آشنایی با ورزشگاه های یورو 2016 (بخش دوم)

0

آشنایی با ورزشگاه های یورو 2016 (بخش دوم)

هر کشوری برای میزبانی مسابقات بزرگ تلاش می کند تا بهترین ورزشگاه های خود را که دارای بهترین شرایط از لحاظ فاصله با یکدیگر، نزدیک بودن به مراکز اقامتی و تفریحی و در دسترس بودن سرویس های حمل و نقل عمومی هستند انتخاب کرده و سپس با تجهیز این استادیوم ها بهترین میزبانی را از تماشاگران و تیم های حاضر در رقابت ها به عمل آورند. همان طور که می دانید فرانسه نیز برای میزبانی مسابقات یورو 2016 ده ورزشگاه ها را در نقاط مختلف این کشور در نظر گرفته است. در بخش اول با سه ورزشگاه میزبان جام ملت های اروپا آشنا شدیم و در بخش دوم با سه ورزشگاه دیگر این مسابقات آشنا خواهیم شد.

Stade Pierre Mauroy

ورزشگاه 50 هزار نفری پی یر مارو در شهر لیل قرار گرفته و استادیوم اختصاصی باشگاه لیل به حساب می آید. این ورزشگاه در سال 2012 افتتاح شده و پس از ساخت آن با هزینه 300 میلیون یورویی اولین بازی در آن بین تیم های لیل و نانس برگزار شده است. جالب است بدانید این استادیوم در ابتدا Grand Stade Lille Metropole (ورزشگاه بزرگ شهر لیل) نامیده میشده است اما پس از مرگ شهردار سابق لیل و نخست وزیر فرانسه به نام او تغییر یافت. به جز مسابقات فوتبال، استادیوم پی یر مارو میزبان کنسرت ها هم بوده و سقف آن متحرک طراحی شده است که می تواند در عرض 30 دقیقه کاملا گسترده شود. چهار بازی دور گروهی، یک بازی مرحله یک شانزدهم و یک بازی مرحله یک چهارم پایانی در این ورزشگاه برگزار خواهند شد.

Parc des Princes

استادیوم زیبای پارک دو پرنس، ورزشگاه اختصاصی تیم پاریس سنت ژرمن  است که گنجایش 48527 نفر را داشته و در سال 1972 افتتاح شده است. اولین بازی در این ورزشگاه، فینال رقابت های جام حذفی فرانسه بین تیم های مارسی و باستیا بوده است. طراحان این استادیوم راجرت تایلیبرت و سیاوش تیموری بوده اند و جوایز متعددی نیز به طراحی این استادیوم تعلق گرفته و 50 ستون بتنی که وظیفه حمایت از سقف ورزشگاه را بر عهده دارند به زیبایی آن افزوده اند. تا پیش از ساخته شده استادو فرانس، پارک دو پرنس میزبان بازی های تیم ملی فرانسه بوده و مسابقات بزرگی در آن برگزار شده که از جمله آنها می توان به فینال جام اروپا در سال 1981، فینال اولین دوره جام یوفا که به صورت تک بازی برگزار شده در سال 1998 و فینال مسابقات یورو 1984 بین اسپانیا و فرانسه بوده است.

Stade de Bordeaux

ورزشگاه 42 هزار نفری استادو بوردو همان طور که از نام آن پیداست استادیوم اختصاصی تیم بوردو به حساب می آید که در سال 2015 افتتاح شده. این ورزشگاه با نام Matmut Atlantique نیز شناخته می شود و جایگزین استادیوم قدیمی این شهر شده است. ساخت ورزشگاه بوردو در سال 2013 آغاز شد و با یک سال تاخیر، در سال 2015 به بهره برداری رسید. طراح این ورزشگاه یعنی موسسه Herzog & Meuron پیش از این طراح استادیوم های زیبایی همچین سنت جیکوب پارک و آلیانز آرنا بوده و برای آن 3000 صندلی تجاری و 1000 صندلی در لژ VIP در نظر گرفته شده است. چهار بازی مرحله گروهی و یک بازی مرحله یک چهارم پایانی در این ورزشگاه برگزار خواهند شد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید