آموزش تصویری استفاده از Smart Filter در طراحی فتوشاپ , قسمت ۲

0

استفاده از Smart Filter در طراحی فتوشاپ
استفاده از Smart Filter در طراحی فتوشاپ

آموزش تصویری استفاده از Smart Filter در طراحی فتوشاپ , قسمت ۲

مقدمه:خب دوستان عزیز و گرامی در ادامه قسمت قبلی, در صورتی که مد رنگی یا عمق رنگی یک سند را که در آن لایه‌ای به صورت Smart Filter باشد تغییر دهیم، در صورتی که عمق یا مد رنگی جدید از حالت Smart Filter پشتیبانی نکند اخطاری به شکل زیر ظاهر می‌شود و در صورتی که گزینه Don’t Rasterize و Don’t Flatten انتخاب شود کنار نام فیلتر علامت خطری ظاهر می‌شود که این علامت بیانگر نبود امکان ویرایش این فیلتر در شرایط فعلی بوده و در صورتی که دوباره عمق یا مد رنگی تصویر به حالت قبلی بازگردانده شود، این علامت ناپدید خواهد شد.

علاوه بر امکان ویرایش مقادیر فیلتر در حالت Smart Filter می‌توانیم حالت ترکیبی آن را نیز در حالت blending mode تغییر دهیم. به این منظور به شکل زیر عمل می‌کنیم.

۱ ـ روی آیکون Blending Options در منتهاالیه سمت راست نام فیلتر دابل کلیک می‌کنیم. (در صورت نمایش پنجره اخطار آن را تائید می‌کنیم.)

۲ ـ در کادر محاوره‌ای Blending Options پس از تنظیم بزرگنمایی مناسب، مد ترکیبی دلخواه را انتخاب کرده و پس از تنظیم شفافیت دلخواه دکمه OK را برای تاثیر آن فشار می‌دهیم.
برای خاموش یا روشن کردن نتیجه اعمال فیلتر می‌توانیم در پانل لایه‌ها روی تصویر چشم لایه فیلتر کلیک کنیم تا فعال یا غیرفعال شود.

با درگ کردن روی یک Smart Filter و انتقال آن روی یک لایه دیگر، فیلتر مورد نظر به آن لایه منتقل و از لایه اولیه حذف می‌شود. در صورتی که همزمان با درگ ماوس دکمه Alt از صفحه کلید را فشار دهیم فیلتر مورد نظر به لایه مقصد کپی می‌شود.
برای حذف Smart Filter نیز همانند سایر لایه‌ها می‌توانیم آن را روی علامت سطل زباله موجود در سمت راست و پایین پانل لایه‌ها درگ و رها کنیم تا حذف شود.

استفاده از Smart Filter در طراحی فتوشاپ
استفاده از Smart Filter در طراحی فتوشاپ

کار با ماسک Smart Filter
هنگام اعمال یک فیلتر روی یک لایه از نوع Smart Object به صورت خودکار یک لایه ماسک همراه آن در پانل لایه‌ها اضافه می‌شود که می‌توانیم با ویرایش این ماسک لایه، نتایج بسیار جالبی به دست آوریم. در صورتی که قبل از اعمال، فیلتر انتخابی را روی لایه Smart Object خود انجام داده باشیم، محدوده انتخاب شده به صورت ماسک لایه ظاهر می‌شود. این ماسک فیلتر همانند ماسک لایه‌های فتوشاپ و طبق قوانین حاکم بر آن قابل ویرایش و تغییر است.

نتیجه گیری:کاربران محترم و عزیز به انتهای مطلب جدید استفاده از Smart Filter در طراحی فتوشاپ رسیدیم,  هدف استفاده از این ماسک تنظیم نحوه اعمال فیلتر روی قسمت‌های مختلف تصویر است؛ یعنی می‌توانیم به کمک آن فیلتر اعمال شده را در بخشی از تصویر غیرفعال یا کم‌مقدار کنیم. این کار به کمک ابزار‌های طراحی همچون قلم مو و شیب رنگ انجام می‌گیرد. در حالت ماسک فقط دو رنگ سیاه و سفید و طیف خاکستری بین آنها قابل انتخاب و استفاده بوده و در نواحی سیاه ماسک فیلتر بدون اثر و در نواحی سفید فیلتر با حداکثر مقدار دیده می‌شود. در نواحی خاکستری نیز با توجه به غلظت رنگ سیاه در رنگ خاکستری استفاده شده، از مقدار اعمال فیلتر کاسته می‌شود. با انتخاب ابزار قلم مو و انتخاب اشکال جذاب به عنوان نوک قلم مو و استفاده از آن در ماسک فیلتر می‌توانیم نتایج بسیار جالبی را به وجود آوریم. به کمک ابزار شیب رنگ و با کمک گزینه‌های آن می‌توانیم جلوه‌های جالبی روی فیلترهای Smart اعمال کنیم.

گردآوری:گیگر

منبع:beytoote

لینک مطلب

پاسخ دهید