آموزش چگونه گوگل درایو خود را به طور حرفه‌ ای سازماندهی کنیم؟ قسمت اول

0

آموزش چگونه گوگل درایو خود را به طور حرفه‌ ای سازماندهی کنیم؟ قسمت اول

مقدمه:دوستان عزیز اگر از جمله افرادی هستید که در کارهای خود از سرویس گوگل درایو (Google Drive) استفاده می‌کنید، احتمالا برایتان پیش آمده که در برخی مواقع کار با این سرویس کمی مشکل می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم روش‌هایی را به شما آموزش دهیم که با استفاده از آن‌ها قادر خواهید بود گوگل درایور خود را به طور حرفه‌ای سازماندهی کنید. در ادامه مطلب با گیگر همراه باشید.

گوگل درایو را می‌توان یک ابزار فوق‌العاده برای بهره‌وری دانست. اما در هر صورت زمانیکه که زیاد از آن استفاده کنید، تقریبا سخت می‌شود که همه چیز را در این سرویس به صورت سازماندهی شده نگه‌ دارید. خوشبختانه گوگل این مشکل را پیش‌بینی و امکان یافتن آنچه به دنبالش هستید را آسان‌تر کرده و نیز باعث شده تا مطمئن شوید مجددا نیز آنچه به دنبالش بوده‌اید را گم نکنید.

۱- راه‌اندازی اولیه گوگل درایو و اضافه کردن فایل‌ها

همانند تمامی مروگرهای فایل، در گوگل داریو نیز می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌های خود را سازماندهی کنید. همچنین در صورتی که چندین بار این عمل را انجام دهید، کار برای شما آسان‌تر خواهد شد. آنچه باعث شده تا سازماندهی فایل‌های کاربران در این سرویس کمی پیچیده شود، این است که فایل‌های شما می‌توانند از سه ورودی مختلف باشند که در نوار کناری drive.goolge.com قابل مشاهده‌اند. این سه منبع ورودی عبارت‌ هستند از My Drive، Shared with me و Google Photos.

اگر به دنبال فایلی می‌گردید، ممکن است آن را در هریک از دسته‌بندی‌های اشاره شده بیابید که این موضوع جستجو برای یافتن فایل مورد نظر را کمی سخت می‌کند. برای آسان‌تر شدن این فرآیند، می‌توانید هر فایل یا پوشه‌ای را به گوگل درایو خود اضافه کنید. اگر بر روی فایل مورد نظرتان کلیک کرده و آن را به گوگل درایو خود درگ کنید، فایل یاد شده از مکان کنونی حذف شده و به درایو شما انتقال خواهد یافت.

برای جلوگیری از سردرگمی افرادی که فایل‌ها و پوشه‌های آن‌ها ناپدید می‌شوند، روی فایل مورد نظر راست کلیک و از منو باز شده گزینه Add to My Drive استفاده کنید. این عمل نیز باعث می‌شود یک میانبر از فایل مورد نظر در سطح اصلی درایو شما ایجاد شود. با این روش می‌توان اسناد و پوشه‌های خود را سریع‌تر یافت و در عین حال آن‌ها در مکان اصلی خود نگه‌داری کرد.

۲- مرتب سازی بر اساس موارد مختلف

این کار بسیار پایه‌ای است اما توضیحش کمی مشکل بنظر می‌رسد، چرا که به صورت واضح مشخص نیست که از کجا به این قابلیت می‌توان دسترسی داشت. دکمه تنظیمات مرتب‌سازی در سمت راست نوار ابزار قرار دارد و حرف A و Z را با دو فلش بالا و پایین نشان می‌دهد. کلیک بر روی این آیکون باعث باز شدن منو مربوطه شده و در این منو می‌توانید مرتب سازی فایل‌ها و پوشه‌های‌ خود را بر اساس نام، آخرین تاریخ ویرایش، آخرین ویرایش توسط خودتان و در نهایت بر اساس تاریخ باز شدن آن فایل توسط خود انجام دهید.

انجام این کار بنظر ساده می‌آید ولی بسیار کاربردی است.

۳- انتخاب سریع‌تر فایل‌ها

این مورد یک ترفند بسیار آسان دیگر در گوگل درایور است. برای انتخاب چندین فایل می‌توانید کلید Shift را در صفحه کلید نگه داشته و روی فایل‌های مورد نظر کلیک کرده یا از کلیک و درگ بدین منظور استفاده کنید.

برخی از سرویس‌های آنلاین از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کنند، اما گوگل درایو بخوبی این قابلیت را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. همچنین در گوگل درایور می‌توانید با انتخاب چندین فایل، اعمال مختلفی را به صورت دسته جمعی بر روی آن‌ها انجام دهید و در نتیجه سرعت بیشتری در انجام کارهای خود خواهید داشت. قطعا ایجاد تغییرات دسته‌جمعی بر روی فایل‌ها و پوشه‌ها، بهتر از تغییر تک تک آن‌ها است.

۴- استفاده از جستجوی پیشرفته

اگر چیزی را گم کرده باشید، استفاده از نوار جستجوی بالای صفحه گوگل درایور، بهترین روش برای یافتن آن خواهد بود. همچنین با چند کلیک اضافه و مختصر دیگر، و استفاده از جستجوی پیشرفته نتیجه بهتری برایتان حاصل می‌شود.

 گوگل درایو
گوگل درایو

زمانیکه بر روی نوار جستجو کلیک کنید، امکان تعیین نوع فایل مورد نظر نیز وجود دارد تا بدین صورت جستجو فقط برای یافتن آن نوع فایل انجام شود. هنگامی که بر روی نوع فایل مورد نظر کلیک کنید، عبارت type:[filetype]در نوار جستجو ظاهر خواهد شد و شما لیستی از فایل‌هایی که در گوگل درایورتان قرار داشته و از نوع مورد نظر هستند، مشاهده خواهید کرد. امکان اسکرول کردن در لیست این فایل‌ها نیز وجود دارد که در نهایت باعث می‌شود راحت‌تر بتوانید آنچه به دنبالش هستید را بیابید.

همچنین می‌توانید عبارت [your search term]type:[filetype]را به صورت مستقیم برای جستجوی یک سند، یک فایل صفحه گسترده، فایل پی‌دی‌اف، فایل ارائه، یا دیگر انواع فایل‌ها در نوار جستجو وارد کنید. این روش باعث می‌شود جستجویی سریع‌تر را تجربه کنید.

علاوه بر جستجو بر اساس نوع فایل‌، می‌توانید در پایین بخش نوع فایل‌ها بر روی More search tools کلیک کنید تا به ابزارهای بیشتر و پیشرفته‌تری برای جستجوی دسترسی داشته باشید. در این شرایط امکان جستجو بر اساس تاریخ ویرایش فایل، کلمات بکار رفته در آن، مالک فایل و اینکه فایل مورد نظر با چه کسی اشتراک گذاری شده وجود دارد.

گزینه‌های مورد اشاره به افرادی که فایل‌های زیادی در گوگل درایو خود دارند، کمک زیادی خواهد کرد، بخصوص اگر فایل‌های وی از انواع مختلفی باشند.

۵- استفاده از رنگ‌ها و ستاره‌ها برای ایجاد دسته‌بندی

شما می‌توانید ساختارهای پیچیده‌ای از پوشه‌های خود ایجاد کنید، اما برخی مواقع بهتر است که یک سیستم بصری برای این منظور داشته باشید. با کلیک راست بر روی هر پوشه، می‌توانید با انتخاب گزینه Change color رنگ خاص مورد نظرتان را به آن اعمال کنید.

 گوگل درایو
گوگل درایو

به جای استفاده از رنگ خاکستری استاندارد، حالا با این‌ کار شما پوشه‌های خود را بر اساس آنچه خودتان مد نظر دارید تغییر رنگ داده‌اید و اینگونه می‌توان آسان‌تر به پوشه مقصد دسترسی یافت.

نتیجه گیری:کاربران محترم و عزیز به انتهای مطلب جدید چگونه گوگل درایو خود را به طور حرفه‌ ای سازماندهی کنیم رسیدیم,  علاوه بر تغییر رنگ پوشه‌، می‌توانید آیتم‌های مورد نظر خود را ستاره‌دار کنید. برای این منظور روی پوشه مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Add star را انتخاب کنید. تمامی فایل‌ها و پوشه‌های ستاره‌دار با کلیک بر روی گزینه Starred ر منوی سمت چپ گوگل درایو، برای شما نمایش خواهند یافت.

گردآوری:گیگر

لینک مطلب

پاسخ دهید