آماده انتقال دانش و تجربیات آماری به “پاکستان” هستیم

0

خبرگزاری میزان – رییس مرکز آمار ایران که برای دیدار و گفت و گو با مقامات مرکز آمار پاکستان، در اسلام آباد بسر می برد، از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای انتقال دانش و تجربیات آماری و تحویل یک سری تجهیزات و نرم افزارهای آماری به پاکستان خبر داد.

آماده انتقال دانش و تجربیات آماری به به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، عادل آذر  به طرح بزرگ پاکستان برای سرشماری نفوس و مسکن در سال آینده میلادی اشاره کرد و با بیان اینکه پاکستان مشکلات و کمبودهایی در زمینه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری برای اجرای این طرح بزرگ و ملی دارد، گفت: ایران یک سری امکانات نرم افزاری و تکنولوژیک در اختیار دارد که در سرشماری قبلی از آن استفاده شده است و اکنون می تواند این تجهیزات مهم و گران قیمت را در اختیار پاکستان قرار دهد.

وی گفت: پاکستان به دنبال این است تا این تجهیزات را از سازمان ملل تهیه کند اما ایران می تواند این امکانات گران قیمت را به اضافه دانش، تجربه و آموزش های لازم در اختیار پاکستان قرار دهد.

رییس مرکز آمار ایران همچنین اظهار داشت که ایران می تواند در زمینه انتقال تجربیات در زمینه سرشماری نفوس و مسکن، کمک قابل توجهی به پاکستان ارائه دهد و این آمادگی وجود دارد که با اعزام اساتید ایرانی در حوزه آمار به پاکستان، دوره های آموزشی تخصصی برای تیم های آمارگیری و کارشناسان آمار این کشور برگزار شود.

عادل آذر گفت: سال ها است که سرشماری نفوس و مسکن در پاکستان انجام نشده و قرار است سال آینده این سرشماری ملی در سراسر پاکستان انجام شود و ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در منطقه به ویژه به عنوان مرجع آماری کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو)، تمایل و آمادگی دارد به کشور دوست و همسایه پاکستان در برگزاری هر چه بهتر و دقیق تر این سرشماری، از راه های گوناگون کمک کند.

وی با اشاره ای به تفاهمنامه ای که سال گذشته بین وزیران اقتصاد و امور دارایی ایران و پاکستان با هدف همکاری های متقابل به ویژه در زمینه انتقال تجربیات ایران در زمینه فعالیت های آماری به پاکستان، امضا شد گفت: سال گذشته هیاتی از مرگز آمار پاکستان به ایران سفر کرد و سفر جاری نیز در راستای پیگیری اجرایی شدن این تفاهمنامه است.

وی با اشاره به اینکه در جریان سفر به اسلام آباد، ضمن دیدار و گفت و گو با مسوولان آمار پاکستان، بازدیدی هم از تجهیزات آماری و بازدید میدانی از روش آمارگیری از نرخ تورم در این کشور انجام داده است، گفت: پس از گفت و گو با مسوولان و بازدید از فعالیت های میدانی آمارگیری در پاکستان، به این نتیجه رسیدیم که سیستم آمار این کشور نسبت به ایران بسیار ضعیف عمل می کند و تجربیات ایران در زمینه آمار می تواند کمک بسیار ارزنده ای برای پاکستان باشد.

رییس مرکز آمار ایران به عنوان مثال، به شیوه آمارگیری از نرخ تورم در پاکستان اشاره کرد و گفت: نرخی تورمی که در شهرهای پاکستان تهیه و به عنوان تورم ملی این کشور اعلام می شود، برگرفته از شیوه های آمارگیری در کشورهای توسعه یافته ای است که بیشتر جمعیت آنها، شهرنشین هستند و فرمول هایی که برای محاسبه نرخ تورم در کشورهای توسعه یافته استفاده می شود، نمی تواند فرمول مناسب و دقیقی برای محاسبه نرخ تورم در پاکستان به عنوان کشوری باشد که بیش از 60 درصد جمعیت آن در روستا ها متمرکز هستند. محاسبه تورم ملی در پاکستان، باید تلفیقی از تورم شهری و روستایی باشد.

عادل آذر گفت: در این زمینه، پیشنهادهایی به طرف پاکستانی برای اصلاح فرمول ها و روش های آمارگیری ارائه دادیم که مورد توجه مسوولان مرکز آمار پاکستان قرار گرفت.

عادل آذر همچنین اظهار داشت که قرار است در ادامه سفر سفر به پاکستان، از شهر لاهور نیز بازدید کند و از نزدیک در جریان فعالیت های آمارگیری در این شهر بزرگ پاکستان قرار گیرد و درصورت نیاز، نکته ها و تجربیات و موارد لازم در این زمینه به مسوولان آمار لاهور منتقل شود.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید