آغاز برداشت گرانترین خرمای جهان در هرمزگان

0

برداشت مرغوبترین و گرانترین خرمای جهان در هرمزگان آغاز شد.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از ایسنا، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی هرمزگان در این خصوص در یک نشست خبری گفت: خرمای پیارم که به خرمای شکلاتی معروف است به علت خشک بودن و قابل نگهداری بودن در مدت طولانی طرفداران زیادی در بازارهای داخلی و خارجی دارد.

مدرس پیش‌بینی کرد امسال 8 هزار تن خرمای پیارم از 2 هزار هکتار نخلستان‌های شهرستان حاجی آباد هرمزگان برداشت شود.

وی با بیان این‌که خرمای پیارم دارای ویتامین ب 1 و ب 2 و مواد معدنی کلسیم، پتاسیم، فسفات، منیزیم و آهن است، اظهار داشت: شهرستان حاجی آباد به علت داشتن آب و هوای گرم و خشک تنها منطقه کشت پیارم در ایران است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بیشترین نخلستان‌های پیارم در دهستان‌های درآگاه و طارم، تزرج، سیروئیه و اطراف شهر حاجی آباد است.

وی با اشاره به این‌که برداشت پیارم تا آخر آبان ادامه دارد، تصریح کرد: شهرستان حاجی آباد 1790 هکتار نخلستان دارد که از این میزان 38 درصد آن نخلستان‌های پیارم است.

مدرس قیمت هر کیلوگرم خرمای درجه یک پیارم از دست کشاورز در باغ را 15 هزار تومان و درجه دو را 12 هزار تومان اعلام کرد.

این مقام مسئول افزود: اکنون هر کیلو خرمای درجه یک پیارم در بازار بین 20 تا 25 هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی در پایان اضافه کرد: در هرمزگان 55 نوع خرما تولید می‌شود که 20 نوع آن تجاری داخلی و خارجی است و سه نوع پیارم، خاصویی و مضافتی به خارج از کشور صادر می‌شود.

هرمزگان با برداشت سالیانه 143 هزار تن خرما از 38 هزار هکتار رتبه چهارم تولید و سوم سطح زیر کشت خرما را در کشور دارد. ایران بعد از کشور تونس دومین صادر کننده خرما در جهان است. برداشت خرما در هرمزگان با خرمای آل مهتری از اول خرداد آغاز می‌شود و با برداشت پیارم در آبان‌ به پایان می‌رسد.

/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید