آموزش فعال کردن منوی Debug سافاری بر روی OS X El Capitan

0

فعال کردن منوی Debug سافاری
فعال کردن منوی Debug سافاری

آموزش فعال کردن منوی Debug سافاری بر روی OS X El Capitan

مقدمه:دوستان عزیز و گرامی، مرورگر سافاری بر روی OS X، منویی مخفی دارد که بیش‌تر محبوب دولوپرها و برنامه‌نویسانی است که می‌خواهند از مرورگر سافاری برای وظایفی غیر از کارهای روزمره استفاده کنند و از این مرورگر برای انجام امور حرفه‌ای‌تر بهره ببرند. این منو، شامل ویژگی‌هایی مانند نمونه‌گیری، دسترسی به لاگ خطاهای JavaScript و آزمایش‌های stress و Load و مواردی از این دست می‌شود. البته اگر چندان از این ویژگی‌ها سر در نمی‌آورید، نگران نشوید چرا که این قابلیت‌ها قرار است بیش‌تر به کار دولوپرها بیایند و برای انجام وظایف حرفه‌ای‌تر بر روی سافاری استفاده شوند.

اگر چه پیدا کردن و کشف منوی Debug بر روی سافاری به سادگی پاک کردن کش این مرورگر نیست و پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و هدف اصلی از ارائه‌ی آن نیز کاربران حرفه‌ای و دولوپرها هستند، اما با تمام این تفاسیر، ویژگی‌هایی بر روی این منو نیز یافت می‌شوند که می‌توانند گرهی از مشکلات کاربران عادی باز کنند و در رفع مسائل و مشکلات آن‌ها سودمند باشند. بنابراین ضرری نخواهد داشت تا با نحوه‌ی دسترسی به این منو بیش‌تر آشنا شویم و مسیر دستیابی به Debug بر روی مرورگر سافاری را به صورت گام به گام مروری بکنیم.

راهنمای فعال کردن منوی Debug مرورگر سافاری بر روی OS X در سیستم‌های مک؛

گام اول: برای آغاز عملیات برخلاف بسیاری از راهکارهای دیگر که ابتدا از کاربر درخواست می‌کنند تا برنامه یا اپلیکیشن مورد نظر را بر روی دستگاه خود فعال کنند، در این مورد خاص لازم است تا پیش از هر اقدامی، در صورتی که سافاری بر روی سیستم شما باز می‌باشد، از محیط کاربری این برنامه خارج شوید.

گام دوم: پس از این که از بسته بودن مرورگر سافاری مطمئن شدید از قسمت Spotlight قابلیت Terminal را بر روی سیستم مک خود فعال نمایید.

فعال کردن منوی Debug سافاری
فعال کردن منوی Debug سافاری

گام سوم: فرمان زیر را مو به مو در پنجره‌ی Terminal تایپ کنید یا این که برای اجتناب از جا انداختن حرف یا کلمه‌ای خاص، این فرمان را از این قسمت کپی کرده و بر روی Terminal بچسبانید:

defaults write com.apple.Safari IncludeInternalDebugMenu 1

گام چهارم: پس از این که موفق شدید فرمان مورد نظر را به طور دقیق در محل اختصاص داده شده برای این کار وارد کنید، کلید Enter را فشار دهید تا شاهد اجرا شدن این فرمان باشید.

فعال کردن منوی Debug سافاری
فعال کردن منوی Debug سافاری

گام پنجم: در این مرحله، باید قادر باشید تا با فعال کردن مرورگر سافاری بر روی سیستم مک خود، منوی Debug را بر روی این برنامه و در کنار زبانه‌های پیش‌فرض سافاری مشاهده نمایید.

گام ششم: اگر به هر دلیلی از حضور منوی Debug بر روی مرورگر سافاری دلزده شدید و تصمیم گرفتید تا مجدداً این زبانه را مخفی کنید، می‌توانید برای این منظور فرمان زیر را بر روی Terminal سیستم مک خود تایپ کنید:

defaults write com.apple.Safari IncludeInternalDebugMenu 0

نتیجه گیری:کاربران محترم و گرامی به انتهای مطلب  فعال کردن منوی Debug سافاری بر روی OS X El Capitan رسیدیم، اگر چه خطر چندانی OS X و سیستم مک شما را پس از دسترسی به منوی Debug سافاری تهدید نمی‌کند، اما بهتر است بدون دانش فنی لازم ویژگی‌های مختلف ارائه شده بر روی این زبانه‌ی جدید را دستکاری نکنید و خیلی در مورد کارآیی‌های منوی Debug کنجکاو نشوید. البته در صورت دستکاری این منو، بدترین اتفاقی که می‌تواند برای سیستم شما رخ دهد، نمایش وب‌سایت‌های اینترنتی به صورت عجیب و غریب و ناخوانا بر روی مرورگر سافاری خواهد بود، امیدوارم مفید بوده باشه و لذت برده باشین همراه با گیگر باشید.

گردآوری:گیگر

منبع:applestan

لینک مطلب

پاسخ دهید