آموزش تصویری ۷ روش خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز , بخش اول

0

خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز
خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز

آموزش تصویری ۷ روش خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز , بخش اول

مقدمه:دوستان عزیز با گذشت زمان حجم هاردها بیشتر می‌شود، اما به نظر می‌رسد که هاردها جدای از میزان حجم، همواره پر می‌شوند. این قضیه در زمان استفاده از یک هارد SSD، که نسبت به هاردهای معمولی حافظه‌ی کمتری دارد، بیشتر نمایان می‌شود. در این متن راهکارهایی برای حذف فایل‌های اضافی ویندوز آموزش داده شده است. با گیگر همراه باشید.

اگر همواره با کمبود حجم هارد‌درایو در ویندوز دست و پنجه نرم می‌کنید، با استفاده از این ۷ روش و حذف فایل‌های اضافی، مقداری از فضای هارد خود را خالی کنید.

روش اول: استفاده از ابزار Disk Cleanup

یکی از ابزار‌های داخلی ویندوز برای حذف فایل‌های موقت و بی‌اهمیت‌، ابزار Disk cleanup است. برای دسترسی به این ابزار، روی یکی از درایوهای سیستم، راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. (روش دیگر، جستجوی گزینه Disk cleanup در منوی استارت ویندوز است)

خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز
خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز

در پنجره Properties، از سربرگ General، گزینه Disk cleanup را انتخاب کنید.

نوع فایل‌هایی را که می‌خواهید حذف شوند، انتخاب و کلید ok را بفشارید. این قسمت شامل فایل‌های موقتی، فایل‌های درون سطل آشغال و فایل‌های بی‌اهمیت دیگر می‌شود.

همچنین شما می‌توانید فایل‌های سیستمی را که در این لیست قرار ندارند، پاک کنید. برای این کار روی Cleanup system files کلیک کنید.

بعد از این کار می‌توانید وارد سربرگ more options شده و از طریق دکمه Cleanup موجود در بخش system restore and shadow copies، اقدام به حذف data restore سیستم کنید. با این کار فقط Data restore آخر باقی می‌ماند و مابقی حذف می‌شود. پس قبل از این کار، مطمئن شوید که سیستم مشکلی نداشته باشد.

خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز
خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز

روش دوم: نرم افزار‌هایی را که حجم زیادی اشغال می‌کند، حذف کنید

حذف برنامه‌ها، هارد را خالی می‌کند، اما بعضی از برنامه‌ها فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند. از طریق بخش Program and features در کنترل پنل ویندوز، می‌توانید روی ستون سایز کلیک کنید تا ببینید برنامه‌های نصب شده روی سیستم، چه میزان از حجم هارد را پر کرده‌اند. راحت‌ترین راه برای رسیدن به این بخش، جستجوی گزینه Uninstall programs در منوی استارت است.

اگر ستون سایز را نمی‌بینید، در گوشه راست بالای لیست، روی دکمه Option کلیک و Details view را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که اطلاعات این بخش همواره دقیق نیست. ممکن است برنامه‌ای حجم بالایی از هارد را پر کرده باشد اما در این بخش هیچ اطلاعاتی در ستون مربوط به سایز برنامه، نداشته باشد.

همچنین اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید، می‌توانید با رفتن به PC Setting و وارد شدن به بخش system، به Apps and Feature دسترسی پیدا کنید.

بخش سوم: استفاده از یک برنامه آنالیز هارد درایو

برای اینکه متوجه شوید چه برنامه‌ای هارد شما را پر کرده است، می‌توانید از یک برنامه آنالیز هارد درایو استفاده کنید. این برنامه‌ها اطلاعات هارد شما را آنالیز کرده و فایل‌ها و فولدرهایی را که بیشترین حجم هارد را پر کرده‌اند، به شما نمایش می‌دهند. برنامه‌های متعددی برای این کار وجود دارند که ما در این مقاله از برنامه WinDirStat استفاده می‌کنیم.

WinDisStat بعد از اسکن سیستم، فولدرها و فایل‌هایی را که بیشترین میزان از هارد را پر کرده‌اند، نمایش می‌دهند. فقط فایل‌های شخصی را پاک کنید و فایل‌های سیستمی مهم را پاک نکنید. اگر در فولدر Program Files، فولدری را مشاهده کردید که حجم بالایی از هارد را پر کرده است، می‌توانید آن برنامه را پاک کنید. WinDirStat حجم برنامه‌هایی را که در بخش Program and Features کنترل پنل سیستم، حجم آنها مشخص نیست، به شما اعلام می‌کند.

بخش چهارم: پاک کردن فایل‌های موقتی

برنامه Disk Cleanup ویندوز، برنامه مفیدی است، اما فایل‌های موقت برنامه‌های دیگر را پاک نمی‌کند. برای مثال، فایل‌های موقت مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم را پاک نمی‌کند. این برنامه‌ها می‌توانند چندین گیگابایت از هارد را پر کنند (کش مرورگرها برای صرفه‌جویی در وقت، از هارد دیسک استفاده کرده و اطلاعات سایت‌ها را در هارد ذخیره می‌کنند. اما زمانی که هارد پر شده باشد، نیازی به این فایل‌ها نیست.)

خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز
خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز

نتیجه گیری:کاربران گرامی به پایان ترفند جدید  روش خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز در قسمت اول رسیدیم,  برای پاک کردن فایل‌های موقت و بلا استفاده سیستم، از برنامه CCleaner استفاده کنید. این برنامه فایل‌های بلااستفاده برنامه‌های نصب شده و همچنین برنامه‌های ویندوزی که Disk Cleanup به آنها دسترسی ندارد را پاک می‌کند. همراه با گیگر باشید.

لینک مطلب

پاسخ دهید