آموزش تصویری چگونگی ایجاد نمودار Waterfall در نرم افزار Excel 2016

0

 ایجاد نمودار Waterfall
ایجاد نمودار Waterfall

آموزش تصویری چگونگی ایجاد نمودار Waterfall در نرم افزار Excel 2016

مقدمه:دوستان خوبم  شرکت مایکروسافت یک نوع جدیدی از نمودار را در نسخه ۲۰۱۶ آفیس به برنامه Excel اضافه کرده است و آن نمودار Waterfall است . همچنین این نمودار با نام های cascade یا bridge نیز شناخته می شود . این نوع نمودار چگونگی مثبت یا منفی بودن مقدار سری داده ها را نسبت به مقدار کل نشان می دهد همانند نمودار مقدار در آمد  و مخارج شما نسبت به مقدار وجه موجود در حساب بانکی شما .
مراحل زیر به شما نشان می دهد که چگونه یک نمودار Waterfall را ایجاد کنید . شما می توانید برای مشاهده و تجسم اظهارات مالی , بررسی کردن روند موجودی خرید و فروش , یا این که چگونه تغییر در روند ارزش در طول دوره زمانی از این نمودار استفاده کنید .
۱ . اطلاعات خود را که می خواهید در نمودار وارد کنید در برنامه اکسل  انتخاب کنید . در مثال زیر ما از یک جدول درآمد و مخارج ساده استفاده کرده ایم .


۲ . به زبانه Insert رفته و بر روی گزینه Waterfall در قسمت chart کلیک کنید . و سپس نوع نمودار خود را انتخاب کنید .


برنامه اکسل یک نمودار را بر اساس اطلاعاتی که شما انتخاب کرده اید در وسط spreadsheet ایجاد می کند .
۳ . شما می توانید با استفاده از کشیدن نمودار در صورت لزوم آن را جابجا و یا تغییر سایز دهید .
۴ . شما باید جمع کل و یا مجموع را از دیگر مقدارهای خود جدا کنید . اگر شما مجموع کل را در نمدار داشته باشید امکان دارد برنامه اکسل به طور اشتباه به عنوان یک مقدار اضافه شده در نظر بگیرد . برای حل این مورد بر روی دیتای خود که به عنوان جمع کل و یا مجموع در نظر گرفته اید دوبار کلیک کنید . ( در مثال ما مقدار تراز آخر ) در قسمت Format Data Point تیک گزینه Set as total را بزنید .


حال نمودار جمع کل و مجموع را به دیگر مقدار ها اضافه نمی کند . اما ان ها را به عنوان مجموع و جمع کل نشان می دهد .

۵ . شما می توانید قالب و نوع این نمودار را همانند دیگر نمودارها در اکسل تغییر دهید . شما می توانید این کا را Excel–editing انجام دهید . شما می توانید نوع فونت و نوع قالب را تغییر دهید .

 ایجاد نمودار Waterfall
ایجاد نمودار Waterfall

نتیجه گیری:کاربران گرامی و عزیز به انتهای مطلب چگونگی ایجاد نمودار Waterfall در نرم افزار Excel 2016 رسیدیم,   نمودار Waterfall یک روش بسیار خوب برای مشاهده قسمت های جداگانه دیتا نسبت به کل داده است . همراه با ما باشید.

لینک مطلب

پاسخ دهید