آشنایی با تکنولوژی های خودرو و علامت های اختصاری آنها ( بخش دوم )

0

آشنایی با تکنولوژی های خودرو و علامت های اختصاری آنها ( بخش دوم )

در قسمت قبل راجع به ABS, EBD و EBA صحبت کردیم، در این قسمت قصد داریم درباره سیستم کنترل کششی، سیستم ESP و سیستم DSC صحبت کنیم. با ما همراه باشید و با این تکنولوژی های جدید آشنا شوید.

سیستم کنترل کششی TCS ( سر حرف عبارت Traction control system ) سیستمی برخلاف ترمز ABS است، همانگونه که ترمز گیری شدید موجب لغزش خودرو میشود، شتاب گیرلی سریع نیز میتواند همین لغزش را در خودرو بوجود بیاورد. هرگاه گشتاوری که از گیربکس به چرخ ها اعمال میشود بیش از گشتاور لازم برای بحرکت درآوردن خودرو باشد، به اصطلاح موجب بکس باد لاستیک ها میشود و لاستیک ها هرز میگردند. در این سیستم سنسور دور چرخ و سنسور دور خروجی گیربکس اطلاعات را برای ECU ارسال میکنند. این سیستم برای کاهش قدرت موتور و متعاقبا گشتاور خروجی مستقیما بروی انژکتورهای موتور تاثیر میگذارد و مقدار سوخت را کاهش میدهد. در خودروهای دنده اتوماتیک کیتواند بروی گیربکس نیز اثر گذار باشد. شرکت های خودرو سازی از این اسامی برای این سیستم استفاده میکنند:

Acceleration Skid Regulation: ASR تنظیم لغزش شتاب گیری

Automatic Traction System: ATS سیستم کشش اتوماتیک

Electronic Traction Control System: ETCS سیستم کنترل کششی الکترونیک

سیستم ESP ( Electronic Stability Program ) برنامه پایداری الکترونیکی

این سیستم از جدید ترین تکنولوژی ها در صنعت خودروست و البته از گران ترین ها، علت گرانی آن استفاده چندین سنسور در بخشهای مختلف خودروست. این سیستم با تنظیم ترمز گیری هایی که اصلا توسط راننده و سرنشین حس نمیشود از منحرف شدن خودرو از جاده  جلوگیری میکند، و در هر ثانیه 25 بار پارامترهای زیر را کنترل میکند؛

  1. سرعت چرخش هر چرخ بصورت مجزا
  2. سرعت حرکت خودرو نسبت به دور خروجی گیربکس
  3. شتاب جانبی وارد بر خودرو ( مخصوصا سر پیچ ها )
  4. زاویه چرخش فرمان
  5. نیروی هیدرولیکی موجود در سیستم ترمز هر چرخ بصورت مجزا
  6. سنسوری هم جهت تشخیص شرایط جاده از نظر خیس بودن یا خشک بودن

دو حالت تعریف شده برای این سیستم را با مثالی توضیح میدهیم، با خودرو درحال پیچیدن به سمت چپ هستید:

Under Steer: هنگامی که سیستم تشخیص دهد جلوی خودرو درحال منحرف شدن از مسیر باشد، در این مثال سیستم، چرخ های جلو سمت راننده و عقب سمت شاگرد را کنترل میکند و از منحرف شدن خودرو جلو گیری میکند.

Over Steer: هنگامی که سیستم تشخیص دهد عقب خودرو درحال منحرف شدن از مسیر است، در این مثال این سیستم چرخ های جلو سمت شاگرد و عقب سمت راننده را کنترل میکند و از لغزش خودرو جلوگیری میکند.

سیستم دینامیکی کنترل پایداری خودرو DSC ( Dynamic Stability Control ) این سیستم درواقع تکمیل شدهء سیستم ESP است، بدین صورت که علاوه بر تنظیم ترمز هر چرخ کنترل فشار هیدرولیکی روی کمک فنرها را نیز بدست میگیرد. اگر دقت کرده باشید در هنگام پیچیدن بدنه خودرو به یک سمت متمایل میشود. این سیستم علاوه بر جلوگیری از منحرف شدن خودرو، کابین خودرو را نیز در شرایط متعادل نگه میدارد.

این سیستم نیز در هر ثانیه 25 بار پارامترهایی که برای ESP گفتیم کنترل میکند و همچنین یک سنسور اضافی برای کنترل فشار هیدرولیکی سیستم تعلیق ( کمک فنرها ) نیز در اختیار دارد.

این مطالب ادامه دارد با ما همراه باشید…

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید