آموزش تصویری گذاشتن پسورد بر روی یک فولدر از ویندوز , قسمت ۲

0

آموزش تصویری گذاشتن پسورد بر روی یک فولدر از ویندوز , قسمت ۲

مقدمه:دوستان خوبم در ادامه قسمت قبلی آموزش ,  همان‌طور که ذکر شد ویندوز ابزار مستقیمی برای پسوردگذاری ندارد اما می‌توان با فشرده کردن محتویات فولدر بر روی آن پسورد گذاشت و به نوعی فولدر را از دسترس غریبه‌ها دور نگه داشت.

ابزارهای معتبری در بازار برای فشرده سازی فایل‌‌ها و فولدرها وجود دارد که Winzip و ۷Zip را می‌توان در این بین نام برد. این ابزارها برای فشرده‌سازی به کار می‌روند اما در کنار فشرده سازی می‌توانند دسترسی به محتوای فولدر فشرده شده را با پسورد حفاظت کنند. فرآیند پسوردگذاری بر روی محتویات فولدر فشرده شده نیز راحت‌ و بی‌دردسر است.

در اینجا نرم‌افزار فشرده سازی۷zip را برای پسورد گذاری بر روی محتویات فولدر فشرده شده انتخاب می‌کنیم. نرم‌افزار ۷zip به صورت رایگان برای دانلود در اینترنت موجود است و پس از دانلود فرآیند نصب آسانی دارد.

بعد از اینکه نرم‌افزار ۷zip را نصب کردید کافیست بر روی فولدر مورد نظر راست کلید کنید. در این مرحله از منویی که باز می‌شود قسمت ۷-zip را انتخاب کرده و گزینه Add to Archive را فعال کنید.


در این قسمت پنجره‌ای برای فشرده‌سازی فولدر با انتخاب‌های مختلف باز می‌شود. امکانات‌ مختلفی برای فشرده‌سازی در این قسمت وجود دارد که مجال اشاره به آنها در این قسمت نیست، هدف ما تنها فشرده‌سازی و گذاشتن پسورد بر روی فولدر است.

به این ترتیب برای گذاشتن پسورد به قسمت Encryption که در قسمت راست پنجره قرار دارد توجه کنید. پسورد دلخواه خود را در فیلد بالا و پایین وارد کرده و گزینه OK را برای شروع فرآیند فشرده‌سازی انتخاب کنید.


پس از انجام مراحل بالا، فایل فشرده‌ای در کنار محل فولدر مورد نظر با پسوند ۷z.* ایجاد می‌شود.


در اینجا می‌توانید فولدر اصلی را با خیال راحت پاک کنید تا دیگر در دسترس نباشد. توجه داشته باشید که پاک کردن فایل‌ها به تنهایی آنها را به طور کامل از بین نمی‌برد و اگر قصد دارید فولدری را به صورت کامل از روی هارد پاک کنید باید از نرم‌افزارهای مخصوص این‌کار استفاده کنید.

گذاشتن پسورد بر روی یک فولدر از ویندوز
گذاشتن پسورد بر روی یک فولدر از ویندوز

پس از اینکه فولدر شما به صورت فشرده با پسورد ذخیره شد،‌ برای دسترسی به فولدر مورد نظر کافی‌ است بر روی فایل ذخیره شده با ماوس دوبار کلیک کنید.

گذاشتن پسورد بر روی یک فولدر از ویندوز
گذاشتن پسورد بر روی یک فولدر از ویندوز

در اینجا نرم‌افزار ۷zip از کاربر درخواست می‌کند پسوردی را که در حین فشرده‌سازی انتخاب کرده وارد کند، موارد دیگری نظیر محل کپی و باز کردن فایل فشرده نیز در این مرحله پرسیده می‌شود، پس از انجام این موارد بر روی گزینه Extract کلیک کرده تا فولدر از حالت فشرده خارج شود.

مسیر ذخیره سازی فولدر فشرده شده نیز در اینجا پرسیده می‌شود که اگر تمایل داشته باشید با انتخاب گزینه OK فولدر در همان محل فعلی به صورت غیر فشرده کپی می‌شود.


در این مرحله توجه داشته باشید که ما عملاً بر روی فولدر شما پسورد نگذاشتیم، فولدری که اطلاعات مهم داشت از این طریق به صورت پسورددار فشرده شد، به این ترتیب پس از اینکه اطلاعات این فولدر از حالت فشرده درآمد مجدد در معرض دسترسی عموم قرار می‌گیرد.

گذاشتن پسورد بر روی یک فولدر از ویندوز
گذاشتن پسورد بر روی یک فولدر از ویندوز

نقاط ضعف:

فشرده‌سازی و پسورد گذاری بر روی فولدر محاسن زیادی دارد اما اشکالاتی نیز به آن وارد است. برای مثال کاربر جهت پسوردگذاری بر روی اطلاعات حساس خود چاره‌ای ندارد به غیر از اینکه آنها را فشرده کند. به خاطر داشته باشید فولدر اصلی را برای جلوگیری از دسترسی سایر افراد پس از فشرده‌سازی باید حتماً پاک کنید.

نتیجه گیری:کاربران گرامی و محترم به انتهای مطلب جدید گذاشتن پسورد بر روی یک فولدر از ویندوز رسیدیم,  به هر ترتیب در پایان باید گفت از آنجایی که سیستم‌عامل معظم ویندوز فکر پسورد گذاشتن برای فولدرهای مهم را نکرده است چاره‌ای ندارید به غیر اینکه یا با این دو حالت ذکر شده، دسترسی به فایل‌ها را محدود کنید یا دست به دامن نرم‌افزارهای پسوردگذاری پولی شده و این ابزارها را برای پسوردگذاری به خدمت بگیرید. همراه با گیگر باشید

لینک مطلب

پاسخ دهید