آماری از میزان تمایل بازی سازان اروپایی در زمینه ی فعالیت بر روی پلتفرم های مختلف بازی (بخش دوم)

0

آماری از میزان تمایل بازی سازان اروپایی در زمینه ی فعالیت بر روی پلتفرم های مختلف بازی (بخش دوم)

در بخش نخست این مطلب که ساعاتی قبل آن را از نظر گذراندید، به آمار و ارقامی در رابطه با میزان توجه بازی سازان مختلف به تولید بازی های کامپیوتری برای پلتفرم های شاخص بازی اشاره کردیم و اکنون در مطلب پیش رو قصد تکمیل بخشی از این آمار و مطرح ساختن جنبه های دیگری از آن را داریم.

همان گونه که در بخش نخست این مطلب هم به آن اشاره شد این آمار و ارقام از طریق پژوهشی به دست آمده است که برگزار کنندگان همایش توسعه دهندگان بازی های کامپیوتری اروپا با پرسش از چیزی نزدیک به 800 مجموعه ی بازی سازی فعال در قاره ی سبز آن را تهیه نموده اند و از طریق آن می توان به میزان توجه بازی سازان مختلف به امر طراحی و تولید بازی های کامپیوتری جدید برای پلتفرم های بازی رایج موجود در بازار پی برد. در بخش نخست از این مطلب به اتفاق یکدیگر از این موضوع آگاه شدیم که شرکت کنندگان در پژوهش انجام شده توسط برگزار کنندگان همایش توسعه دهندگان بازی های کامپیوتری اروپا، هم اکنون به تولید بازی های جدید خود بر روی کدامین پلتفرم های رایج موجود در بازار مشغول هستند و عمده توجه خود را در حال حاضر به ساخت بازی های جدید کامپیوتری برای چه پلتفرمی معطوف ساخته اند. همان گونه که مشاهده شد پلتفرم PC با تخصیص میزان 61 در صد از توجه بازی سازان مختلف شرکت کننده در این نظر سنجی به خود در مقام نخست جدول قرار گرفته است و به بیان دقیق تر در زمان انجام این پژوهش چیزی نزدیک به 61 در صد از شرکت کنندگان نظر سنجی مذکور در حال تولید بازی جدیدی برای پلتفرم PC بوده اند. پس از آن هم پلتفرم های موبایل با اختصاص دادن چیزی نزدیک به 46.9 در صد از آمار فوق در مقام دوم قرار گرفته اند و پلتفرم پلی استیشن 4 و اکس باکس وان نیز با تصاحب رقمی نزدیک به 29.6 در صد و 25.7 در صد از این آمار مقام های بعدی را از آن خود ساخته اند.

 video-game

گفتنی است که از میان کل شرکت کنندگان حاضر در نظر سنجی مذکور چیزی نزدیک به 36 در صد از آن ها تمایل دارند تا بازی بعدی خود را برای پلتفرم پلی استیشن 4 بسازند و این آمار در رابطه با پلتفرم اکس باکس وان رقم 30 در صد از شرکت کنندگان در این نظر سنجی را شامل می شود. آمار و  ارقامی که نشان از افزایش میزان توجه بازی سازان نسبت به تولید بازی های کامپیوتری جدید برای پلتفرم های کنسولی نسبت به حال حاضر دارد

 

در این میان زمانی که بحث از میزان علاقه مندی بازی سازان شرکت کننده در این نظر سنجی نسبت به تولید بازی های کامپیوتری جدید برای هر کدام از پلتفرم های فوق به میان می آید، اوضاع اندکی دگرگون شده و در مجموع شاهد رقم خوردن تغییراتی در آمار مذکور هستیم. به عبارت بهتر هنگامی که از سازندگان بازی های کامپیوتری مختلف در رابطه با پلتفرمی که بیش از همه توجه آن ها را نسبت به پذیرایی کردن از بازی های آتی ساخته شده توسط آن ها به خود جلب می نماید پرسش به عمل آمده است، آن ها توجه بیشتری را نسبت به پلتفرم های کنسولی از خود نشان داده اند و برخلاف آن، از در صد توجه به پلتفرم PC در این زمینه اندکی کاسته شده است. به بیان دقیق تر چیزی نزدیک به 59.77 در صد از شرکت کنندگان در این نظر سنجی علاقه مند به ساخت بازی های کامپیوتری خود برای پلتفرم PC هستند (نسبت به ادامه ی فعالیت بر روی این پلتفرم از خود علاقه نشان می دهند) و این در حالی است که در حال حاضر چیزی نزدیک به 61 در صد از همین بازی سازان در حال تولید آثار جدیدی برای پلتفرم PC به سر می برند. علاوه بر آن چیزی نزدیک به 41.51 در صد از بازی سازان مذکور علاقه مند به فعالیت در زمینه ی تولید بازی های کامپیوتری جدید برای پلتفرم پلی استیشن 4 بوده و این آمار در رابطه با کنسول اکس باکس وان تنها به 27.6 در صد از تعداد کل این بازی سازان می رسد. در واقع آمار مربوط به در صد بازی سازانی که تمایل دارند تا بازی های آتی خود را برای پلتفرم اکس باکس وان بسازند از در صد بازی سازان علاقه مند به فعالیت برای ساخت بازی های آتی خود برای کنسول انحصاری مایکرو سافت تا حد قابل توجهی بیشتر است. در واقع با قرار دادن این ارقام در برابر آمار مربوط به میزان توجه فعلی بازی سازان به ساخت بازی های کامپیوتری برای دو پلتفرم کنسولی مذکور (رقم 29.6 درصد در رابطه با کنسول پلی استیشن 4 و رقم 25.7 در صد در رابطه با کنسول اکس باکس وان) می توان به این نتیجه رسید که میزان علاقه مندی بازی سازان برای ساخت بازی های کامپیوتری برای پلتفرم های کنسولی در حال افزایش بوده و این تمایل در رابطه با پلتفرم PC اندکی کاهش داشته است. در عین حال این افزایش علاقه مندی در رابطه با تولید بازی های کامپیوتری جدید برای کنسول اکس باکس وان (برخلاف پلتفرم پلی استیشن 4 که جهش عمده ای را در این زمینه از خود به نمایش گذاشته است) آن چنان که باید محسوس به نظر نمی رسد و حتی می توان گفت که به نوعی شاهد ثابت بودن نسبی آمار موجود در این زمینه هستیم. در مجموع می توان از آمار بازتاب یافته در متن پیش رو این گونه نتیجه گرفت که هنوز هم طیف وسیعی از سازندگان بازی های کامپیوتری تمایل دارند تا بازی های جدید خود را بر روی پلتفرم PC عرضه نمایند و این پلتفرم همچنان بیشترین آمار توجه از سوی بازی سازان را به خود اختصاص داده است. هر چند که میزان توجه بازی سازان به منظور ساخت بازی های کامپیوتری جدید برای پلتفرم پلی استیشن 4 به شدت در حال افزایش بوده و جهش قابل توجهی را در این زمینه از خود نشان می دهد. البته آمار و ارقام بازتاب یافته در این متن گستردگی بیشتری دارند که در قالب مطلب فردای خود (که بخش پایانی مطالب پیش رو به شمار می رود) به جنبه های دیگر آن اشاره کرده و به تکمیل این آمار و ارقام خواهیم پرداخت.

 

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید