آغاز کار برای یافتن پاسخ یک سوال مهم: چرا مردم کچل می شوند؟

0

آغاز کار برای یافتن پاسخ یک سوال مهم: چرا مردم کچل می شوند؟

هنوز درمان قطعی ای برای کچلی یا تاسی سر وجود ندارد؛ اگرچه می توان در آینده نزدیک به این هدف رسید. چنان که دانشمندان در تحقیق جدیدی که در مجله science اشاره شده  با دقت به دلیل کچل شدن مرتبط با سن و سال اشاره کرده اند .

دانشمندان دانشگاه پزشکی و دندان پزشکی توکیو با مطالعه ی موش ها دریافتند در 18 ماهگی آن ها ، مو هایشان به شدت شروع به ریزش می کند. آن ها پی بردند این دسته از موش ها دارای فولیکول های کوچکتر و کمتری هستند که نشان می دهد مقدار اصلی فولیکول های  آنها تغییر یافته است. سپس همین آزمایشات را روی انسان انجام داده و به نتایج مشابهی رسیدند. در واقع سلول های بنیادی که توانایی تغییر به تقریبا هر نوع سلول دیگری را دارند وظیفه ی رشد مو ها در فولیکول ها را بر عهده دارند. آن ها پی بردند آسیب DNA که با افزایش سن تجمع می یابد دلیل تخریب پروتیین کلاژن ( به نام COL17A1) که یک مولکول حیاتی برای نگه داری سلول بنیادی فولیکول است، می باشد.  هرچه سلول های بنیادی بیشتری این کمبود را تحمل کنند، فولیکول های بیشتری شروع به تجزیه شدن به epidermal keratinocytes ( نوعی سلول که بالای 90 درصد لایه ی بیرونی پوست ما را تشکیل می دهد ) می کنند.

به این ترتیب محققان این دانشگاه نتیجه گرفتند که نگه داری سطح مناسب COL17A1 می تواند به کاهش ریزش مو در اثر بالا رفتن سن کمک کند . شاید نکته جالب این باشد که آن ها امیدوارند با کسب اطلاعات بیشتر در مورد سلول های بنیادی فولیکول ها به عنوان یک مدل تحقیقاتی در مورد پیر شدن بقیه اعضای بدن نیز تحقیق کنند. شاید در آینده راه هایی برای جلوگیری از ریزش مو و حتی متوقف کردن پیر شدن پوست به دست بیاید و حتی در این مسیر راه هایی برای جلوگیری از پیر شدن انسان ها نیز کشف شود!

 

mwc2016

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید