آموزش تصویری نحوه ایجاد افکت‌های نورانی

0

 نحوه ایجاد افکت‌های نورانی
نحوه ایجاد افکت‌های نورانی

آموزش تصویری نحوه ایجاد افکت‌های نورانی

مقدمه:دوستان خوبم فیلتر Lighting Effects چندین نور از رنگ‌های مختلف را در اطراف تصویر و بصورت سطحی صاف و هموار ترسیم می‌کند. فیلتر مزبور کنترل کاملی بر روی تمرکز و جهت نور، رنگ، سطح بافت و محدوده مشخصه نور به شما می‌دهد. با استفاده از این افکت می‌توانید به تصاویرتان بُعد و جذابیت بدهید یا با متمرکز کردن نور روی یک قسمت از تصویر باعث جلب توجه در آن قسمت شوید.

 

باز کردن فایل

گزینه FileOpen را برای باز کردن فایل مورد نظرتان انتخاب کنید.

 

انتخاب افکت‌های نور

گزینه FilterRenderLighting Effects را برای باز کردن کادر محاوره‌ای Lighting Effects انتخاب کنید. عکس کوچکی از تصویر را در سمت چپ کادر محاوره‌ای به همراه یک نور که از قبل بر روی تصویر قرار گرفته است، مشاهده می‌کنید.

 

 تغییر موقعیت نور

برای تغییر موقعیت دایره نورانی، در مرکز آن کلیک کرده و به اطراف بکشید. برای جابجائی منبع نور، روی نقطه تلاقی خط نور و دایره نورانی کلیک کرده و به اطراف بکشید. سرانجام با استفاده از دستگیره‌های موجود در اطراف دایره نورانی می‌توانید شعاع نور تابیده شده به تصویر را عریض‌ یا باریک نمائید.

 

ساختاربندی نوع نور

نوارهای لغزنده Intensity و Focus را برای تنظیم شدت نور و میزان واگرایی شعاعهای نور، تغییر دهید. برای تغییر رنگ نور تابیده شده به تصویر، روی نمونه رنگ کلیک کنید و از پنجره انتخابگر رنگ نمایان شده، رنگ مورد نظرتان را انتخاب نمائید.

 

ساختار‌بندی مشخصات نور

چهار نوار لغزنده قسمت Properties علاوه بر کنترل نمایش سطح تصویر، منظره روشنایی سراسری را نیز تعیین می‌کنند. برای تغییر سطح نور، نوارهای لغزنده Gloss و Material را تغییر دهید. نوار لغزنده Exposure نیز روشنایی تصویر را کنترل می‌کند. همچنین نوار لغزنده Ambience شدت نور محیطی را کنترل می‌کند. می‌توانید نمونه رنگ این قسمت از کادر محاوره‌ای را کلیک کرده و رنگ نور را تغییر دهید.

 

افزودن نورهای دیگر

 

 نحوه ایجاد افکت‌های نورانی
نحوه ایجاد افکت‌های نورانی

برای افزودن دیگر منابع نور، آیکون لامپ را کلیک کرده و به داخل تصویر کوچک بکشید. سپس آن را تغییر موقعیت داده و پارامترها را به شیوه توضیح داده شده در مراحل ۳ تا ۵ تغییر دهید. لیست کشویی Style در بالای کادر محاوره‌ای Lighting Effects شامل تعداد زیادی گزینه است که می‌توانید آنها را آزمایش کرده و مورد استفاده قرار دهید. در صورتی که می‌خواهید منبع نوری را حذف کنید، آن را کلیک کرده و سپس به داخل سطل زباله‌ای که در پائین کادر قرار دارد بکشید یا پس از انتخاب آن، کلید Delete را فشار دهید. به خاطر داشته باشید که در تصویر حداقل نیاز به یک منبع نور دارید.

 

مشاهده نتایج

گزینه OK را کلیک کرده تا فیلتر اعمال شده و نتایج را مشاهده کنید.

 

* توجه*

انواع دیگر نور

علاوه بر نورهای نورافکنی که در این کار عملی توضیح داده شد، می‌توانید نورهای نقطه‌ای و محیطی نیز به تصویر اعمال کنید. نور محیطی (Directional) یک نور با رنگ مشخص را بطور یکسان در تمام تصویر پخش می‌کند و نور نقطه‌ای (Omni) نیز از یک نقطه نورانی تشکیل می‌شود که نور را بطور یکسان در اطراف خود پخش می‌کند. نورهای نقطه‌ای یا محیطی را می‌توانید از لیست کشویی Light Type کادر محاوره‌ای Lighting Effects انتخاب کنید.

 

استفاده از نمونه‌های از قبل ایجاد شده

نتیجه گیری:کاربران محترم و عزیز به انتهای مطلب نحوه ایجاد افکت‌های نورانی رسیدیم،  لیست کشویی Style در کادر محاوره‌ای Lighting Effects شانزده نوع نور از قبل تنظیم شده را در خود جای داده است. علاوه براین گزینه‌ها شما نیز می‌توانید تنظیمات خود را ذخیره کرده و در مراحل بعدی یا در تصاویر دیگر از آنها استفاده کنید. بدین منظور گزینه Save را کلیک کرده و در کادر محاوره‌ای Save as که نمایان می‌شود یک نام را وارد کنید. این گزینه ساختاربندی جاری تنظیمات Lighting Effects را بصورت از پیش تعیین شده ذخیره می‌کند. پس از این مرحله این نمونه‌ها در لیست Style قابل دسترسی می‌باشند، امیدوارم مفید بوده باشه و لذت برده باشین همراه با ما باشید.

گردآوری:گیگر

منبع:tebyan

لینک مطلب

پاسخ دهید