آموزش تصویری جدید قابلیت های ویندوز ۱۰ اپدیت سالیانه قسمت ۳

0

قابلیت های ویندوز ۱۰
قابلیت های ویندوز ۱۰

آموزش تصویری جدید قابلیت های ویندوز ۱۰ اپدیت سالیانه قسمت ۳

مقدمه:خب دوستان در ادامه قسمت قبلی شرکت مایکروسافت در بروزرسانی سالیانه، منوی شروع را نسبت به قبل اندکی بهبود بخشیده و تقریبا آن از نو طراحی کرده است. در نسخه‌ی قبلی منوی شروع، بخش‌های most used مربوط به نرم‌افزارهای پراستفاده، recently added مربوط به نرم‌افزارهای تازه نصب شده همراه با بخش‌های Settings، Power، File Explorer و غیره در بخش سمت چپ و پایین آن قرار داشتند. در این منو، کاربران برای دسترسی به همه‌ی نرم‌افزارهای نصب شده باید بر روی دکمه‌ی All Apps کلیک می‌کردند.

قابلیت های ویندوز ۱۰
قابلیت های ویندوز ۱۰

با بروزرسانی سالیانه، گزینه‌های مختلف موجود در منوی شروع (Start Menu) قبلی مانند Power، Settings و User Account به صورت یک آیکون در منوی نواری شکل عمودی واقع در سمت چپ این منو مستقر شدند. با کلیک بر روی آیکون سه خط افقی (همبرگری)، منویی به نام START باز می‌شود که گزینه‌های یاد شده را همراه با نام کامل آن‌ها نمایش می‌دهد. هم‌اکنون بخش‌های most used و recently added به همراه همه‌ی نرم‌افزارهای نصب شده در رایانه، در یک فهرست اصلی و یکپارچه قرار دارند. اگرچه این تغییرات جزئی هستند اما حس یکپارچگی بیش‌تری را به کاربر القا می‌کنند. متاسفانه در سیستم عامل ویندوز ۱۰ مورد بررسی ما، منوی شروع جدید مملو از نرم‌افزارهای پیشنهادی بوده و برای افرادی که میانه‌ی خوبی با تبلیغات ندارند، بسیار آزاردهنده خواهد بود.

۱۱- نرم‌افزار Connect

قابلیت های ویندوز ۱۰
قابلیت های ویندوز ۱۰

در بروزرسانی سالیانه‌ی ویندوز ۱۰، نرم‌‌افزارهای جدیدی هم به این سیستم عامل افزوده شده است. نرم‌افزار جدید Connect امکان اتصال گوشی هوشمند به یک رایانه‌ی ویندوز ۱۰ را برای کاربران فراهم می‌کند. این قابلیت با استفاده از ویژگی Continuum دستگاه‌های قابل حمل ویندوز ۱۰ و بدون نیاز به داک سخت‌افزاری یا سازگارگرهای Miracast با رایانه‌ی ویندوز ۱۰ ارتباط برقرار می‌کند. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، این نرم‌افزار امکان استریم کردن صفحه‌ی دسکتاپ گوشی را در رایانه‌ی ویندوز ۱۰ فراهم می‌کند.

اگر از رایانه‌ی ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید که قادر به ارسال سیگنال‌های Miracast (استانداردی برای اتصال بی‌سیم دستگاه‌ها) است، می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار Connect، بازهم بدون بهره‌مندی از داک یا آداپتور در دستگاه دریافت کننده، محیط دسکتاپ آن را به دیگر رایانه‌های دارای ویندوز ۱۰ ارسال کرده یا به اصلاح آن را در رایانه‌ی دوم استریم کنید. این قابلیت می‌تواند هنگام ارائه‌های دانشگاهی بسیار مفید باشد. نرم‌افزار کانکت (Connect) به دلیل جدید بودن، دارای امکانات بسیار ابتدایی بوده و راه زیادی برای پیشرفت کردن در پیش دارد.

۱۲- نرم‌افزار یونیورسال Skype

قابلیت های ویندوز ۱۰
قابلیت های ویندوز ۱۰

بالاخره شرکت مایکروسافت پس از کش و قوس‌های فراوان، نرم‌افزار Skype خود را برای پلتفرم جهانی ویندوز (Universal Windows Platform) هم منتشر کرد. نسخه‌ی موجود در بروزرسانی سالیانه‌ی ویندوز ۱۰، فعلا کامل نبوده و تحت عنوان Skype Preview در حالت پیش‌نمایش قرار دارد. این نسخه تقریبا ساده و موثر است. به علاوه، به طور کامل از چت‌بات‌های (chatbot) شرکت مایکروسافت که قبلا در مورد آن صحبت شده بود، پشتیبانی می‌کند.

با این حال، این نسخه دارای همه‌ی ویژگی‌های اسکایپ نیست. برای مثال نمی‌توان به صورت بلادرنگ اقدام به ترجمه‌ی مکالمه کرد. از طرف دیگر، هم‌اکنون کاربران می‌توانند حتی در صورت بسته بودن نرم‌افزار اسکایپ هم، اعلانیه‌های مربوط به پیام‌ها و تماس‌های خود را دریافت کنند. این گام بزرگی نسبت به روش مورد استفاده در نسخه‌ی دسکتاپ محسوب می‌شود.

۱۳- بازی Xbox در همه جا

یکی از برجسته‌ترین تغییرات موجود در بروزرسانی سالیانه‌ی ویندوز ۱۰ مربوط به نرم‌افزار یونیورسال Xbox است که امکان بازی کردن را در همه جا ممکن می‌کند. با افزوده شدن این ویژگی جالب (Xbox Play Anywhere) از سوی شرکت مایکروسافت، کاربران می‌توانند با یک‌بار خرید بازی، آن را در سیستم عامل ویندوز ۱۰ و کنسول ایکس‌باکس وان (Xbox One) بازی کنند. حتی کاربران می‌توانند این بازی‌ها را به صورت چند نفره هم بازی کنند. این قابلیت مبتنی‌بر فضای ابری بوده و امکان جابه‌جایی از دستگاهی به دستگاه دیگر را فراهم می‌کند.

گروهی از بازی‌های استودیوی شرکت مایکروسافت مانند نسخه‌ی چهارم چرخ دنده‌های جنگ (Gears of War 4) دزدان دریایی (Sea of Thieves) و بازی اتومبیل‌رانی Forza Horizon با قابلیت Xbox Play Anywhere در ماه‌های آینده منتشر خواهند شد. همان‌طور که اطلاع دارید، سه بازی رایانه‌ای یاد شده محبوب‌ترین بازی‌های نمایشگاه E3 2016 بودند. اولین بازی‌های رایانه‌ای که می‌توان در هر نقطه از کره‌ی زمین آن‌ها را بازی کرد، در ماه شهریور قابل دسترس خواهند بود.

۱۵- توییک‌های Action Center

قابلیت های ویندوز ۱۰
قابلیت های ویندوز ۱۰

نتیجه گیری:کاربران محترم به انتهای مطلب قابلیت های ویندوز ۱۰ رسیدیم.  بخش Action Center و مرکز اعلانیه‌های (notifications hub) ویندوز ۱۰، بهبود ظاهری و عملکردی قابل توجهی دریافت کرده است. هم‌اکنون در نسخه‌ی ۱۶۰۷ ویندوز ۱۰ می‌توانید نمایش اعلانیه را برای هر یک از نرم‌افزارها به طور جداگانه اولویت‌بندی کنید؛ به طوری که اعلانیه‌های دارای اهمیت بیش‌تر، در بالاترین بخش Action Center قرار بگیرند. به علاوه، کاربران می‌توانند تعداد اعلانیه‌های نمایش داده‌ی شده‌ی هر نرم‌افزار را محدود کنند. این محدودیت در حالت پیش‌فرض، سه اعلانیه برای هر نرم‌افزار تعیین شده است. در صورتی که بیش از ۳ اعلانیه برای یک نرم‌افزار به بخش اکشن سنتر ارسال شود، اعلانیه‌های قدیمی‌تر مربوط به خود نرم‌افزار یا دیگر نرم‌افزارها مخفی شده و اعلانیه‌ی جدید جایگزین آن خواهد شد؛ بنابراین یک نرم‌افزار محبوب نمی‌تواند تسلط بیش‌تری به مرکز فعالیت ویندوز ۱۰ داشته باشد. بخش Action Center فعلی مفیدتر از طراحی اولیه شده و از جذابیت بصری بیش‌تری برخوردار است.

آیکون اکشن سنتر واقع در نوار وظیفه (taskbar) در حال حاضر قادر به نمایش تعداد اعلانیه‌های مشاهده نشده به وسیله‌ی کاربر است.

گرد آوری: گیگر

منبع:zoomit

لینک مطلب

پاسخ دهید