آموزش جذابیت‌های فتوشاپ CS6

0

جذابیت‌های فتوشاپ  CS6
جذابیت‌های فتوشاپ CS6

آموزش جذابیت‌های فتوشاپ CS6 , آموزش تصویری

مقدمه:دوستان عزیز و گرامی  فرمان Color Range که از فرامین قدیمی فتوشاپ است، برای انتخاب قسمت مورد نظر تصویر بر مبنای تشابه رنگی به کار می‌رود و امکانات متنوعی برای انتخاب قسمت‌های مورد نظـــــر از یک تصویــــر بر مبنای تشابه رنگی در اختیار کاربر قرار می‌دهد که قبلا به صورت کامل درباره آن توضیح داده شده است.

اما نکته قابل توجهی که در نسخه جدید فتوشاپ به این فرمان اضافه شده ویژگی جالب انتخاب رنگ پوست Skin Tones بوده که به قسمت Select این فرمان اضافه شده است و به کمک آن می‌توانیم رنگ‌های محدوده رنگ پوست را براحتی انتخاب و نسبت به رتوش یا تنظیم رنگ آن اقدام کنیم.

برای فراخوانی این فرمان بعد از باز کردن تصویر در محیط فتوشاپ از قسمت Select گزینه Color Range را انتخاب می‌کنیم، سپس در قسمت Select کلیک کرده و از منوی بازشده گزینه Skin Tones را انتخاب می‌کنیم.

با جابه‌جایی قسمت Fuzziness می‌توانیم محدوده انتخابی را بزرگ یا کوچک‌تر کرد و به محدوده مورد نظر خود برسیم. در قسمت پایین، قسمت‌های انتخابی با رنگ سفید نمایش داده شده و با تغییر مقدار Fuzziness‌ قابل تنظیم است.

جذابیت‌های فتوشاپ  CS6
جذابیت‌های فتوشاپ CS6

نکته جالب دیگر در این فرمان، گزینه جدید Detect Face است که به کمک آن می‌توانیم بعد از انتخاب محدوده رنگ‌های مشابه رنگ پوست، با فعال‌کردن حالت شناسایی چهره محدوده انتخابی خود را دقیق‌تر و کامل‌تر کنیم. بعد از تنظیم دقیق محدوده مورد نظر برای انتخاب، با کلیک روی دکمه OK انتخاب خود را تائید می‌کنیم.

سوتیتر: نکته قابل توجهی که در نسخه جدید فتوشاپ به این فرمان اضافه شده ویژگی جالب انتخاب رنگ پوست Skin Tones بوده که به قسمت Select این فرمان اضافه شده است و به کمک آن می‌توانیم رنگ‌های محدوده رنگ پوست را براحتی انتخاب و نسبت به رتوش یا تنظیم رنگ آن اقدام کنیم.

یک عکاس در جریان رتوش یک تصویر بارها و بارها اندازه قلم‌مو (Size)، سختی (Hardness) و شفافیت (Opacity) آن را تغییر می‌دهد تا بهترین نتیجه در کار حاصل شود. برای این کار باید در محیط کاری راست‌کلیک کرده و از پنجره ظاهر‌شده تنظیمات مورد نظر خود را انتخاب کنید.

جذابیت‌های فتوشاپ  CS6
جذابیت‌های فتوشاپ CS6

در نسخه CS5 میانبری برای این کار ارائه شد که کاربر با فشار دکمه Alt همراه با درگ کلید راست ماوس با ظاهر‌شدن یک دایره قرمز‌رنگ، امکان تغییر اندازه (با حرکت به چپ و راست) و سختی قلم (با حرکت به بالا و پایین) را داشت؛ اما امکان تغییر شفافیت به کمک این میانبر وجود نداشت.

در نسخه CS6 با مراجعه به مسیر EditPreferences و انتخاب گزینه General یا فشار کلید‌های Ctrl+K و برداشتن تیک گزینه Vary Round Brush Hardness based on HUD vertical movement با حرکت ماوس به سمت بالا و پایین در (Alt+درگ کلیک راست) شفافیت قلم‌مو کم و زیاد خواهد شد.

از دیگر فرامینی که در نسخه جدید تغییرات زیادی روی آن انجام گرفته و قدرتمندتر شده فیلتر نورپردازی روی عکس است که از مسیر:FilterRenderLighting Effects قابل فراخوانی است.

اگر در نسخه‌های قبلی با این فیلتر کار کرده باشید، خواهید دید که محیط کاری آن به صورت کامل عوض شده و امکانات گسترده‌ای به آن افزوده شده است.

جذابیت‌های فتوشاپ  CS6
جذابیت‌های فتوشاپ CS6

در این فیلتر می‌توانیم تصویر خود را به صورت مجازی با سه نوع نور نقطه‌ای (Point)، جهتدار (Spot) و نور خورشید  (Infinite) نورپردازی کنیم، که البته امکان تغییر ویژگی‌هایی چون رنگ نور، شدت، حالت ترکیبی و… نورها نیز وجود دارد.

به این منظور می‌توانیم از قسمت بالای پنجره، نور مورد نظر خود را انتخاب کرده و پس از تعیین موقعیت و مقدار آن به کمک آیکون‌های ظاهر‌شده روی تصویر، با منوهای موجود در سمت راست پنجره آن را تنظیم کنیم.

در این فیلتر می‌توانیم فهرست منابع نوری اضافه‌شده به تصویر را از قسمت Light‌ مشاهده و در صورت نیاز نسبت به حذف یا خاموش‌کردن آنها اقدام کنیم.

یکی دیگر از ابزارهای پرکاربرد عکاسان که می‌توان گفت در نسخه جدید تغییر زیادی کرده است، ابزار Crop است که به کمک آن می‌توان قسمت‌های اضافی یک تصویر را حذف کنیم.

جذابیت‌های فتوشاپ  CS6
جذابیت‌های فتوشاپ CS6

با انتخاب ابزار Crop‌ از جعبه ابزار یا با فشار دکمه c جهت فراخوانی ابزار، اولین تغییری که در این ابزار جلب توجه می‌کند نوار تنظیمات آن در زیر نوار منو است که گزینه‌های زیادی به آن افزوده شده است. کادر ظاهر‌شده برای ابزار Crop نیز دومین تغییری است که به چشم می‌رسد و با ظاهری متفاوت نسبت به کادر قدیمی Crop دیده می‌شود.

در ابزار Crop نسخه جدید فتوشاپ هنگام استفاده از ابزار Crop به جای حرکت کادر Crop‌ تصویر حرکت کرده و مکان مناسب برای کادر Crop‌ انتخاب می‌شود.

همچنین به صورت پیش‌فرض قسمت‌های Crop شده حذف نشده و با کلیک دوباره روی کادر کناری در صورت نیاز می‌توانیم به بازگرداندن تصویر اولیه و اعمال دوباره Crop اقدام کنیم.

جذابیت‌های فتوشاپ  CS6
جذابیت‌های فتوشاپ CS6

از قسمت‌هایی که به نوار تنظیمات این ابزار اضافه شده قسمت انتخاب نسبت ابعاد استاندارد است که می‌توان از بین نسبت‌های طول به عرض موجود، نسبت مورد نظر خود را انتخاب کرد.

همچنین برای اعمال یک Crop‌ دقیق با در نظر‌گرفتن نسبت‌های طلایی در تصویر در قسمت View نوار تنظیمات می‌توانیم انواع نسبت‌های طلایی را مشاهده و در صورت نیاز کادر Crop خود را نسبت به آن تنظیم کنیم.

همچنین با اضافه‌شدن گزینه جدید Straighten ـ‌ که به شکل یک تراز است ـ می‌توانیم تصویر خود را بر مبنای خط افق موجود در تصویر Crop زده و کجی تصویر را تصحیح کنیم.

جذابیت‌های فتوشاپ  CS6
جذابیت‌های فتوشاپ CS6

یکی دیگر از کاربردهای ابزار Crop تصحیح حالت پرسپکتیو تصویر است که در فتوشاپ CS6 این ویژگی به صورت یک ابزار مجزا معرفی شده و به کمک آن می‌توانیم بسادگی پس از کشیدن کادر Crop با فعال‌کردن حالت Show Grid خطوط راهنمای تصحیح پرسپکتیو را فعال‌کرده، سپس با کلیک و درگ هر یک از گوشه‌های کادر Crop خطوط راهنما را با محتوای تصویر موازی کنیم و با تائید آن، نتیجه نهایی را تحویل بگیریم.

نتیجه گیری:کاربران گرامی و محترم به پایان آموزش جذابیت‌های فتوشاپ CS6 به صورت تصویری رسیدیم امیدوارم مفید بوده باشه و لذت برده باشین همراه با گیگر باشید.

گردآوری:گیگر

منبع:tebyan

دوستان عزیز اگر مطلب وب سایت برای شما مفید بوده است لطفا وب سایت گیگر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک مطلب

پاسخ دهید