آموزش تصویری تغییر چیدمان آیکون‌ها بر روی Dock سیستم‌های مک

0

تغییر چیدمان آیکون‌ها بر روی Dock
تغییر چیدمان آیکون‌ها بر روی Dock

آموزش تصویری تغییر چیدمان آیکون‌ها بر روی Dock سیستم‌های مک

 مقدمه:دوستان خوبم درست مانند گوشی‌های آیفون و دستگاه‌های آیپد، سیستم‌های مک نیز از قسمتی به نام Dock برخوردار هستند که دسترسی به اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های کاربردی را برای کاربران و علاقه‌مندان تسهیل و تسریع می‌کند. عموماً اپلیکیشن‌های زیادی بر روی قسمت Dock سیستم‌های مک جا خوش کرده‌اند و با وجود ازدحام جمعیت برنامه‌ها در قسمت Dock سیستم‌های مک، وجود فضایی محدود میان آیکون اپلیکیشن‌ها، ظاهری چشم‌نواز به این قسمت بخشیده است و Dock و برنامه‌های پیشنهادی آن را دلپسندتر از پیش نیز کرده است. اما با این وجود، همچنان امکان اضافه کردن فضای بیش‌تری میان آیکون‌های نمایش داده شده در قسمت Dock نیز وجود دارد و کاربران در صورت تمایل می‌توانند ظاهر این قسمت از سیستم مک خود را نیز در هم بریزند و تغییر دهند.

البته برای انجام این کار، هیچ قابلیت یا منوی خاصی پیش‌بینی نشده است و علاقه‌مندان اعمال تغییر بر روی Dock مجبور هستند تا برای اعمال نمودن تغییرات مورد نظرشان از کمک Terminal بر روی سیستم خود استفاده کنند. خوشبختانه این عملیات بسیار ساده است و پیچیدگی خاصی را نیز شامل نمی‌شود و تنها با تایپ کردن و نوشتن یکی، دو فرمان قابل اجرا و دسترسی می‌باشد. در ادامه‌ی این مطلب در مورد جزئیات نحوه‌ی خلق فضای بیش‌تر میان آیکون‌های نمایش داده شده بر روی Dock با استفاده از کمک Terminal، بیش‌تر توضیح خواهیم داد.

چگونه میان آیکون‌های نمایش داده شده بر روی Dock، فضای بیش‌تری خلق نماییم؟

گام اول: اولین کاری که برای رسیدن به این هدف، لازم است انجام دهید، فعال نمودن برنامه‌ی Terminal بر روی صفحه‌ی نمایش دستگاه مک می‌باشد.

تغییر چیدمان آیکون‌ها بر روی Dock
تغییر چیدمان آیکون‌ها بر روی Dock

 

گام دوم: پس از این که Terminal را بر روی سیستم مک خود فعال کردید، بدون اعمال هیچ تغییری، فرمانی را که در پایین مشاهده می‌کنید، در محل اختصاص داده شده برای این کار تایپ کنید و با پایان کار کلید Return را انتخاب کنید.

defaults write com.apple.dock persistent-apps -array-add ‘tile-data=; tile-type=”spacer-tile”;’

گام سوم: در این مرحله، با تایپ کردن عبارت Killall Dock و انتخاب دکمه‌ی Return از طریق قسمت terminal فرمان تازه‌ای برای سیستم مک خود صادر نمایید.

تغییر چیدمان آیکون‌ها بر روی Dock
تغییر چیدمان آیکون‌ها بر روی Dock

با تایپ فرمان Killall Dock مشاهده خواهید کرد که قسمت Dock بر روی سیستم مک شما برای چند ثانیه‌ای از مقابل چشمانتان پنهان خواهد شد و برای اعمال تغییرات مورد نظر شما از روی صفحه‌ی نمایش دستگاه ناپدید می‌شود و زمانی که مجدداً بر روی اسکرین ظاهر می‌گردد، فضای بیش‌تری را برای دو آیکون پیشنهاد شده در این قسمت در نظر گرفته است.

در صورتی که از تغییرات اعمال شده راضی و خشنود هستید و دوست دارید تا برای سایر آیکون‌ها نیز فضای بیش‌تری در نظر بگیرید، می‌توانید عملیات تشریح شده در گام‌های دوم و سوم را به تعداد آیکون‌های مورد نظر خود برای این منظور تکرار کنید.

نتیجه گیری:کاربران گرامی و عزیز به انتهای مطلب  تغییر چیدمان آیکون‌ها بر روی Dock سیستم‌های مک رسیدیم, البته این امکان نیز برای مخاطبان وجود دارد تا از طریق کلیک کردن بر روی فضاهای خالی تازه ایجاد شده و کشیدن آن‌ها به این طرف و آن طرف، محل نمایش آن‎ها را متناسب با ذوق و علاقه‌ی خود تغییر دهند. در صورتی که از وجود این فضاهای خالی خسته شدید و تصمیم گرفتید تا وضعیت Dock سیستم مک خود را به حالت عادی باز گردانید، می‎توانید بر روی فضای خالی ایجاد شده راست کلیک کنید و در میان گزینه‌های موجود، عبارت Remove from Dock را انتخاب نمایید,همراه با ما باشید.

گردآوری:گیگر

منبع:applestan

لینک مطلب

پاسخ دهید