آموزش تصویری جدید ترفند نحوه ایجاد یک فایل GIF شفاف در فتوشاپ

0

 نحوه ایجاد یک فایل GIF شفاف
نحوه ایجاد یک فایل GIF شفاف

آموزش تصویری جدید ترفند نحوه ایجاد یک فایل GIF شفاف در فتوشاپ

مقدمه:دوستای گلم  مزیت مهمی که فایل‌های GIF نسبت به فایل‌های JPEG دارند آن است که می‌توانید محیط معینی را در فایل‌های gif بصورت شفاف و فاقد هر نوع رنگ تعیین کنید. به این معنی که می‌توانید افکت‌های سایه‌داری برای پس زمینه صفحات وب قرار دهید. محیط‌های شفاف و بدون رنگ در فایل‌های GIF کاملاً غیرقابل مشاهده هستند. در این کار عملی نحوه ایجاد تصاویر شفاف در Image Ready توضیح داده شده است.

 

باز کردن فایل در Image Ready

گزینه FileOpen را در برنامه Image Ready انتخاب کنید. در کادر محاوره‌ای Open، فایلی را که می‌خواهید بر روی آن کار کنید انتخاب کرده و سپس OK را کلیک نمائید.

 

انتخاب محیط مورد نظر

با استفاده از یکی از ابزارهای انتخاب‌کننده در Image Ready (همانند قلم جادویی یا Magic Wand برای انتخاب محیط‌های رنگ‌بندی مشابه) محیطی از تصویر که می‌خواهید شفاف شود را انتخاب کنید.

 

اعمال یک پوشش (Mask)

پالت Layer را با انتخاب گزینه WindowLayer فعال کنید. در حالیکه قسمت انتخاب شده در مرحله قبل هنوز فعال است کلیدهای Ctrl + Alt را پائین نگه داشته و سپس دکمه Add A Mask را که در پائین پالت Layers قرار دارد کلیک کنید. این عمل محیط انتخاب شده را دارای پوشش می‌کند و پیش‌نمایشی از طرح نهایی به شما می‌دهد.

 

تنظیمات بهینه سازی

در صورتی که شفاف سازی همان روش و شیوه مورد نظرتان است، گزینه WindowOptimize را انتخاب کنید تا پالت Optimize  باز شود. سپس تنظیمات مناسب را انتخاب نمائید (مراجعه به کار عملی ۳).

 

پیش نمایش در یک مرورگر

گزینه FilePreview In را انتخاب کنید یا دکمه Browser Preview را در نوار ابزار کلیک کنید تا فایل را به همان شکلی که در مرورگرها دیده خواهد شد، مشاهده کنید.

 

ذخیره فایل بهینه شده

در صورتی که تصویر در وضعیت مناسبی بود، مرورگر را بسته و به Image Ready بازگردید. سپس گزینه FileSave Optimized را انتخاب کنید تا فایل با استفاده از تنظیمات اعمال شده در پالت Optimize ذخیره شود.

 

*توجه*

تثبیت شفافیت

در صورتی که شفافیت ایجاد شده در مرحله ۳ در لایه پوششی مناسب نیست، دکمه Add A MasK را در پالت Layers انتخاب کنید و شفافیت قسمت شفاف انتخاب شده را با هر لایه پوششی رنگ پردازی کنید.

 

شفافیت در فتوشاپ

نتیجه گیری:کاربران عزیز و گرامی به پایان بخش جدید ترفند نحوه ایجاد یک فایل GIF شفاف در فتوشاپ رسیدیم ,   اعمال شفافیت و حذف رنگ‌های زمینه در فتوشاپ نیز از طریق کادر محاوره‌‌ای Save For Web امکان‌ پذیر می‌باشد. رنگ قسمت مورد نظر را در پالت رنگ انتخاب کرده و سپس آیکون Transparency را که در پائین پالت قرار دارد انتخاب کنید.

گرد آوری: گیگر

منبع:tebyan

لینک مطلب

پاسخ دهید