و اگر قدرت‌مندتر شوند برای آمریکا مشکلات زیادی را به بار خواهند آورد.
 
آمریکا و اروپا برای روسیه مشکل اوکراین را درست کردند و اکنون می خواهند یک مشکل جدید را با دامن زدن به جنگ و تروریسم در آسیای مرکزی ایجاد کنند. این است که آمریکا برای عملی کردن اهداف خود از داعش، طالبان، القاعده، جنبش اسلامی ازبکستان و دیگرها استفاده می کند.
 
انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید