آمریکا منافع خود را به “افغانستان و پاکستان” ترجیح می‌دهد

0

خبرگزاری میزان- وزیر امور خارجه سابق پاکستان با بیان اینکه اوباما می‌کوشد مذاکرات صلح طالبان با دولت اشرف غنی را احیا کند، گفت: نخست وزیر پاکستان در سفر خود به آمریکا اطمینان داده که اسلام‌آباد نمی‌تواند مواضع شبکه حقانی را بمباران کند.

آمریکا منافع خود را به به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، سردار احمدعلی وزیر امور خارجه سابق پاکستان اظهار داشت: سفر نواز شریف به آمریکا چندان موفقیت آمیز نبود و باید آن را یک سفر معمولی و دیپلماتیک دانست.
 
وی خاطر نشان کرد: آمریکا در تمام مسائل از جمله مسئله افغانستان و هند فقط به منافع خود می‌اندیشد و به فکر منافع سایر ملت‌ها نیست.
 
وی افزود: اوباما قبل از به پایان رسیدن دوره ریاست جمهوری خود می‌خواهد مسئله افغانستان را حل کند و تلاش می‌کند در این زمینه از پاکستان کمک بگیرد.
 
احمد علی تأکید کرد: اوباما در تلاش است به هر شیوه‌ای که می‌تواند مذاکرات صلح طالبان با دولت اشرف غنی را احیا کند.
 
وی گفت: آمریکا سعی دارد به کمک پاکستان، طالبان را به پای میز مذاکره بکشاند و بدین ترتیب با خیال راحت نیروهای خود را در افغانستان کاهش دهد.
 
سردار احمد علی تأکید کرد: نخست وزیر پاکستان در سفر خود به آمریکا اطمینان داده که اسلام‌آباد نمی‌تواند مواضع شبکه حقانی را بمباران کند زیرا آنها شاخه‌ای از طالبان هستند و ما نمی‌توانیم از یک سو با آنها بجنگیم و از طرف دیگر خواهان مذاکره با این گروه باشیم.
 
وزیر امور خارجه سابق پاکستان اظهار داشت: در واقع آمریکا می‌خواهد پاکستان با انجام عملیات نظامی به اندازه‌ای طالبان را تضعیف کند که آنها چاره‌ای جز مذاکره نداشته باشند.
 
احمد علی گفت: پاکستان از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کند و خواهان مذاکره طالبان با دولت کابل است زیرا ثبات در این کشور از هر لحاظ به نفع اسلام‌آباد است.
 
وی افزود: نا‌امنی در افغانستان به پاکستان آسیب می‌رساند و اسلام‌آباد به هیچ وجه موافق چنین وضعی نیست.
 
وزیر امور خارجه سابق پاکستان تأکید کرد: ادامه وضعیت افغانستان می‌تواند موجب تیرگی روابط بین پاکستان و آمریکا شود.
 
سردار احمد علی بیان کرد: آمریکا حاضر نشد در زمینه حل اختلاف با هند به پاکستان کمک کند.
 
وی افزود: آمریکا همیشه از طریق قطع بودجه‌ای که به پاکستان وعده داده این کشور را تحت فشار قرار می‌دهد، در گذشته نیز آمریکا مبلغ لازم برای فروش جنگنده‌های اف 16 را از پاکستان دریافت کرد اما مدت‌ها بعد آنها را تحویل داد.
 
/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید