آموزش تصویری ویرایش عکس با ماسک‌ در فتوشاپ

0

آموزش تصویری ویرایش عکس با ماسک‌ در فتوشاپ

مقدمه:دوستای خوبم در این مقاله در نظر داریم در قالب یک طرح عملی، نحوه استفاده از ماسک برای حذف پس‌زمینه یک تصویر را با هم بررسی کرده و با چگونگی ویرایش ماسک، ترمیم کناره‌ها و استفاده از پنجره Properties آن آشنا شویم.

هدف از استفاده از ماسک در فتوشاپ ویرایش بخش‌هایی از تصویر بدون تاثیر گذاشتن در قسمت‌های دیگر تصویر (همانند ابزارهای انتخاب البته با امکان ویرایش قسمت‌های انتخاب شده) است. ماسک تقریبا همانند یک شابلون که هنگام استفاده از آن فقط نقاط خاصی از کاغذ رنگی می‌شود و بقیه قسمت‌ها بدون تغییر باقی می‌ماند، عمل می‌کند. هنگامی که ماسک را روی یک انتخاب فراخوانی می‌کنیم، نواحی انتخاب نشده ماسکه شده و از ویرایش محفوظ می‌ماند. با استفاده از ماسک به جای به کار بردن ابزارهای انتخاب معمولی، صرفه‌جویی زیادی در زمان ویرایش شده و از انتخاب‌های تکراری و پشت سر هم جلوگیری می‌شود. نکته‌ای که در استفاده از ماسک باید حتما در نظر داشت این است که در اعمال ماسک، رنگ سیاه یعنی دیده نشدن و رنگ سفید به معنی دیده شدن و خاکستری نیز مابین دیده شدن و دیده نشدن(شفافیت) است.

برای شروع کار ابتدا تصویر خود را در فتوشاپ باز کنید و در صورتی که لایه مورد نظر در حالت پس‌زمینه باشد (علامت قفل روی آن دیده شود) با دوبار کلیک کردن روی آن، تصویر را از حالت پس‌زمینه خارج می‌کنیم. البته در نسخه‌های جدید فتوشاپ با اعمال ماسک این عمل به صورت خودکار انجام می‌شود. ابتدا انتخاب سریعی روی قسمتی از تصویر که می‌خواهیم روی آن کار کنیم، انجام می‌دهیم. نیاز نیست حتما ‌انتخاب دقیقی انجام گیرد، زیرا بعدا‌ لبه‌های این انتخاب ویرایش خواهد شد.

 ویرایش عکس با ماسک‌ در فتوشاپ
ویرایش عکس با ماسک‌ در فتوشاپ

در ادامه با کلیک روی دکمه Add Layer Mask در قسمت پایین پانل Layersمحدوده انتخاب شده را تبدیل به ماسک می‌کنیم. با این کار تمام قسمت‌هایی که انتخاب نشده بود به صورت شفاف (شطرنجی) درمی‌آید و ناپدید می‌شود.

هنگام کار روی جزئیات تصویر در حالت ویرایش ماسک، استفاده مکرر از فرمان‌های بزرگنمایی و کوچک‌نمایی ضروری است و چون استفاده مستقیم از ابزار بزرگنمایی در این حالت امکان‌پذیر نیست، می‌توانیم از روش‌های زیر استفاده کنیم:

 ویرایش عکس با ماسک‌ در فتوشاپ
ویرایش عکس با ماسک‌ در فتوشاپ

* Ctrl+Space: فراخوانی موقت ابزار بزرگنمایی مابین استفاده از سایر ابزارهای فتوشاپ

* Alt+Space: فراخوانی موقت ابزار کوچک‌نمایی مابین استفاده از سایر ابزارهای فتوشاپ

* فشار دکمه Alt همراه ابزار Zoom جهت سوئیچ بین بزرگنمایی و کوچک‌نمایی

فشار همزمان دکمه‌های Ctrl و+ برای بزرگنمایی و Ctrlو ـ برای کوچک‌نمایی و فشار دکمه عدد صفر برای نمای صددرصد.

فشار دکمه Space برای فراخوانی موقت ابزار Hand

پس از انتخاب به وسیله ابزارهای انتخاب و تبدیل انتخاب به ماسک با بزرگنمایی کناره‌های تصویر خواهیم دید که در کناره‌های تصویر انتخاب چندان مطلوب نبوده و نیاز به تمیز کاری در آن نواحی احساس می‌شود.

به این منظور پس از انتخاب ماسک اعمال شده روی لایه مورد نظر در پانل لایه‌ها از مسیر Menu‌/‌Window گزینه Properties را برای نمایش پنجره ویژگی‌های ماسک اعمال شده انتخاب می‌کنیم.

در این پنجره از قسمت Density برای تنظیم مقدار شفافیت ماسک اعمال شده و از قسمت Feather برای تنظیم مقدار نرمی کناره‌های ماسک می‌توانیم استفاده کنیم. در ادامه در قسمت Refine سه دکمه قرار گرفته که از گزینه Mask Edge برای ویرایش ماسک اعمال شده و از گزینه Color Range برای تعریف دوباره ماسک به کمک فرمان Color Range و از گزینه Inverse برای معکوس‌کردن ماسک اعمال شده استفاده می‌شود. با کلیک روی دکمه Mask Edge پنجره Refine Mask ظاهر می‌شود که به کمک آن می‌توانیم لبه‌های تصویر را به صورت کاملا‌ حرفه‌ای ویرایش و بخش‌های زاید آن را حذف کنیم.

 ویرایش عکس با ماسک‌ در فتوشاپ
ویرایش عکس با ماسک‌ در فتوشاپ

به این منظور پس از باز شدن پنجره Refine Mask ابتدا روی مثلث کوچک کنار قسمت View کلیک کرده و از فهرست بازشو گزینه Black را انتخاب می‌کنیم. در این حالت ماسک در پس‌زمینه سیاه ظاهر می‌شود و ویرایش لبه‌های سفید آن راحت‌تر خواهد بود.

نتیجه گیری:کاربران محترم و عزیز به انتهای مطلب آموزش تصویری ویرایش عکس با ماسک‌ در فتوشاپ رسیدیم,  ابتدا به کمک ابزارهای موجود در بخش Adjust Edge به تنظیم لبه‌های انتخاب می‌پردازیم. مثلا به کمک قسمت Smooth لبه‌های انتخاب را نرم‌تر کرده و تیزی آن را از بین می‌بریم. به کمک Feather می‌توانیم لبه‌های ماسک را محو‌تر کرده و به کمک قسمت Contrast وضوح لبه‌ها را افزایش دهیم. با کمک گزینه Shift Edge نیز می‌توانیم محدوده ماسک را کوچک‌ یا بزرگ‌تر کرده و ماسک را دقیقا‌ در محل مورد نظر از لبه‌های تصویر خود قرار دهیم.

گردآوری:پردیس سلامت

منبع:beytoote

لینک مطلب

پاسخ دهید