آموزش تصویری نحوه ساخت فایل‌های Jpg برای وب در فتوشاپ

0

 نحوه ساخت فایل‌های Jpg برای وب
نحوه ساخت فایل‌های Jpg برای وب

آموزش تصویری نحوه ساخت فایل‌های Jpg برای وب در فتوشاپ

مقدمه:دوستان عزیزم  قالب‌بندی و فرمت JPEG در فایل‌ها برای تصاویر دارای طیف سایه روشن همانند عکس‌ها بسیار مناسب است. اگر چه فشرده سازی باعث ایجاد حالت پیکسلی در تصویر می‌شود. ولی این حالت به سختی در عکس قابل مشاهده است. فتوشاپ دارای یک عملگر مات کننده‌ در داخل کادر محاوره‌ای JPEG می‌باشد که استفاده از آن در برخی تصاویر مناسب است. با استفاده از این ابزار می‌توانید بسیاری از لبه‌های تیزی که در نتیجه کاهش کیفیت در فایل Jpg ایجاد می‌شود را محو و غیرقابل مشاهده کنید.

 

باز کردن فایل در فتوشاپ

گزینه FileOpen را در فتوشاپ انتخاب کنید. کادر محاوره‌ای Open نمایان می‌شود. فایلی که می‌خواهید با استفاده از فرمت Jpeg فشرده شود را انتخاب نمائید.

 

تعیین گزینه‌های Jpeg

گزینه FileSave For Web را برای باز کردن کادر محاوره‌ای Save For Web انتخاب کنید. از لیست کشویی Optimized File Format گزینه JPEG را انتخاب کنید.کنترل کننده اصلی این قسمت نوار لغزنده Quality می‌باشد. این قسمت تنظیم کننده درصد فشرده‌سازی فایل بوده و متناظر با کیفیت است. این قسمت را در وضعیت high ، medium یا low قرار دهید. به یاد داشته باشید که مقدار بالای کیفیت سبب افزایش حجم فایل می‌شود و کیفیت پائین نیز فایل کوچکی را ایجاد می‌کند.

 

مقایسه تنظیمات بوسیلهUp-4

در برچسب ۴-Up کلیک کنید تا فایل را در ۴ حالت مختلف مشاهده کنید. این وضعیت به شما امکان می‌دهد تا با دقت بهتری تنظیمات مورد نیاز برای فایلی با کیفیت خوب و حجم مناسب را انتخاب کنید.

 

تنظیم نوار لغزنده Blur

برچسب Optimized را برای برگشت به آن صفحه کلیک کنید و نوار لغزنده Blur را افزایش دهید تا ببینید که آیا این تنظیمات به نرم شدن و وضوح تصویر کمک می‌کند یا خیر. OK را کلیک کنید و فایل را تغییر نام دهید تا بصورت بهینه شده و در یک فایل جداگانه ذخیره شود.

 

باز کردن مجدد فایل

برای بررسی کیفیت تصویری که ایجاد کرده‌اید گزینه FileOpen را انتخاب کنید. از کادر محاوره‌ای Open فایل بهینه شده‌ای که ایجاد کرده‌اید را انتخاب کنید. برای بررسی مجدد در کیفیت، دو تصویر را با هم مقایسه کنید تا به رنگ بندی مناسبی دست پیدا کنید.

 

آزمایش فیلتر Unsharp Mask

 نحوه ساخت فایل‌های Jpg برای وب
نحوه ساخت فایل‌های Jpg برای وب

از آنجا که قالب‌بندی JPEG حالت نرمی در فایل‌های اصلی ایجاد می‌کنند، می‌توانید از یک فیلتر Unsharp Mask برای برگرداندن برخی جزئیات فایل استفاده کنید (هرچند انجام این کار حجم فایل را افزایش می‌دهد).

گزینه FilterSharpenUnsharp Mask را انتخاب کنید. مقدار فیلد Amount را بین ۵۰% تا ۱۰۰% تعیین کنید و مقدار فیلد Radious را بین ۰٫۷ و ۱٫۰ قرار دهید. در صورتی که نتیجه مورد قبول بود، برای اعمال تغییرات دکمه OK را کلیک کنید. در غیر این صورت Cancel را انتخاب نمائید.

 

* توجه *

جابجا کردن تصویر

نتیجه گیری:کاربران عزیز و گرامی به پایان مطلب نحوه ساخت فایل‌های Jpg برای وب در فتوشاپ رسیدیم,  در حالیکه در کادر Save For Web کار می‌کنید می‌توانید نشانگر ماوس را بر روی تصویر در محیط پیش نمایش جابجا کنید. در این حالت شکل نشانگر ماوس بصورت دست تبدیل می‌شود. با پائین نگه داشتن دکمه ماوس می‌توانید تصویر را جابجا کنید بطوریکه جزئیات بیشتری مشاهده شوند. همچنین امکان انتخاب ذره بین و استفاده از بزرگ نمایی و کوچک نمایی نیز وجود دارد.

حفظ رنگ‌های یکسان

برای حفظ یکسان‌سازی رنگ‌ها در هنگام فشرده‌سازی تصویر، گزینه ICC Profile را انتخاب کنید.

گردآوری:گیگر

منبع:tebyan

لینک مطلب

پاسخ دهید