آموزش تصویری بهترین ویژگی های جدید ویندو ۱۰ اپدیت سالیانه قسمت ۲

0

بهترین ویژگی های جدید ویندو 10
بهترین ویژگی های جدید ویندو ۱۰

آموزش تصویری بهترین ویژگی های جدید ویندو ۱۰ اپدیت سالیانه قسمت ۲

مقدمه:دوستان در ادامه قسمت قبلی. این‌جا قصد داریم به ویژگی‌هایی اشاره کنیم که بیش‌ترین درخواست را از جانب کاربران داشته است. اگر از مرورگر پیش‌فرض ویندوز ۱۰ (Edge) استفاده می‌کنید، با بروزرسانی سالیانه، در استفاده از این مرورگر بهبودهای قابل توجهی را احساس خواهید کرد.

بالاخره در این بروزرسانی، مرورگر اج از افزونه‌ها پشتیبانی می‌کند. کاربران می‌توانند با کلیک بر روی منوی افتادنی با آیکون سه نقطه‌ی افقی واقع در گوشه‌ی بالایی سمت راست این مرورگر، مانند دیگر نرم‌افزارهای مشابه، اقدام به نصب افزونه کرده و افزونه‌های نصب شده را مرور کنند. اما مرورگر اج فعلا فقط محدود به ۱۳ افزونه است که از مهم‌ترین افزونه‌ها می‌توان به AdBlock Plus، LastPass، Evernote، Amazon، Office و چند مورد دیگر اشاره کرد.

هنگام خریدهای اینترنتی با مرورگر اج، کورتانا به صورت یک پنجره‌ی فرعی ظاهر شده و کوپن‌های تخفیف خرید را به کاربران پیشنهاد خواهد داد. یکی از ویژگی‌های بسیار کاربردی که اخیرا به این مرورگر اضافه شده، توانایی همگام‌سازی وب‌سایت‌های برگزیده (bookmark) و دیگر موارد بین چند دستگاه ویندوز ۱۰ است. انجام این کار منوط به فعال بودن قابلیت همگام‌سازی در حساب کاربری و استفاده از این حساب در همه‌ی دستگاه‌های ویندوز ۱۰ یک کاربر است. اج هم مانند مرورگر کروم شرکت گوگل دارای قابلیت متوقف کردن خودکار تبلیغات مبتنی‌بر فلش شده است. با این قابلیت بسیار مفید، می‌توانید از دستگاه‌های قابل حمل ویندوز ۱۰ دارای باتری به مدت طولانی‌تری استفاده کنید.

۶- پشتیبانی نرم‌افزارها و وب‌سایت‌ها از ویندوز هلو

در حال حاضر تصدیق بیومتریک به واسطه‌ی ویندوز هلو در بروزرسانی سالیانه، فراتر از صفحه‌ی ورود به سیستم عامل رفته و به وسیله‌ی نرم‌افزارهای فروشگاه ویندوزی هم پشتیبانی می‌شود. به طوری که اگر سخت‌افزار ویژه‌ای را که از این قابلیت پشتیبانی می‌کند، در اختیار داشته باشید، می‌توانید به سادگی با اسکن کردن صورت یا کشیدن انگشت، وارد نرم‌افزار مورد نظر شوید (sign in).

توانایی ورود به وب‌سایت‌ها در مرورگر اج با استفاده از ویندوز هلو، قابلیت مورد انتظاری بود که فعلا به خاطر وجود مشکلاتی در این زمینه، با بروزرسانی سالیانه پشتیبانی نمی‌شود. کارکنان مایکروسافت به طور رسمی اظهار کرده‌اند که به زودی قابلیت احراز هویت بیومتریک برای ورود به وب‌سایت‌ها در مرورگر اج پس از معرفی نسخه‌ی دوم استاندارد شناسایی آنلاین سریع (FIDO)، پشتیبانی خواهد شد.

۷- قابلیت Windows Ink

بهترین ویژگی های جدید ویندو 10
بهترین ویژگی های جدید ویندو ۱۰

شرکت مایکروسافت در بروزرسانی سالیانه با تمرکز بر روی بهره‌وری، قابلیت‌های مربوط به Windows Ink را به صورت قابل توجهی بهبود بخشیده است. هم‌اکنون می‌توانید با استفاده از ابزارها و نرم‌افزارهایی که از قلم استایلوس پشتیبانی می‌کنند به محیط اختصاصی ink workspace دسترسی داشته و به عنوان مثال، یادداشت‌هایی را بر اساس یادآوری‌های کورتانا ایجاد کنید. در حقیقت، کورتانا به طور خودکار متن یادداشت‌های شما را شناسایی کرده و اقدام به ایجاد یادآور خواهد کرد. به علاوه، سیستم عامل ویندوز ۱۰ دارای خط کش خودکار (digital ruler) شده است که می‌تواند برای رسم دقیق خطوط راست مورد استفاده قرار گیرد.

