آمریکا، برنامه هسته ای را اهرم فشار علیه “پاکستان” قرار ندهد

0

خبرگزاری میزان – قائم مقام وزارت امور خارجه پاکستان تاکید کرد که قدرتهای جهانی نباید اسلام آباد را به خاطر برنامه هسته ای آن تحت فشار قرار دهند.

آمریکا، برنامه هسته ای را اهرم فشار علیه به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، اعزاز احمد چودریکه روز پنجشنبه در سمیناری با عنوان “دفاع، بازدارندگی و ثبات در جنوب آسیا” صحبت می کرد، اگر چه نامی از قدرت خاصی نبرد اما اشاره او کاملا به آمریکا بود.

اخیرا و پیش از سفر هفته گذشته نخست وزیر پاکستان به آمریکا، گزارش های زیادی مبنی بر تلاش آمریکا برای محدود کردن توان هسته ای نظامی پاکستان در رسانه های جهان از جمله رسانه های آمریکایی منتشر شد و واکنش های زیادی از سوی پاکستان به دنبال داشت.

قائم مقام وزارت خارجه پاکستان در این سمینار با اشاره تلویحی و اعتراض غیر مستقیم به توافقنامه و همکار ی های هسته ای امریکا و هند، گفت: قدرت های بزرگ به جای اینکه از پاکستان بخواهند که در زمینه منافع امنیتی و راهبردی خود مصالحه کند، بهتر است به رفتارها و سیاست های خود توجه داشته باشند.

این دیپلمات عالی پاکستان که همراه نواز شریف به واشنگتن سفر کرده بود، در مصاحبه ای مطبوعاتی به صراحت و برای نخستین بار اعلام کرد که پاکستان بمب های هسته ای ضعیف با هدف مقابله با هرگونه حمله احتمالی از سوی هند ساخته است.

چند روز قبل ازسفر نواز شریف به واشنگتن، یک جریان خبری عظیم با موضوع احتمال امضای یک توافقنامه هسته ای میان واشنگتن و اسلام آباد به راه افتاد و رسانه های آمریکایی نوشتند که آمریکا سعی دارد در قالب یک توافقنامه هسته ای، توان هسته ای نظامی را محدود و کنترل کند.

بدنبال انتشار این گزارش ها، مقامات عالی و دیپلمات پاکستان، به شدت و بلافاصله آن را تکذیب و تاکید کردند که این کشور هرگز در زمینه توان بازدارندگی خود، مصالحه و معامله ای انجام نخواهد داد.

گزارش برخی موسسات مطالعاتی و تحقیقاتی بین المللی حکایت از آن دارد که پاکستان در میان کشورهای صاحب سلاح هسته ای، سریع ترین رشد را در افزایش توان هسته ای نظامی خود دارد و می تواند تا 10 سال آینده، بعد از آمریکا و روسیه، به سومین قدرت هسته ای جهان تبدیل شود.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید