آموزش مبانی ویرایش تصویر در فتوشاپ

0

مبانی ویرایش تصویر
مبانی ویرایش تصویر

آموزش مبانی ویرایش تصویر در فتوشاپ

مقدمه:خب دوستان عزیز  دروسی که در این بخش بررسی می‌شوند به مبانی و مقدماتی می‌پردازد که در تغییر و پردازش انواع تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرند. تغییر اندازه ، چرخش، گردش یا برش یک قسمت از جمله مواردی هستند که بطور اجتناب ناپذیر در ویرایش هر تصویر مورد استفاده قرار می‌گیرند. قبل از بکارگیری شیوه‌های پیشرفته طراحی باید با این مبانی آشنا شوید و در واقع داشتن درک درستی از شیوه کار این فرایندها امری مهم و اجتناب‌ناپذیر است. به علاوه در صورت نا آشنا بودن با این کارها ممکن است در اثر تغییر اندازه، وضوح تصویر آسیب دیده و با نتایج نامناسبی مواجه شوید.

گاهی اوقات از این کارهای عملی بعنوان اعمال مقدماتی نام برده می‌شود. زیرا آنها مراحل مهم و اساسی قبل از انجام کارهای پیشرفته بر روی تصاویر هستند. به عبارت ساده‌تر کارهای عملی مورد بحث در این قسمت از مبانی اساسی هستند که هر کاربری برای دستیابی به مهارت در کار با فتوشاپ باید از آنها آگاه باشد.

مسئله‌ای که باید بویژه به آن اهمیت داد آن است که تغییر در اندازه تصاویر باید کمترین کاهش در کیفیت تصویر را ایجاد کند. تصاویر از بلوک‌های کوچکی به نام پیکسل ساخته می‌‌شوند و تعداد پیکسل‌های موجود در عرض و ارتفاع تصویر، وضوح و تفکیک‌پذیری تصویر را تعیین می‌کند. صرفنظر از تعداد پیکسل‌های یک تصویر با ارتفاع ۵۰۰ و عرض ۷۰۰ ، در صورت افزایش اندازه ارتفاع به ۷۰۰ و عرض ۹۰۰ تعداد پیکسل‌ها افزایش می‌یابد. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که پیکسل‌های اضافی از کجا می‌آیند؟ در واقع فتوشاپ با استفاده از فرآیندی به نام InterPolation یا درون افزایی پیکسل‌های اضافی را ایجاد می‌کند. در طول این فرایند فتوشاپ با استفاده از مقادیر پیکسل‌های اطراف، پیکسل جدید را به شکل اضافه می‌کند. پس از درون افزایش یک تصویر، فتوشاپ یکی از پنج حالت زیر را بکار می‌گیرد: Bicubic ، Bilinear ، Bicubic Sharper، Bicubic Smoother و Nearest Neighbor . در روش Bicubic فتوشاپ به پیکسل‌های ۴ طرف و بعلاوه در حالت اریب توجه می‌کند و حدس می‌زند که مقدار پیکسل‌های جدید چه چیزی باید باشد. گزینه Bicubic Smoother برای مواقعی مناسب است که قصد بزرگ کردن یک تصویر را دارید. برای کوچک کردن تصویر نیز بهتر است گزینه Bicubic Sharper را انتخاب کنید. در شیوه Bilinear ، فتوشاپ تنها به پیکسل‌های افقی و عمودی توجه می‌کند و در حالت Nearest Neighbor نیز تنها از یک طرف به طرف دیگر توجه می‌کند تا تعیین کند که مقدار پیکسل جدید چه باید باشد. همانطور که شما نیز حدس زدید تعیین شیوه Bilcubic بالاترین سطح کیفیت را در عکس‌ها دارد. ولی پردازش تصویر در این حالت بیشتر طول می‌کشد. هر چند کیفیت تصاویر در حالت Nearest Neighbor بطور معمول پائین است اما برای لبه‌های سخت، شفافیت تصویر و نیز سرعت عمل بیشتر درون افزایی پیکسل‌ها مناسب است.

نتیجه گیری:کاربران گرامی و عزیز به پایان بخش آموزش مبانی ویرایش تصویر در فتوشاپ رسیدیم امیدوارم مفید بوده باشه و لذت برده باشین همراه با گیگر باشید.

گردآوری:گیگر

منبع:tebyan

دوستان عزیز اگر مطلب وب سایت برای شما مفید بوده است لطفا وب سایت گیگر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک مطلب

پاسخ دهید