آموزش افزایش امنیت اینترنت وایرلس

0

افزایش امنیت اینترنت وایرلس
افزایش امنیت اینترنت وایرلس

آموزش افزایش امنیت اینترنت وایرلس

مقدمه:خب وستان عزیز در این مطلب قراره نحوه ی بالا بردن امنیت اینترنت وایرلس رو به شما توضیح بدم,  روز به روز بر تعداد کاربرانی که از اینترنت استفاده می کنند افزوده می شود . طبق آمار بیشتر از ۵۰ درصد کاربران از اینترنت بی سیم استفاده می کنند. امنیت اینترنت بیسیم نسبت به کابلی خیلی کمتر است دلیل این موضوع هم بر می گردد به این مهم که کاربران دیگر هم امکان اتصال به اینترنت Wifi را دارند .یکی از نقاط آسیب­‌پذیر در استفاده از اینترنت، تامین امنیت ارتباط وایرلس مودم یا همان CPE با سایر تجهیزات است. هرگونه کاستی در این زمینه افزون بر ایجاد امکان مصرف ترافیک مشترک، توسط افراد دیگر، پی‌آمدهای امنیتی نیز در پی خواهد داشت. برای مثال چنان‌چه امنیت وایرلس مودم شما به قدر کافی تامین نشده باشد، هکرها و سودجویان اینترنتی به سادگی می‌توانند به اسناد خصوصی شما دسترسی پیدا کنند یا از اینترنت­ شما در فضای مجازی سواستفاده کنند. در این شرایط چنان‌چه با استفاده از اینترنت شما فعالیت غیرمجازی صورت گرفته باشد، شما به عنوان مالک سرویس، مسئولیت قانونی این فعالیت را بر عهده خواهید داشت.

۱٫ راههای وجود دارد که می توانید امنیت شبکه اینترنت بی سیم را تا صد درصد افزایش بدهید و بنده در ادامه به آنها اشاره می کنم. اولین نکته انتخاب یک رمز عبور استاندارد می باشد . یک کلمه عبور مناسب باید پیچیدگی داشته باشد. یعنی طول آن حداقل ده کاراکتر متشکل از ترکیب حروف بزرگ (A,B,C و…) و کوچک (a,b,c و …) و اعداد و نمادها  (@،%،_،# و…) باشد. در غیر این صورت به سادگی قابل هک شدن خواهد بود. برنامه هایی که رمز گشایی انجام میدهند بسیار ساده می توانند یکسری عنوان مثل ادمین ، نام ، شماره همراه را رمز گشایی کنند .وقتی استاندارد بالا را در هنگام رمز گذاری رعایت کنید مطمئن باشید که هکر نمی تواند به سادگی به رمز شما دسترسی پیدا کند .

۲٫ حتما از WPA2 PSK برای تنظیمات امنیتی وایرلس خود استفاده کنید.تفاوت اصلی WPA و WPA2 در شیوه رمزنگاری است: WPA به صورت پیش‌فرض از رمزنگاری TKIP و WPA2 از رمزنگاری AES استفاده می‌کنند. TKIP یک استاندارد قدیمی است که به صورت پیش‌فرض برای WPA انتخاب شده است و باعث کم شدن سرعت اینترنت تا حد زیادی می‌شود. اگر دستگاهی که با آن به اینترنت متصل می‌شوید قابلیت پشتیبانی از شیوه رمز نگاری AES را دارد می‌توانید از (WPA-PSK (AES یا (WPA2-PSK (AES استفاده کنید. البته اکثر سخت‌افزار هایی که تنها از پروتکل WPA1 استفاده می‌کند از شیوه رمزنگاری AES پشتیبانی نمی‌کند.

۳٫ تغییر SSID پیش‌فرض روتر : هنگامی که مودم خود را تازه خریده اید و آن را به برق متصل می‌کنید، مودم نام و مدل خود را به عنوان نام شبکه یا SSID قرار می‌دهد. با توجه به اینکه بعضی از مودم ها ممکن است مشکل امنیتی داشته باشند، نفوذگر با جستجویی ساده در اینترنت و یافتن آن مشکلات ، می‌تواند روتر را هک کند.مانند بعضی از مودم های TP-LINK که این مشکل را دارند. البته تغییر SSID پیش‌فرض روتر در صورتی مفید خواهد بود که نفوذگر به پایگاه‌های داده‌ی شماره مدل روتر‌ها بر اساس مک آدرس دسترسی نداشته باشد.

۴٫ کلمه عبور ورود به تنظیمات مودم را حتما تغییر دهید و چیزی انتخاب کنید که به سادگی قابل حدس زدن نباشد. به خاطر داشته باشید استفاده از شماره تلفن همراه،کد ملی و دیگر کدهای قابل پیش‌بینی از جمله مواردی‌ست که ضریب امنیت را کاهش می‌دهد.
۵٫ در زمان‌هایی که به اینترنت نیاز ندارید، مودم‌تان را خاموش نگه‌دارید. با این کار افزون بر صرفه‌جویی در مصرف برق، ضریب امنیت ارتباط وایرلس خود را افزایش می‌دهید

نتیجه گیری:کاربران گرامی و عزیز به پایان بخش آموزش افزایش امنیت اینترنت وایرلس رسیدیم در این مطلب به ۵ تا از مهمترین روش هایی که میشود امنیت اینترنت وایرلس رو بالا برد رو توضیح دادم امیدوارم مفید بوده باشه و لذت برده باشین همراه با گیگر باشید.

لینک مطلب

پاسخ دهید