آشنایی با تمدن فرانسه در بازی Civilization VI

0

آشنایی با تمدن فرانسه در بازی Civilization VI

همان گونه که علاقه مندان به بازی های سبک استراتژی و هواداران مجموعه بازی های Civilization VI از آن آگاه هستند، امکان در دست گرفتن کنترل مهم ترین تمدن های تاریخ بشریت و تغییر ماهیت و ساز و کار آن ها در عناوین این مجموعه یکی از قابلیت های اساسی موجود در نسخه های مختلف از سری Civilization به شمار می رود که وجود آن را در تازه ترین نسخه از این مجموعه یعنی بازی Civilization VI هم می توان مشاهده کرد. طی روز های گذشته به بررسی تمدن چین در بازی Civilization VI پرداختیم و حال بد نیست نگاهی هم به تمدن فرانسه در نسخه ی ششم از مجموعه بازی های Civilization داشته باشیم.

انتخاب تمدن فرانسه در بازی Civilization VI ، در مجموع بیشتر به کار آن دسته از علاقه مندان به مجموعه بازی های Civilization خواهد آمد که بیش از هر چیز تمرکز خود را در طول تجربه ی گیم پلی نسخه های مختلف از این مجموعه بر امر توسعه ی فرهنگی قرار داده اند. البته انتخاب تمدن فرانسه در بازی Civilization VI و ادامه دادن بازی با این تمدن نیاز به صبر و حوصله ی قابل توجهی از سوی بازیباز خواهد داشت. چرا که بیشتر پتانسیل های مربوط به تمدن فرانسه در بازی Civilization VI (برای آن دسته از کسانی که توسعه ی فرهنگی را به عنوان هدف اصلی خود در بخش گیم پلی این اثر برگزیده اند) از میانه های بازی به بعد نمود خواهد یافت و به این ترتیب انتخاب کنندگان تمدن فرانسه در بازی Civilization VI باید استراتژی های مناسبی را در نیمه ی نخست این بازی به منظور توسعه بخشیدن به تمدن تحت کنترل خود انتخاب به کار بندند. در واقع به همان اندازه که تمدن هایی نظیر مصر یا چین در بخش های آغازین بازی Civilization VI و دوران باستان در عرصه هایی نظیر خلق عجایب جهان (نظیر دیوار چین یا اهرام مصر) از ابتکار عمل ویژه ای برخوردار هستند، این ابتکار عمل در میانه های بازی Civilization VI به تمدن فرانسه تعلق دارد و به این ترتیب آن دسته از تجربه کنندگان بازی Civilization VI که بتوانند بار خود را در بخش های ابتدایی این بازی درست به سر منزل مقصود برسانند، در بخش های میانی این اثر کارشان حسابی بر روی غلتک خواهد افتاد و به خوبی می توانند از قابلیت های متعددی که تمدن فرانسه به منظور توسعه ی فرهنگ و هنر در اختیار آن ها قرار می دهد بهره مند گردند. 

 civilization6

در بازی Civilization VI دیگر خبری از افرادی نظیر ناپلئون بناپارت و شارل دوگل نیست و این بار ملکه کاترین دِ مدیچی تمدن فرانسه را نمایندگی می کند. ملکه کاترین را می توان یکی از قدرتمند ترین زنان قرن شانزدهم میلادی لقب داد که در طول دوران حیات خود توانست به خوبی از سلطنت فرانسه در دورانی بسیار پر آشوب و پر درگیری (دورانی که جنگ های داخلی و نبرد های مذهبی متعددی کشور فرانسه را فرا گرفته بود) محافظت نماید. گفتنی است که ملکه کاترین به لحاظ اصالت و پیشینه به یکی از خانواده های اشرافی ایتالیا تعلق داشت و در دوران نوجوانی به عنوان همسر پادشاه وقت فرانسه یعنی هنری دوم برگزیده شد تا به این ترتیب علاوه بر دوران حکومت همسر خود، بتواند در دوران پادشاهی سه پسرش (که هر کدام از آن ها به نوبت مدتی بر کشور پر آشوب فرانسه حکمرانی کردند) نیز به عنوان ملکه ی کشور فرانسه لقب گیرد. ملکه کاترین در طول دوران زندگی خود دخالت های فراوانی در امر سیاست و کشور داری داشت و یکی از اقدامات اصلی او به عنوان ملکه ی فرانسه تقویت نوعی سیستم جاسوسی بود که جاسوسان کار کشته ی حاضر در آن به نوعی نقش دست راست و بازوی اجرایی او را در اقدامات سیاسی و دیپلماسی بر عهده داشتند. جالب این جاست که این سیستم جاسوسی در بازی Civilization VI نیز وجود خواهد داشت و در بخش دیپلماسی تمدن فرانسه در این بازی نقش پر رنگی را ایفا خواهد نمود. به این ترتیب که ملکه کاترین از وجود جاسوسان فراوانی در بازی Civilization VI بهره می برد که اطلاعات مهمی را از سایر تمدن های موجود در این بازی در اختیار او قرار می دهند. از سوی دیگر تجربه کنندگان بازی Civilization VI این امکان را خواهند داشت تا به موجب انجام فعالیت های مبتنی بر تحقیق و توسعه در این بازی، قابلیت های جاسوسی خود در تمدن فرانسه را ارتقا بخشند و از طریق آن سیاست های مختلفی که در طول تجربه ی گیم پلی این اثر در سر دارند را به گونه ای دلخواه به پیش ببرند.  

 civilizationVI

همان گونه که در بخش نخست این مطلب هم به آن اشاره شد برگزیدن تمدن فرانسه در گیم پلی بازی Civilization VI می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای علاقه مندان به بحث توسعه ی فرهنگی در این بازی باشد. با این حال این موضوع هرگز به آن معنی نیست که علاقه مندان به بحث توسعه ی تمدن خود از طریق انجام جنگ از هیچ امکان ویژه ای در بازی Civilization VI و در قالب تمدن فرانسه برخوردار نخواهند بود. در واقع گارد پادشاهی فرانسه یکی از واحد های ویژه ای محسوب می شود که برگزینندگان تمدن فرانسه در بازی Civilization VI امکان بهره گیری از توانایی ها و قابلیت های این واحد را در اختیار خواهند داشت. وظیفه ی اصلی این واحد ویژه محافظت از آثار گران بهای فرهنگی تمدن فرانسه و عجایب متعددی است که توسط این تمدن خلق شده اند. بر همین اساس امتیاز ویژه ی استفاده از واحد گارد پادشاهی هنگامی رقم خواهد خورد که این این واحد نظامی در اطراف پایتخت مستقر شده باشد و در آن مکان به دفاع از سازه های ارزشمند مذکور و قلع و قمع مهاجمان بپردازد. در واقع این واحد نظامی با الهام از واحد نظامی مشابهی در دنیای واقعی طراحی شده است که توسط ناپلئون بناپارت خلق شد و در طول نبرد های مختلف او مورد استفاده ی ارتش فرانسه قرار می گرفت. البته علاوه بر این واحد ویژه ی نظامی، تمدن فرانسه از وجود یک واحد ویژه ی غیر نظامی هم بهره می برد که با نام شاتو شناخته می شود. شاتو مجموعه ای است از قصر های مجلل که نقش مهمی را در توسعه ی بخش فرهنگی تمدن فرانسه در بازی Civilization VI ایفا می کند و حتماً باید آن را در کنار منابع آبی موجود در نقشه نظیر رودخانه ها بنا کرد. در این میان امتیاز ویژه ی ساخت و توسعه ی شاتو در بازی Civilization VI زمانی محقق می شود که این سازه در کنار عجایب خلق شده توسط تمدن فرانسه بنا گردد. در واقع ساخت و توسعه ی شاتو و همچنین عجایب فرهنگی – هنری تمدن فرانسه (که امکان تولید و توسعه ی آن ها در این تمدن از میانه های بازی Civilization VI رونق خواهد گرفت) از جمله قابلیت هایی هستند که تحت نام گرند تور طبقه بندی می شوند و به لحاظ جذب گردشگر و بازدید کننده، یکی از موارد تاثیر گذار در توسعه ی تمدن فرانسه از دیدگاه فرهنگی به شمار می رود. به هر حال تمدن فرانسه هم به طور حتم همانند بسیاری از تمدن های موجود در بازی Civilization VI از هواخواهان فراوانی برای انتخاب توسط علاقه مندان به بازی Civilization VI برخوردار خواهد بود و قابلیت های این تمدن (به خصوص در بخش فرهنگی) آن گونه نیست که بتوان به همین راحتی از آن ها چشم پوشی کرد. گفتنی است که بازی Civilization VI در تاریخ 21 اکتبر سال جاری میلادی به شکل اختصاصی برای پلتفرم PC منتشر خواهد گردید.    

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید