آموزش تصویری به دست آوردن فضای خالی در ویندوز ۱۰

0

آموزش تصویری به دست آوردن فضای خالی در ویندوز ۱۰ از طریق دستور COMPACTOS

مقدمه:خب دوستان گرامی سعی میکنم هر روز از میان وب سایت های زبان اصلی چند مقاله مفید برای شما بازدید کنندگان محترم پیدا کرده و بعد از بررسی ، مقاله آن را جهت استفاده قرار بدهم . یکی از قابلیت های کاربردی در ویندوز ۱۰ دستور CompactOS می باشد که در نسخه قدیمی سیستم عامل هم وجود داشت ولی از آن حتما استفاده نکرده اید !!! CompactOS به شما این امکان را میدهد تا ۳۰ درصد فضای درایوی که ویندوز بر روی آن نصب شده است را آزاد کنید . شاید باور این موضوع برای شما سخت باشد ولی به صورت پیش فرض هم می توانید از طریق گزینه کمپرس اینکار را انجام بدهید اما در بیشتر مواقع سیستم بعد از ریست شدن بالا نمی آید . مایکروسافت قبل از استفاده از این دستور توصیه کرده که از اطلاعات پشتیبان بگیرید و زمانی از CompactOS استفاده کنید که درایو C شما فضای آزادی نداشته باشد .بنده این روش را تست کردم و هیچ مشکلی برای سیستم عاملم پیش نیامد . مقدار فضای خالی شده در حدود ۴ گیگابایت می باشد که حجم کمی نیست و بهتر است شما هم این روش را امتحان کنید .

برای استفاده از این دستور حتما باید با حساب کاربری مدیریت لاگین کنید .
۱٫ برای شروع بهتر است از کلیدهای ترکیبی پنجره + R یا تایپ مستقیم دستور CMDدر کادر منوی استارت کمک بگیرید تا صفحه Command Prompet همانند تصویر زیر نمایش داده شود .

وقتی کلیدهای ترکیبی پنجره + R را از طریق کیبورد میفشارید پنجره Run باز می شود که باید دستور CMD را تایپ و بر روی کلید اینتر کلیک کنید .

در صورتیکه از حساب کاربری ادمین استفاده نمی کنید در کادر جستجو دستور CMD را تایپ کرده و بعد از مشاهده برنامه بر روی آن کلیک راست کنید و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید .

به دست آوردن فضای خالی در ویندوز 10
به دست آوردن فضای خالی در ویندوز ۱۰

۲٫ در خط اول دستور زیر را تایپ کرده و بر روی کلید اینتر کلیک کنید . باید در حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه صبر کنید تا اینکار انجام شود .

Compact.exe /CompactOS:always

به دست آوردن فضای خالی در ویندوز 10
به دست آوردن فضای خالی در ویندوز ۱۰

۳٫ در صورتیکه می خواهید عملیات فشرده سازی متوقف شود باید ابتدا CMD را ببندید . از دوباره CMD را باز کرده و دستور زیر را درون تایپ و بر روی کلید اینتر کلیک کنید

نتیجه گیری:کاربران گرامی و عزیز به انتهای ترفند به دست آوردن فضای خالی در ویندوز ۱۰ رسیدیم امیدوارم این ترفند کاربردی و جالب به دردتون خورده باشه و لذت برده باشین همراه با اموزش دات نت باشید.

لینک مطلب

پاسخ دهید