آموزش تصویری جدیدترین ترفندهای ویندوز ۱۰ قسمت ۱

0

ترفندهای ویندوز ۱۰
ترفندهای ویندوز ۱۰

آموزش تصویری جدیدترین ترفندهای ویندوز ۱۰ قسمت ۱

مقدمه:خب دوستان  اگر از تنظیمات حالت Express برای نصب ویندوز ۱۰ استفاده کنید، بدلیل حفظ حریم خصوصی، افزایش سرعت و شخصی سازی ویندوز باید قبل از شروع آن برخی تنظیمات را پیکربندی نمایید. هنگام نصب ویندوز ۱۰ می توانید از روش سریع (Use Express Settings) یا شخصی سازی (Customize Settings) کمک بگیرید که دکمه Use Express Settings بزرگ در میانه صفحه و Customize Settings به صورت لینک در گوشه پایین سمت چپ قرار دارد. این تمایز احتمالا به این دلیل است که مایکروسافت تمایل دارد تا کاربران بیشتر از نصب سریع استفاده کنند.

  • اشتراک گذاری فایل آپدیت

یکی از تحولاتی که ما در ویندوز ۱۰ شاهد هستیم، قابلیت های بروزرسانی آن می باشد. شما می توانید فایل بروزرسانی ویندوز ۱۰ را از دیگر رایانه های دارای این ویندوز و از طریق اینترنت دانلود نمایید. بدین صورت این امکان برای شما فراهم است تا آپدیت را از جایی غیر از خود مایکروسافت دریافت کنید.

ترفندهای ویندوز ۱۰
ترفندهای ویندوز ۱۰

در واقع این حالت به صورت پیش فرض فعال می باشد که شما می توانید با مراجعه به Settings → Update & security → Windows Update → Advanced options → Choose how updates are delivered و با کلیک بر روی دکمه لغزنده On آن را به حالت off و غیرفعال درآورید.

  • ناتیفیکیشن های مزاحم

Action Center جایست که ویندوز ۱۰ برای اعلانیه های مربوط طراحی کرده تا اعلان هایی از جمله نرم‌افزارها، یادآور‌ها و نرم‌افزارهای نصب شده‌ی اخیر و آپدیت را به شما نشان خواهد داد. اما گاهی حجم این اعلانها با درنظر گرفتن راهنمایی‌های خود ویندوز یا سوالات مرکز بازخورد (feedback) بسیار زیاد و رنج آور خواهد شد.

برای خلاص شدن از اینگونه اعلانیه ها باید به مسیر Settings → System → Notifications & actions رفته و سپس اعلانهایی را که تمایلی به نمایش آنها را ندارید غیرفعال کنید.

  • تبلیغات در منوی start

درواقع مایکروسافت کاشی را مربوط به (Windows Store) در منوی استارت ویندوز ۱۰ تعبیه کرده تا درآنجا به تبلیغ برخی نرم افزارها بپردازد و اینها چیزهایی هستند که ما هیچوقت آن ها را دانلود نمی کنیم و فقط فضا را اشغال کرده اند.

برای آنکه این تبلیغات را غیرفعال کنید وارد مسیر Settings → Personalization → Start شده و سپس بدنبال Occasionally show suggestions in Start باشید تا آن را درحالت off قرار دهید.

  • تبلیغات از طریق نرم افزارهای شخص سوم

شاید خودتان ندانید اما به عنوان یک کاربر ویندوز ۱۰ دارای یک آیدی مخصوص مایکروسافتی هستید که شرکتهای مختلفی از قبیل خود مایکروسافت به وسیله آن اقدام به تبلیغات هدفمند می کنند. این آیدی تنها برای همین منظور ایجاد شده است.

برای غیرفعال کردن اشتراک آیدی خود می توانید از این مسیر اقدام کنید. Settings → Privacy → General → Let my apps use my advertising ID for experiences across apps

پس از ورود به مسیر بالا بر روی off کلیک کرده تا آیدی تبلیغاتی شما بازنشانی شود.

  • شخصیت شناسی کاربر

کورتانا یا همان دستیار شخصی مایکروسافت کسی است که اطلاعات شخصی شما را از جمله گفتار، الگوهای دست خط و تاریخچه‌ی تایپ‌هایی که کرده‌اید را برای شناخت بیشتر شما جمع آوری می کند.

ترفندهای ویندوز ۱۰
ترفندهای ویندوز ۱۰

نتیجه گیری:کاربران عزیز شاید شما تمایل به اینکار نداشته باشید و قصد غیرفعال کردن و پاک کردن تاریخچه کورتانا را دارید. برای این منظور وارد مسیر Settings → Privacy → Speech, inking, & typing شوید و پس از کلیک بر روی Stop getting to know me آن را در حالت Turn off قرار دهید.

گردآوری:گیگر

منبع: gooyait

لینک مطلب

پاسخ دهید