آشنایی با برخی از اصطلاحات دوربین های دیجیتال (بخش اول)

0

آشنایی با برخی از اصطلاحات دوربین های دیجیتال (بخش اول)

دنیای دوربین‌های دیجیتال قطعاً یکی از بزرگترین بازارهای جهان است. اما بر خلاف تلفن های هوشمند که می توان از روی حرف پیشوند آنها مشخص کرد با چه دستگاهی سر و کار داریم در این بازار از به آن صورت از حروف‌ خاصی بهره گرفته نمی شود و برای خرید بهتر حتماً باید با اصطحالات مربوط به دوربین‌های دیجیتال آشنا باشید. در ادامه قصد داریم برخی از اصلی‌ترین مفاهیم این دستگاه ها را مرور کنیم تا بتوانید انتخاب بهتری در زمان خرید یک دوربین دیجیتال داشته باشید. 

مگاپیکسل:

قطعاً اولین چیزی که در خرید یک دوربین دیجیتال ذهن شما را مشغول می‌کند این است که مگاپیکسل چیست؟ مگاپیکسل تشکیل شده از دو کلمه مگا و پیکسل. ابتدا برای درک بهتر این عبارت باید معنای پیکسل را بدانید پیکسل واحد‌های کوچکی می‌باشند که تصاویر را ساخته و کوچک ترین ساختار یک عکس می‌باشند که هر کدام یک رنگ مجزا دارند و در کنار هم یک عکس را می‌سازند. مگا یک واحد است که به هر یک میلیون پیکسل گفته می‌شود، برای درک بهتر دوربینی را با قابلیت عکاسی با رزولوشن Full HD  را در نظر بگیرد، همان طور که می‌دانید رزولوشن این عبارت 1920×1080  می‌باشد اگر این دو را در هم ضرب کنید حاصل 2073600 می‌شود. یعنی این، سنسور دوربین توانسته است با کیفیت Full HD  2 مگاپیکسل را در یک عکس در اختیار ما قرار دهد.

دیافراگم:

برای درک بهتر این عبارت ابتدا چشم خود را ببندید، چیزی نمی‌بینید. حالا مقداری باز کنید مقدار کمی اشیایی که در اطراف شما هستند را مشاهده می‌کنید. حالا کامل باز کنید همه چیزی را که در اطراف شما هستند را می‌توانید مشاهده کنید. این لغت نیز در دوربین‌های دیجیتالی به معنای همین محدوده‌ی گستردگی لنز در هنگام عکاسی است دیاگرافم بیشتر شما را در یک عکاسی بهتر در شب همراهی می‌کند محدوده‌ی عکاسی را بزرگتر می‌کند و نور بیشتری را هم بدست می‌آورد. دیاگرافم پایین تر عمق میدان را کم و نور عکاسی را نیز در شب بسیار کم می‌کند. برای درک بهترواحد آن را با f/  اندازه می‌گیرند.

ISO (ایزو):

این عبارت بسیار به دیاگرافم نزدیک‌ است،ISO (ایزو) دامنه وسیعی از عددها را شامل شده و از 100 تا اعداد بالاتری کاربرد. در واقع این عدد میزان حساسیت به نور در یک عکاسی بدون توجه به محدوده‌ی گستردگی لنز را مشخص می کند. هر چه این عدد پایین‌تر باشد تصویر در روز بدون نقص گرفته می‌شود و کمترین تاثیر نور در عکاسی نمایان می‌شود. اما در شب ایزو 100 در بیشتر عکاسی‌ها جوابگو نیست و باید تغییراتی در آن بدهید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید