آمار سرطان در کشور بیشتر از متوسط منطقه نیست /60 درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند

0

هاشمی با اشاره به این که آمار سرطان در کشوربی شتر از متوسط منطقه نیست، گفت: خوشبختانه با کشورهای اروپایی خیلی فاصله داریم اما این بدان معنا نیست که در آینده سرنوشتی مشابه آن ها نداشته باشیم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه افتتاح نخستین مرکز جامع سرطان استان مازندران با اشاره به این که افتتاح این مرکز کار بسیار با ارزشی است در جمع خبرنگاران بیان داشت: امروز مرکز جامع سرطان را در استان مازندران افتتاح کردیم که کار بسیار با ارزشی است بخصوص آن بخش هایی که تاکنون نبوده در این استان وجود نداشته است .

وی با اشاره به این که مرکز پیوند بسیار خوبی را ایجادکرده اند که تقریبا منحصر به فرداست، افزود: کیفیت ارائه خدمات در این استان قابل قبول است و انشاءالله در آینده چنین مرکزی در سراسر کشور ایجادشود.

به گفته وی آمار سرطان در کشور بیشتر از متوسط منطقه نیست و خوشبختانه با کشورهای اروپایی خیلی فاصله داریم اما این بدان معنا نیست که در آینده سرنوشتی مشابه آن ها نخواهیم داشت .

وزیر بهداشت با تاکید بر این که مسئله تغذیه ، آب و هوا و در عین حال نقش خود مردم  در پیشگیری از بروز سرطان  بسیار مهم است ، گفت : ما که مسوول هستیم باید سعی در کاهش  استرس وبیکاری افراد جامعه داشته و در کنار آن تمامی تلاش خود را برای کاهش دغدغه های مردم انجام دهیم.

هاشمی با بیان این که  باید وحدت ،همدلی و نشاط و امید برکشور حاکم باشد ، اظهار داشت : مردم باید از مواردی که باعث آسیب به سلامت آن ها می شود دوری کرده و ازخود مراقبت کنند.

وی استعمال دخانیات از جمله سیگار را عامل  90 درصد سرطان های ریه عنوان کرد و بیان داشت: اعتیاد جدای از آن که خانمان سوز است باعث بروز انواع سرطان ها ازجمله سرطان  دستگاه گوارش می شود.

وی به نقش وزارت صنایع و جهاد کشاورزی در حفظ سلامت آحادجامعه اشاره کرد و اذعان داشت : بخشی از عوامل سرطان زا در غذای مردم و صنایع از بخش نفت و گاز  است که خوشبختانه دولت در این عرصه  مصمم است و همکاری های بین بخشی بسیار خوب توسط رییس جمهور پیگیری و دنبال می شود.

به گفته وزیر بهداشت  شورای عالی سلامت و امنیت غذا بطور مرتب در سطوح عالی کشور که ریاست آن بر عهده رییس جمهور است ، برگزار می شود و در استان ها  نیز استانداران بطور مرتب این شورا را تشکیل می دهند.

60 درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند

هاشمی با بیان این که  مردم باید تحرک کافی داشته و مراقب غذاهای مصرفی خود باشند خاطرنشان کرد : هر قدر جمعیت پیرتر شده و فرهنگ مصرفی ما از نظر مواد غذایی وارداتی و کم تحرکی رونق پیدا کند ،طبیعی است که میزان سرطان هم افزایش می یابد.

وی افزود :دولت مسوولیتش سنگین است زیرا اقدامات آسیب رسان به سلامت مردم را باید کاهش دهد و انشاءالله این گونه مراکز در سراسر کشور به تدریج ساخته و افتتاح شود.

وی ادامه داد : ما تلاش می کنیم  تا دسترسی مردم به خدمات درمانی را افزایش دهیم اما این آخرین اقدام است زیرا اقدام مهم پیشگیری است یعنی باید تلاش کنیم تا مبتلا به سرطان نشویم.

وزیر بهداشت با اشاره به این که 60 درصد سرطان هایی که اکنون افراد به آن مبتلا می شوند قابل پیشگیری است ، تصریح کرد : در هر نوعی از آن پیشنهاداتی از سوی پزشکان است و رسانه ملی هم خیلی خوب اطلاع رسانی می کند که جای تشکر دارد اما باید از ابتلا به سرطان  پیشگیری کرد چون وقتی فرد مبتلا شود درمان خیلی سخت است که امیدواریم دولت، دولتمردان و آحاد جامعه همه این مهم را رعایت کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبنی بر این که برخی از بیماران مبتلا به سرطان برای تهیه داروهای خود به خارج از بیمارستان می روند بیان داشت : آن چه بنده گزارش گرفتم دارو را بیماران در خود بیمارستان تهیه می کنند که البته دانشگاهها و بیمارستان هایی داریم که هنوز نقص دارند و طبق ارزیابی های انجام شده بیمار را برای تهیه دارو و انجام آزمایش به خارج از بیمارستان می فرستند که بازرسان مربوطه با این موارد برخورد لازم را انجام می دهند .

وی گفت :البته در 4درصد موارد هنوز تخلف صورت می گیرد که بنده هفته پیش در قالب یک بخشنامه محرمانه اتمام حجت کردم تا آن چه را که از روز اول متعهد شدند به نحو احسن انجام دهند.

انتهای پیام

لینک مطلب

پاسخ دهید