آمار عجیب فروش در اولین سه ماهه سال 2016: سکون سامسونگ، سقوط اپل و برتری Oppo

0

آمار عجیب فروش در اولین سه ماهه سال 2016: سکون سامسونگ، سقوط اپل و برتری Oppo

بازار تلفن های هوشمند شور و حال سابق را ندارد و تقریبا همه تحلیلگران و منتقدین بر روند رو به اشباع این گجت ها تاکید دارند. شاید بیشترین ضرر از این رکورد متعلق به کمپانی های بزرگی همچون سامسونگ و اپل باشد که سهم بیشتری از بازار را در اختیار دارند و هر تغییری منجر به سود و ضررهای کلان درآمدهای آنان می شود. با این حال آخرین آماری که توسط موسسه گارتنر برای سه ماهه اول سال 2016 میلادی منتشر شده نشان دهنده اطلاعات بسیار جالبی است که در برخی موارد با پیش بینی ها همخوانی ندارد.

با توجه به گزارشی که امروز توسط گارتنر منتشر شده است، مجموع فروش تلفن های هوشمند در جهان در سه ماهه مورد بحث به 349 میلیون دستگاه رسیده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد 3.9 درصدی را نشان می دهد. به عقیده گارتنر این اتفاق عمدتا به دلیل تقاضای بسیار بالا برای تلفن های هوشمند ارزان قیمتی که از 4G پشتیبانی می کنند به وجود آمده و بارز ترین نمود آن را می توان در کشورهای در حال توسعه مشاهده کرد. سهم سامسونگ از این بازار 23.2 درصد است که نشان دهنده فروش تقریبا 81 میلیون دستگاه توسط کره ای ها بوده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته با اختلافی جزئی یکسان به حساب می آید. اما اپل شاید بزرگترین شکست خورده ابتدای سال 2016 باشد. سهم اپل از بازار تلفن های هوشمند به 17.8 درصد رسیده که نشانگر کاهش 3.1 درصدی نسبت به سال قبل است. رتبه سوم همچنان به هواوی تعلق دارد و چینی ها 8.3 درصد از بازار را به خود اختصاص داده و رشد سالانه آنها نیز 60 درصد تخمین زده می شود. اما در حضور این بزرگان، بهترین عملکرد در سه ماهه گذشته متعلق به کمپانی چینی Oppo بوده است. رشد فروش دستگاه های این شرکت نسبت به سال گذشته 145 درصد بوده و با کسب 4.6 درصد از سهم بازار به جایگاه چهارم فروش تلفن های هوشمند را به خود اختصاص داده است. جایگاه پنجم نیز با 4.3 درصد در اختیار شیائومی بوده و به این ترتیب لنوو از بین 5 کمپانی برتر فروشنده تلفن های همراه در جهان کنار می رود.

در بخش سیستم عامل ها نیز اندروید با 84.1 درصد سهم در بین تلفن های هوشمند فروخته شده در سه ماهه اول سال 2016 پیشتاز است و سهم iOS کمپانی اپل از 17.9 درصد به 14.8 درصد رسیده که خبر ناراحت کننده دیگری برای سهام داران اپل به حساب می آید. مایکروسافت نیز ظاهرا به تدریج در حال خارج شدن از بازار سیستم عامل ها و تلفن های هوشمند است و سهم سیستم عامل موبایلی این شرکت از بازار تنها 0.7 درصد برآورد می شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید