آموزش تصویری استفاده از ابزارهای بُرداری در فتوشاپ, قسمت ۲

0

 ابزارهای بُرداری در فتوشاپ
ابزارهای بُرداری در فتوشاپ

آموزش تصویری استفاده از ابزارهای بُرداری در فتوشاپ, قسمت ۲

مقدمه:دوستان عزیزم در ادامه قسمت قبلی, کمک اولین قسمت نوار تنظیمات می‌توان نوع عملکرد ابزارهای ترسیم مسیر را مشخص کرد که در حالت ترسیم مسیر (Path)، ترسیم شکل برداری (Vector) و… قابل انتخاب است. از قسمت بعدی Make می‌توان برای تبدیل حالت‌های مختلف مسیر (انتخاب، ماسک و شکل) به هم استفاده کرد. در ادامه می‌توان مسیرهای مختلف را با حالت‌های مورد نظر با هم ترکیب یا از هم کم کرد. هنگام ترسیم مسیر، استفاده از نقاط‌عطف کمتر باعث ترسیم مسیر نرم‌تری خواهد شد که هنگام استفاده باید به نکته دقت کرد.

از ابزار Pen برای ترسیم مسیرهای صاف، منحنی، بسته یا باز می‌توان استفاده کرد. در صورتی که با ابزارهای شبیه این ابزار کار نکرده باشید، ابتدا ممکن است کار با آن کمی گیج‌کننده به نظر آید اما پس از کمی تمرین و فهمیدن مفهوم قسمت‌های مسیر و این‌که چگونه مسیر به کمک ابزار Penرسم می‌شود، ترسیم مسیر بسیار ساده خواهد بود. در ترسیم یک خط صاف کافی است با انتخاب ابزار، در محیط کاری فتوشاپ یک‌کلیک کرده سپس با حرکت ماوس و کلیک در نقطه دیگر خط را ترسیم کنید با تکرار این کار می‌توان مسیرهای پیچیده‌تری را به صورت دلخواه ایجاد کرد.

در انتهای یک مسیر باز برای تمام‌کردن ترسیم مسیر کافی است دوباره روی ابزار Pen در جعبه ابزار فتوشاپ کلیک کنیم تا کار طراحی مسیر به اتمام برسد. برای ایجاد یک مسیر منحنی، بعد از کلیک دوم و ایجاد نقطه‌عطف مسیر باید بدون رها‌کردن ماوس عمل درگ را انجام دهیم تا خطوط جهت نمای مسیر در آن نقطه ظاهر شود سپس به کمک آنها انحنای دلخواه را در جهت مورد نظر روی مسیر خود اعمال کنیم. هر خط جهت‌نما دارای دو انتها و یک مربع کوچک در هر انتهاست که با کلیک روی آن مربع‌ها و درگ ماوس می‌توانیم منحنی خود را ویرایش کنیم.

 ابزارهای بُرداری در فتوشاپ
ابزارهای بُرداری در فتوشاپ

هر نقطه‌عطف به دو حالت منحنی و گوشه شکسته می‌تواند تعریف شود. هنگامی که یک نقطه‌عطف به صورت گوشه منحنی باشد با تغییر و جابه‌جایی یک سر خط جهت‌نما خط جهت‌نمای دیگر نیز جابه‌جا می‌شود. اما اگر یک نقطه‌عطف به صورت گوشه شکسته تعریف شده باشد، هر یک از خطوط جهت‌نما به صورت مستقل قابل تغییر است. برای تبدیل مسیر منحنی به مسیر مستقیم کافی است هنگام کلیک ماوس دکمه Shift را از صفحه کلید فشار دهیم. برای ترسیم مسیر بسته باید پس از اتمام ترسیم مسیر ماوس را روی نقطه شروع آورده و با کلیک ماوس رد آن نقطه مسیر بسته را کامل کنیم. هنگامی که ماوس روی نقطه شروع قرار گیرد، کنار کرسر ماوس یک دایره کوچک ظاهر می‌شود.

نتیجه گیری:کاربران محترم و گرامی به انتهای موضوع ابزارهای بُرداری در فتوشاپ رسیدیم,  پس از ترسیم، هر مسیر و نقاط‌عطف آنها قابل ویرایش و جابه‌جایی بوده و می‌توان آنها را به صورت دلخواه تغییر داد. برای ویرایش هر تکه از مسیر باید نقطه‌عطف متناظر با آن انتخاب و ویرایش شود. برای ویرایش یک مسیر باید از ابزار Direct Select برای انتخاب نقاط عطف یا بخش‌های مسیر استفاده کرد. هنگام ترسیم یک مسیر اگر به پانل مسیرها (Path) دقت کنیم خواهیم دید که یک مسیر موقت با نام Work Path ایجاد می‌شود که پس از اتمام ترسیم مسیر در صورت فراخوانی مجدد ابزار ترسیم مسیر حذف شده و شکل مسیر جدید در آن ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از حذف این مسیر و ذخیره آن بعد از ترسیم مسیر، می‌توانیم با دوبار کلیک روی Work Path در پانل مسیرها و تعریف یک نام آن را ذخیره کرد. همراه با ما باشید.

گردآوری:گیگر

منبع:beytoote

لینک مطلب

پاسخ دهید