این قابلیت‌ها جالب به نظر می‌رسند اما بهتر بود که دو نرم‌افزار Sticky Notes و Sketchpad اختصاص داده شده به ویژگی Windows Ink، به عنوان یک نرم‌افزار واحد ارائه می‌شدند. نرم‌افزار Sticky Notes برای یادداشت برداری بوده و نرم‌افزار Sketchpad هم در طراحی و رسم خطوط کاربرد دارد. نرم‌افزار سوم اختصاص داده شده به این ویژگی تحت عنوان Screen Sketch، نرم‌افزاری کاربردی برای ثبت سریع اسکرین‌شات، انتخاب و به اشتراک گذاری آنلاین آن است. علاوه‌بر سه نرم‌افزار یاد شده، شرکت مایکروسافت نرم‌افزارهای دیگر مرتبط با ویژگی Windows Ink را در فروشگاه ویندوزی (Windows Store) در اختیار کاربران گذاشته است.

با این حال، متاسفانه هنوز قابلیت رسم یک خط بین دو نقطه و حاشیه نویسی در بخش‌هایی از نقشه در نسخه‌ی ۱۶۰۷ ویندوز ۱۰ وجود ندارد.

۸- کورتانای هوشمند

دستیار صوتی کورتانا، با دریافت ویژگی‌های بسیار جالب و کاربری ارتقا داده شده است؛ به طوری که هم‌اکنون فعال‌تر و قدرتمندتر از قبل شده و دسترسی گسترده‌تری به مجموعه نرم‌افزار آفیس، Outlook و تقویم (Calendar) دارد.

با وجود این دسترسی‌ها و هوشمندی بیش‌تر، کورتانا قادر به درک صحیح فرمان‌هایی مانند “Send Chuck the PowerPoint that I worked on last night” (پاورپوینتی را که دیشب بر روی آن کار کردم، برای چاک ارسال کن) یا سوالاتی مانند “?What toy store did I visit during last years’ Build conference” (در کنفرانس بیلد سال گذشته چه اسباب بازی‌هایی را مشاهده کردم؟) است. به علاوه، همان‌طور که قبلا اشاره شد کورتانا می‌تواند کوپن‌های تخفیف را هنگام خرید اینترنتی از طریق مرورگر اج به کاربران پیشنهاد بدهد. کورتانا همچنین می‌تواند به ساعت پرواز کاربر و دیگر اطلاعات حیاتی مکاتباتی برای ایجاد یادآور‌ها دسترسی داشته و آن‌ها را به کاربر یادآوری کند. کاربران می‌توانند درخواستی مانند “دوباره بگو که شماره‌ی اتاق هتل من چند بود؟” (?What was my hotel room number again) را برای تکرار شدن یک یادآور از کورتانا طلب کنند.

هم‌اکنون کورتانا از طریق صفحه‌ی قفل هم در دسترس است که امکان مشاهده‌ی سریع برنامه‌ریزی‌های کاربر یا افزودن یک برنامه‌ی زمانی را با استفاده از دستور صوتی فراهم می‌کند. توسعه دهندگان حالا می‌توانند از این دستیار صوتی در نرم‌افزارهای سوم شخص استفاده کنند. متاسفانه در بروزرسانی سالیانه‌ی ویندوز ۱۰، کاربران قادر به غیرفعال کردن کامل کورتانا نخواهند بود.

۹- ارتباط نزدیک کورتانا با گوشی‌های هوشمند

بهترین ویژگی های جدید ویندو 10
بهترین ویژگی های جدید ویندو ۱۰

شرکت مایکروسافت در اقدامی تحسین‌برانگیز، نرم‌افزار کورتانا را برای همه‌ی گوشی‌های هوشمند ویندوزی، اندرویدی و آیفون‌های شرکت اپل توسعه داده است. بنابراین کورتانا می‌تواند ارتباط نزدیک‌تری با پلتفرم‌های رقیب برقرار کند.

نتیجه گیری:کاربران عزیز به پایان مطلب  ویژگی های جدید ویندو ۱۰ اپدیت سالیانه رسیدیم این دستیار دیجیتالی به اعلانیه‌ها و هشدارهای مربوط به کاهش شارژ باتری دسترسی داشته و می‌تواند آن‌ها را به رایانه‌ی ویندوزی ارسال کند. در این صورت، کاربر نیاز کم‌تری به خارج کردن گوشی هوشمند خود از جیب یا کیف داشته و نسبت به زمانی که نمایشگر گوشی به طور مداوم به منظور بررسی اعلانیه‌ها روشن می‌شود، مصرف شارژ باتری هم کاهش خواهد یافت. در این صورت حتی می‌‌توان با کورتانا به پیامک‌های دریافتی پاسخ داده و بر روی رایانه‌ی ویندوزی به مسیرهای نقشه دسترسی داشت.

گرد آوری: گیگر

منبع:zoomit

لینک مطلب

پاسخ دهید