آموزش تصویری و معرفی برترین ویژگی های جدید ویندوز ۱۰, قسمت ۱

0

برترین ویژگی های جدید ویندوز 10
برترین ویژگی های جدید ویندوز ۱۰

آموزش تصویری و معرفی برترین ویژگی های جدید ویندوز ۱۰, قسمت ۱

مقدمه:خب عزیزان  روز ۱۲ ماه مرداد تولد ویندوز ۱۰ و در نتیجه زمان عرضه‌یآپدیت سالانه برای این سیستم عامل بود. شرکت مایکروسافت با افزودن قابلیت‌های جالب و نوین به ویندوز ۱۰، تدارک ویژه‌ای را برای این روز دیده بود که هم‌اکنون تمام کاربران می‌توانند با دریافت بروزرسانی سالیانه‌ی (Anniversary) ویندوز ۱۰، از این قابلیت‌ها بهره‌مند شوند.

شرکت مایکروسافت با انتشار بروزرسانی سالیانه‌ی سیستم عامل ویندوز ۱۰ و اضافه کردن ویژگی‌های جالب به آن، روز تولد این سیستم عامل را در کنار کاربران وفادار خود، به صورت کاملا ویژه‌ای جشن گرفت. برخی از این ویژگی‌ها جالب، برخی مفید و همه‌ی آن‌ها رایگان هستند. هم‌اکنون تمام کاربران می‌توانند با دریافت بروزرسانی سالیانه (Anniversary)، از این ویژگی‌ها بهره‌مند شوند.

کاربرانی که از نسخه‌ی Insider ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند، به مدت چند ماه ویژگی‌های جدید نسخه‌های قبلی سیستم عامل را بررسی کرده و نگران مشکلات نرم‌افزاری احتمالی نیستند. پس از بررسی‌ها و رفع مشکلات به طور متمادی، در نهایت شرکت مایکروسافت آخرین نسخه‌ی بررسی شده و پایدار را به عنوان بروزرسانی سالیانه در اختیار همه‌ی کاربران می‌گذارد. همراه ما باشید تا در ادامه‌ی مقاله، برجسته‌ترین ویژگی‌های جدید نسخه‌ی ۱۶۰۷ ویندوز ۱۰ را معرفی و تشریح کنیم.

۱- ابزار Bash shell

برترین ویژگی های جدید ویندوز 10
برترین ویژگی های جدید ویندوز ۱۰

با وجود این که ابزار Bash shell صرفا به درخواست توسعه دهندگان به ویندوز ۱۰ افزوده شده، اما نشان دهنده‌ی دوران حضور ساتیا نادلا خواهد بود. مایکروسافت با همکاری کانونیکال (Canonical) که سازمان پشتیبانی از لینوکس اوبونتو محسوب می‌شود، ابزار Bash shell محبوب لینوکس را به محیط ویندوز ۱۰ آورده است. طبق بررسی‌های ما، عملکرد این ابزار در حد بسیار مطلوبی بوده و فرمان‌های اجرا شده در محیط بش، مجزا از ویندوز عمل می‌کنند.

فناوری بش شل (Bash shell) واقعا برای اجرای نرم‌افزار گرافیکی لینوکس و حتی محیط تمام عیار دسکتاپ یونیتی (Unity) اوبونتو در ویندوز ۱۰ به اندازه‌ی کافی قدرتمند است؛ اما در حال حاضر به شدت محدود است. در واقع مایکروسافت نمی‌خواهد که ویندوز ۱۰ را به طور کامل جایگزین لینوکس اوبونتو بکند.

۲- سنجاق کردن نرم‌افزار به دسکتاپ مجازی

بروزرسانی سالیانه‌ی ویندوز ۱۰، فقط شامل ابزارهای مخصوص کاربران حرفه‌ای نیست. قابلیت دسکتاپ مجازی معرفی شده در این ویندوز جدید،‌ هم‌اکنون امکان سنجاق کردن (pin) یک نرم‌افزار در حال اجرا را به همه‌ی دسکتاپ‌های مجازی فراهم می‌کند. قابلیتی کاربردی برای این که یک نرم‌افزار ویژه برای همیشه در جلو و مرکز سایر پنجره‌ی نرم‌افزارها باشد.

برای فعال کردن این ویژگی جدید، ابتدا باید بر روی آیکون Task View کلیک کنید تا قادر به مدیریت دسکتاپ‌های مجازی باشید. سپس بر روی پنجره‌ی نرم‌افزار مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه‌ی Show this window on all desktops را انتخاب کنید.

۳- تم سیاه

صحبت از ترفندهای دسکتاپ شد؛ بنابراین بهتر است که اشاره‌ای به تم جدید سیستم عامل هم بکنیم. با بروزرسانی سالیانه ویندوز ۱۰، بالاخره تم سیاه رنگ هم برای افرادی که به دنبال روشنایی کم‌تر نمایشگر هستند و معتقد بودند که تم ویندوز ۱۰ روشنایی بیش از حدی دارد، به مجموعه تم‌های این سیستم عامل افزوده شده است. برای دسترسی به این تم، باید به مسیر Settings → Personalization → Colors مراجعه کنید.

۴- عیب‌یاب فعال‌سازی ویندوز ۱۰

برترین ویژگی های جدید ویندوز 10
برترین ویژگی های جدید ویندوز ۱۰

اگر به دنبال ابزارهای بهتری نسبت به قابلیت‌های پیش پا افتاده‌ی دسکتاپ هستید، آپدیت سالیانه‌ی ویندوز ۱۰ دارای ابزاری شگفت‌انگیز شده است. در حالی که این قابلیت، دیگر کاربرد چندانی برای ایرانیان ندارد، اما قطعا اشاره کردن به این ویژگی خالی از لطف نیست. با استفاده از ابزار بی‌نظیر Activation Troubleshooter، هم‌اکنون به راحتی می‌توانید لایسنس سیستم عامل خود را به حساب کاربری مایکروسافت متصل کنید. پیش از این، لایسنس دریافت شده فقط با استفاده از شناسه‌ی سخت‌افزاری خاصی قابل دسترسی بود. در واقع، حتی پس از ارتقای مادربرد و واحد پردازش مرکزی رایانه، بدون تماس با بخش پشتیبانی فنی شرکت مایکروسافت می‌توانید پروانه‌ی ثبت (license) سیستم عامل را دوباره فعال کنید.

نتیجه گیری:کاربران محترم با این حال، تعداد دفعاتی که می‌توانید با همان پروانه‌ی ثبت از سخت‌افزارهای مختلف استفاده کنید محدود است. جزئیات این محدودیت فعلا مشخص نشده است. بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که بتوان از یک نسخه‌ی کپی شده‌ی ویندوز به صورت مادام‌العمر استفاده کرد.

لینک مطلب

پاسخ دهید