آموزش اضافه کردن تعداد اثر انگشت های بیشتر به گوشی هوشمند (iOS و اندروید)

0

آموزش اضافه کردن تعداد اثر انگشت های بیشتر به گوشی هوشمند (iOS و اندروید)

سال گذشته شاهد استفاده ی پراکنده ی سازندگان از سنسور های اثر انگشت در گوشی های هوشمند بودیم که اکثرا در گوشی های پرچمدار و رده بالا از این سنسور ها استفاده شد. اما امسال نه تنها تمامی پرچمداران و گوشی های رده بالا مجهز به سنسور اثر انگشت شدند، بلکه اکثر گوشی های میان رده و حتی برخی از پائین رده ها نیز به این نوع از سنسور ها مجهز شدند تا به نوعی شاهد یک استاندارد جدید در دنیای گوشی های هوشمند باشیم. با اینکه به صورت کلی امنیت این نوع سنسور ها به خصوص در گوشی های اندرویدی چندان بالا نیست، اما به دلیل سهولت در استفاده و نوعی جذابیت خاص، این ویژگی امروزه بسیار نزد کاربران محبوب واقع شده است. به خصوص در نسل فعلی زیرا که سرعت شناسایی سنسور ها بسیار بالا رفته است و امکانات جانبی خوبی نیز به آنها اضافه شده است. به طور مثال کاربر میتواند اثر بیش از یکی از انگشتان خود را به این سنسور ها اضافه کند. در ادامه ی مطلب خواهید دید که چگونه با انجام چند مرحله این کار انجام میشود. همراه ما باشید.

 

همان طور که گفته شد، با وجود سنسور های اثر انگشت، هنوز هم بالاترین روش امنیتی برای قفل کردن این دستگاه ها را میتوان رمز عبور یا همان پسورد دانست. البته برخی روش های امنیتی مانند اسکنرهای عنبیه چشم نیز از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند اما این نوع روش فعلا رایج نشده است و تنها مایکروسافت از اسکنرهای عنبیه چشم در پرچمداران سال گذشته ی خود استفاده کرد. یکی دیگر از دلایل مورد توجه قرار گرفتن بیشتر سنسور های اثر انگشت نزد سازندگان و کاربران، روش های جدید پرداخت الکترونیکی است که شاهد این هستیم که هر کدام از سازندگان ،سیستم پرداخت الکترونیکی اختصاصی خود را طراحی کرده اند که پرداخت از این روش با اثر انگشت توسط سنسور های اثر انگشت صورت میگیرد. اما ویژگی کاربردی و مفیدی که بسیاری از کاربران متوجه آن نمیشوند، این است که در اکثر گوشی های هوشمند و تبلت ها میتوان تا 5 اثر انگشت را به گوشی شناسایی کرد.

 

اکثر کاربران هنگام راه اندازی اولیه ی گوشی و پیکر بندی سنسور اثر انگشت، تنها به شناسایی یک انگشت بسنده میکنند و در حالی که خود گوشی امکان اضافه کردن انگشت های دیگر را به کاربر اطلاع میدهد، کاربران گزینه ی Skip را انتخاب میکنند و از این مرحله صرف نظر میکنند. اما اگر به نکات خوب این قسمت نگاه کنیم مطمئنا در انتخاب خود تجدید نظر میکنیم. اضافه کردن بیش از یک اثر انگشت کار با این سنسور ها و به طور کلی گوشی های هوشمند را بسیار راحت و آسانر میکند. به طور معمول تنها انگشتی که به سنسور شناسانده میشود، انگشت شصت است اما این انگشت به دلیل اینکه در طول روز به طور مکرر ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد، امکان خیس شدن، چرب شدن و کثیف شدن آن وجود دارد و همان طور که میدانید سنسور های اثر انگشت به این نکات حساس هستند و تداخل در کار سنسور ایجاد میشود. در این مواقع استفاده از انگشت های دیگر کاربرد مفیدی دارد. حتی امکان اضافه کردن اثر انگشت دست دیگر شما نیز وجود دارد. اما برای اضافه کردن اثر انگشت های بیشتر کافیست قسمت امنیت یا Security گوشی خود را از بخش تنظیمات پیدا کنید و به طور معمول اضافه کردن هر انگشت به سنسور کمتر از یک دقیقه طول میکشد.

اندروید

اما برای اضافه کردن اثر انگشت، برای دستگاه های اندرویدی که از نسخه ی اندروید لالی پاپ یا 5.0 و مارشملو 6.0 و یا اندروید N برخوردار هستند ابتدا باید به تنظیمات یا Settings مراجعه کرد ،سپس بخش امنیت یا Security را انتخاب کرده و گزینه ی اثر انگشت یا Fingerprint را لمس کنید. اگر شما پیش از این رمز عبور و یا پین کدی را به گوشی اضافه کرده باشید در این مرحله باید آن را وارد کنید. بقیه ی مراحل اضافه کردن اثر انگشت به طور کاملا متدوال صورت میگیرد و هر انگشتی را که شما مورد قصد دارید اضافه کنید بر روی سنسور قرار میدهید تا در گوشی ثبت شود. در این قسمت هم توصیه میکنیم که هم سنسور اثر انگشت و هم انگشت مورد نظر از کثیفی خاصی برخوردار نباشد.

 

iOS

 

اما برای کسانی که از دستگاه های اپل مجهز به سنسور اثر انگشت استفاده میکنند، در سیستم عامل iOS باید به این روش عمل کرد که، به بخش تنظیمات گوشی یا Settings مراجعه کنید و گزینه ی Touch ID & Passcods را انتخاب کنید. مانند گوشی های اندرویدی، در این قسمت باید پین کد یا رمز عبور فعلی گوشی خود را وارد کنید و سپس گزینه ی Add a Fingerprint را لمس کنید. انگشت مورد نظر خود را بر روی سنسور قرار دهید تا سنسور عملیات ثبت اثر انگشت جدید را آغاز کند. در اکثر دستگاه های مجهز به سنسور اثر انگشت، اگر شما هنگام اضافه کردن اثر انگشت، از انگشتی استفاده کنید که قبلا در گوشی ثبت شده است، دستگاه به شما پیغامی را مبنی بر اینکه این اثر انگشت در حال حاضر در حال استفاده است و یا پیش از این ثبت شده است، نشان میدهد و از شما میخواهد تا انگشت دیگری را اسکن کنید.   

 

 

اما نکته ای دیگر نیز که ارزش یاد آوردی کردن را دارد، این است که در دستگاه های قدیمی تر که به سنسور های اثر انگشت مجهز هستند، مانند سامسونگ گلکسی اس 5 یا گلکسی نوت 4، در هنگام ثبت یک اثر انگشت میتوانید از نقاط و زاویه های مختلفی انگشت خود را بر روی اسکنر قرار دهید. این کار در سنسور های قدیمی تر باعث بالا رفتن دقت عملکرد سنسور میشود و همچنین در مواقعی که سنسور، اثر انگشت شما را شناسایی نمیکند، با این کار تعداد تلاش های مجدد شما کمتر خواهد شد. این اقدام برای گوشی های سال 2015 به بعد ضروری نیست زیرا که در نسل های جدید دقت سنسور ها بسیار افزایش پیدا کرده است و عملکرد هوشمندانه تری دارند. امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید