آموزش تصویری نحوه ساخت نقشه‌های تصویر در فتوشاپ

0

 نحوه ساخت نقشه‌های تصویر
نحوه ساخت نقشه‌های تصویر

آموزش تصویری نحوه ساخت نقشه‌های تصویر در فتوشاپ

مقدمه:دوستان خوبم نقشه‌های تصویر به شما امکان می‌دهند تا نقاط قابل کلیکی را در تصاویر وب ایجاد کنید که امکان برقراری لینک و پیوند به دیگر صفحات را می‌دهند. می‌توانید دکمه‌های گرافیکی یا متون توضیح دهنده یک عمل، یا اطلاعات بر مبنای تصویر ایجاد کنید یا به محیط‌‌های مشخص و دقیقی از تصویر لینک دهید. در برنامه Image Ready طراحی محیط‌های نقشه تصویری به سادگی امکان پذیر شده است و در نتیجه می‌توانید اطلاعات را لینک کرده و حتی کدهای HTML ضروری برای افکت نهایی را ذخیره کنید.

 

باز کردن فایل در Image Ready

در برنامه Image Ready گزینه Fileopen را انتخاب کنید و سپس فایلی را که قصد اعمال تغییرات در آن را دارید، انتخاب کنید. در این مثال، یک نقشه تصویر در اطراف هر خط از متن ایجاد می‌کنیم که به صفحات مربوطه در سایت وب لینک می‌شوند.

 

انتخاب ابزار Image Map

ابزار Image Map را در جعبه ابزار کلیک کرده و پائین نگه دارید تا تمامی ابزارهای مربوط به نقشه‌های تصویر را مشاهده کنید. گزینه‌های ابزار مزبور به شما امکان ترسیم اشکال مستطیل، دایره و چندضلعی را می‌دهند. همچنین ابزار دیگری هم برای انتخاب نقشه‌های ایجاد شده در این لیست وجود دارد. ابزار مورد نظر را از منو انتخاب کنید.

 

ترسیم اشکال نقشه تصویر

نمایشگر ماوس را بر روی تصویر جابجا کرده و شکل مورد نظر را با کشیدن ماوس ترسیم کنید. این شکل بصورت خط چین نمایان شده و دستگیره‌هایی در اطراف آن مشاهده می‌شوند. برای آنکه بعد از ترسیم شکل آن را ویرایش کنید، می‌‌توانید ابزار Image map Select را انتخاب کنید. سپس نقشه تصویر را انتخاب کرده و دستگیره‌ها را به اندازه مورد نظر جابجا کنید.

 

باز کردن پالت Image Map

اگر پالت Image Map از قبل باز نیست، با انتخاب گزینه Image Map Window آن را باز کنید. تنظیمات مربوط به بخش Dimensions را برای تعیین موقعیت دقیق نقشه تصویر در فیلدهای X و Y وارد کنید. با استفاده از کنترل‌های Width ، Heigh یا Radius (بسته به شکل انتخابی‌تان) شکل را تغییر اندازه دهید.

 

تعیین اطلاعات HTML

یک نام منحصر بفرد برای نقشه تصویری که ترسیم کرده‌اید وارد کنید. ضمناً URL مربوط به لینک آن را نیز وارد کنید (مسیر دسترسی به فایلی که با کلیک کردن بر روی نقشه تصویر باز خواهد شد). بعد از وارد کردن URL باید از منوی کشویی Target، مقدار مورد نظر را برای کنترل محل و نحوه باز شدن صفحه لینک شده به نقشه تصویر، انتخاب کنید. برای آنکه سند لینک شده در پنجره جدیدی اجرا شود گزینه _ blank یا برای باز شدن در همان پنجره گزینه _Self را انتخاب کنید (_parent و _top گزینه‌هایی هستند که برای صفحات مبتنی بر فریم کاربرد دارند). می‌توانید برای کاربرانی که صفحه را با مرورگرهای متنی مشاهده خواهند کرد یا نمایش گرافیک را در مرورگر خود محدود کرده‌اند عبارتی را در کادر Alt وارد کنید تا به جای تصاویر، آن عبارت نمایش داده شود.

 

ذخیره فایل‌ها

 نحوه ساخت نقشه‌های تصویر
نحوه ساخت نقشه‌های تصویر

برای ذخیره تصویر و پارامترهای HTML ضروری است که به همراه تصاویر و تکه تصویرها یک فایل HTML نیز ذخیره کنید. بدین منظور با توجه به مطالب مطروحه در کار عملی ۲ همین بخش، فایل را بهینه سازی کرده و سپس گزینه FileSave Optimized را انتخاب نمائید. در منوی کشویی Save as type ، دقت کنید که HTML and Images انتخاب شده باشد و فایل‌ها در دایرکتوری و پوشه‌های مربوطه باشند. OK را برای ذخیره فایل‌ HTML و فایل‌های تصویری کلیک کنید.

 

*توجه*

همترازی اشکال نقشه تصویر

هنگام کار با چندین شکل نقشه تصویر می‌توانید از ابزارهای دقیق همترازی موجود در برنامه Image Ready برای هم‌تراز کردن اشکال بر اساس لبه‌ها یا گوشه‌های آنها استفاده کنید. ابزار Image Map Select را انتخاب کرده و کلید Shift را پائین نگه دارید تا امکان انتخاب چندین شکل برای شما وجود داشته باشد. سپس می‌توانید از هر یک از ابزارهای همترازی موجود در نوار Options استفاده کنید.

 

نقشه‌های تصویری از لایه‌ها

نتیجه گیری:کاربران محترم به انتهای مطلب  نحوه ساخت نقشه‌های تصویر در فتوشاپ رسیدیم,  اگر تصویری دارید که از لایه‌های مجزا تشکیل شده (همانند یک دکمه گرافیکی)، گزینه LayerNew Layer Based Image Map Area را انتخاب کنید. این گزینه شکل نقشه تصویری جدیدی را مبتنی بر لایه فعال جاری ایجاد می‌کند.

گردآوری:گیگر

منبع:tebyan

لینک مطلب

پاسخ دهید