آغاز برداشت عسل از زنبورستانهای استان چهارمحال و بختیاری

0

آغاز برداشت عسل از زنبورستانهای استان چهارمحال و بختیاری

استان‌ها > چهارمحال و بختیاری – مدیر عامل اتحادیه زنبورداران استان گفت: استان چهارمحال و بختیاری یکی از استانهای بکر و دارای پتانسیل ویژه پرورش زنبور عسل می باشد

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان ، مهندس قنبری اظهارکرد: استان چهارمحال وبختیاری ، با دارا بودن 1300 نفر شاغل در این بخش با 160 هزار کلنی زنبور عسل که به همین نسبت در فصل بهار و تابستان پذیرای زنبورهای مهاجر از استانهای بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویر احمد، اصفهان و خوزستان است.
وی ،بیان کرد: سال گذشته به علت فضای نامساعد جوی و ریزگردها کاهش محسوسی در تولید عسل را داشتین اما در سال جاری با توجه به شرایط فضای مساعد جوی و بوته زارهای غنی منطقه رشد خوبی را در تولید عسل داشته باشیم.
قنبری، میزان برداشت عسل را از هر کلنی زنبور عسل را 12 کیلوگرم ذکر کرد و گفت: پیش بینی می شود با احتساب زنبورستان های مهاجر فعال در استان میزان برداشت به 3 هزار تن برسد.
مهندس عباس خسروی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهرنگ نیز گفت: 253 نفر به صورت حرفه ای در بخش پرورش زنبور عسل مشغول به فعالیت هستند و بالغ بر 19900 کلنی زنبور عسل در این شهرستان وجود دارد. در سال جاری با توجه به کیفیت مراتع، آب و هوای مساعد آفتابی و بوته زارهای گون رشد 50 درصدی تولید عسل را خواهیم داشت.
عباس خسروی این شهرستان را پذیرای پرورش دهندگان زنبور عسل مهاجر از استانهای همجوار داشت و گفت تلاش این مدیریت جایگزینی حرفه پروش زنبور عسل بجای دامداری با هدف حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی و منابع آب و خاک است

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید