«آمار را نقد نکنید»، عجیب‌ترین حرفی است که از یک دولتمرد شنیدم

0

«آمار را نقد نکنید»، عجیب‌ترین حرفی است که از یک دولتمرد شنیدمبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، محمد خوش‌چهره در گفت‌وگو با تسنیم در واکنش به اظهارات معاون اول رئیس جمهور که از رسانه ها خواسته بود، آمارها را نقد نکنند، اظهار داشت:‌ این حرف حرف درستی نیست. آمار ها و گزارش‌هایی که ارائه می‌شود بر مبنای اطلاعات نظری و تئوری است و برای مثال نرخ رشد اقتصادی یک آمار مهم است که باید مبتنی بر یک نظام مناسب اطلاعات آماری باشد و این اطلاعات باید درست باشد.

وی با تأکید بر اینکه اگر رسانه‌ها ایراد و یا نقدی به این آمار می‌کنند زشت و قبیح نیست، بلکه یک حسن است، گفت: این انتقادات کمک می‌کند تصمیمات درستی اتخاذ شود زیرا همه تصمیمات و سیاست‌گذاری‌ها بر اساس اطلاعات و آمار تعیین می‌شود در غیر این صورت سیاست‌های رویایی خواهیم داشت.

این کارشناس اقتصادی در مورد تناقضات آماری و نداشتن مبنای یکسان در اعلام آمار اقتصادی خاطرنشان کرد:‌ این تناقضات یعنی هر کسی از هر منظری که به نفعش است این آمار‌ها را بررسی می‌کند بنابراین همین تناقضات خود جای انتقاد از سوی رسانه‌ها را دارد. اینکه بگوییم سیاست‌ها نقد شود و آمارها مورد انتقاد قرار نگیرد غلط است زیرا همه تصمیمات بر اساس این آمارها گرفته می‌شود.

خوش‌چهره با اشاره به اینکه عدم نقد آمارها و صرفاً انتقاد به سیاست‌ها عجیب‌ترین حرفی است که یک دولتمرد می تواند بزند، تصریح کرد: نکته مهم این است که باید آمارها نقد شود تا سیاست‌های درست اتخاذ شود و این حرف یک حرف غیر علمی و استدلال غلطی است که تنها سیاست‌ها نقد شود.

/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید