آمازون ظاهر میشود! (وقتی غول اینترنتی قدم به دنیای واقعیت می گذارد)

0

آمازون ظاهر میشود! (وقتی غول اینترنتی قدم به دنیای واقعیت می گذارد)

آمازون ( Amazon ) برای خیلی افراد نام آشنایی است و یادآور فروشگاهی اینترنتی است که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن یافت می شود. این شرکت بزرگترین خرده فروشی آنلاین در ایالات متحده را در اختیار دارد و علاوه بر آن در بسیاری دیگر از نقاط دنیا هم سرویس دهی می کند.

آمازون در سال 1994 میلادی تنها به عنوان یک کتاب فروشی آنلاین شروع به کار کرد و به مرور دیگر محصولات فرهنگی مانند CD و DVD ، بازیهای رایانه ای ، موسیقی و غیره را به سبد کالای خود افزود و سرانجام تبدیل به یک غول فروش آنلاین در سراسر دنیا گردید. علاوه بر اینها ، دست به تولید محصولاتی با نام خود نیز زده است که از میان آنها می توان به کتابخوان های الکترونیکی Kindle ، تبلت ها و تلوزیون اینترنتی و گوشی هوشمند Fire اشاره کرد. کتابخوان های الکترونیکی این شرکت و همچنین کتاب های دیجیتالی آن بین کاربران از محبوبیت ویژه ای برخوردار هستند و شاید همین امر سبب شده است تا آمازون بعد از 21 سال حضور اینترنتی، قدم به دنیای واقعیت بگذارد. در همین راستا اولین فروشگاه و مکان فیزیکی آمازون امروز در شهر Seattle آمریکا افتتاح خواهد شد.

این فروشگاه همانطور که حدس زده می شود چیزی غیر از یک کتابفروشی نخواهد بود! همان چیزی که در ابتدای کار متولد شده بود اما چندین سال بعد قدم به واقعیت گذاشته است. این فروشگاه که Amazon Books نام گرفته است علاوه بر کتاب ، محصولات اکترونیکی این شرکت که به نوعی با کتابها ارتباط دارند را نیز به نمایش می گذارد. خریداران می توانند در کنار کتاب ها ، Kindle  ها ، Echo ، Fire TV و تبلت های Fire  را نیز تست کنند. البته مشخصا تمرکز عمده این کتاب فروشی ، کتاب های آن هستند و نکته جالب درباره کتاب ها ، شیوه چیدمان آنها است. اکثر کتاب ها، بجای اینکه کنار هم در قفسه ها چیده شده باشند، بصورت جداگانه و طوی که جلد آنها مشخص باشد قرار گرفته اند.

هر کدام از کتاب ها دارای یک پلاکارد هستند که رتبه آنها در وبسایت به همراه نظر شخصی یکی از خریداران کتاب بر روی آن درج شده است.این کار، علاوه بر دسته بندی کردن کتاب ها بر اساس موضوعات مختلف و رتبه آنها میان خریداران ، پیدا کردن کتاب مورد نظر و مناسب را برای مخاطبان آسان تر می کند. به عبارت دیگر این کتاب فروشی تداعی کننده همان محیطی است که در فروشگاه مجازی آمازون وجود دارد و تلفیقی از یک کتاب فروشی مجازی با ویژگی های خودش با دنیای واقعیت است.

این فروشگاه در مرکز خرید University Village شهر سیاتل واقع شده است و تمامی روزهای هفته نیز باز و فعال خواهد بود. آمازون گفته است که این فروشگاه موقتی نبوده و این مکان به صورت دائمی به عنوان کتاب فروشی فعالیت خواهد کرد. به نظر می رسد زمان آن رسیده است که این غول اینترنتی قدم به دنیای واقعیت بگذارد و افتتاح این کتاب فروشی نیز شاهدی بر این مدعا است. به طور حتم اگر این نسخه واقعی  از آمازون با موفقیت روبرو شود، شاهد حضور و گسترش امپراتوری کتاب های آمازون در کتاب فروشی های حقیقی هستیم. همان چیزی که کتاب های الکترونیکی و به ویژه آمازون دست به نابودی آن زده بودند!

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید