آموزش ۵ ویژگی جالب برای افزایش ایمنی خودروها

0

MercedesDistronicPlusThruWindshieldIllo-640x381

با ۵ ویژگی جالب برای افزایش ایمنی خودروها آشنا شوید

مقدمه:دوستان عزیز هر کس برای خرید خودرو دلیل خاصی دارد. از زیبایی تا راحتی و ایمنی! شاید تاکنون با اصطلاحاتی نظیر ABS – EBA – EBD – ESP –ACC که بر روی خودروها درج می‌شود مواجه شده‌اید. در واقع این روزها کمتر خودرویی را در سطح شهر و یا جاده‌ها می‌بینید که بر روی گلگیر چپ و یا راست از این حروف انگلیسی چیزی نوشته نشده باشد، حتی بر روی پرایدی که ۲۰ سال از تولید آن می‌گذرد هم هست. این روزها برای خرید خودرو باید اطلاعاتی چند در زمینه این آپشن ها داشت چون داشتن یکی از این قابلیت‌ها می‌تواند جان شما را در سر یک پیچ حفظ کند.

با گیگر باشید تا نگاهی به این کلمات خلاصه بیندازیم:

  • ABS سیستم ترمز ضد قفل، مخفف کلمه Anti-Lock Brake System که به منظور قفل نشدن چرخ‌ها در زمان ترمز گیری استفاده می‌شود. این آپشن در این روزها، به یکی از قابلیت‌های اجتناب ناپذیر تمام خودروهای تولید شده تبدیل شده است.

abs

  • EBA سیستم ترمز کمکی، مخفف کلمه Emergency Brake Assist است. برای زمانی که حتی راننده در عرض کسری از ثانیه نتواند به میزان لازم به پدال ترمز فشار بیاورد، این سیستم برای ایست کامل خودرو بسیار کمک کننده است.

EBD

  • EBD سیستم توزیع ترمز الکترونیکی، مخفف کلمه Electronic brake force distribution است. این سیستم نیروی وارد بر خودرو را محاسبه و به میزان لازم به چرخ‌ها نیرو برای ترمز گیری وارد می‌کند تا خودرو در زمان ترمز گیری تعادل خود را از دست ندهد. البته این سیستم بیشتر بر روی چرخ‌های عقب عمل می‌کند تا خودرو سر نخورد.

EBD2

  • ESP سیستم پایداری، مخفف کلمه Electronic Stability Program است. اگر خودروی شما از این سیستم پشتیبانی می‌کند، در واقع شامل دو ویژگی اساسی است؛ یعنی بهره گیری از سیستم ABS و TSC در کنار یکدیگر. این سیستم به صورت هوشمند در زمانی که محاسبات ECU نشان دهنده سر خوردن خودرو باشد فعال شده و توانایی عبور خودرو را در پیچ‌ها افزایش می‌دهد.

ESp

  • ACC سیستم کروز کنترل تطبیق شونده مخفف کلمه adaptive cruise control است. این سیستم با کروز کنترلی که ما در ذهن خود داریم کمی متفاوت است. این سیستم در هنگام فعال بودن با سنسوری که در جلوی خودرو نصب شده است، فاصله شما و خودروی جلویی را محاسبه نموده و بر اساس آن اقدام به تنظیم سرعت خودروی شما می‌کند؛ یعنی اگر شما در ترافیک شهری سرعت را بر روی ۳۰ کیلومتر بر ساعت تنظیم کرده‌اید، با نزدیک شدن شما به خودرویی که ترمز کرده سرعت به صورت اتوماتیک پایین آمده و تنظیم می‌شود.
افزایش ایمنی خودروها
افزایش ایمنی خودروها

در حال حاضر بر روی خودروهای تولید داخل فقط می‌توان آپشن ABS را مشاهده کرد که آن‌هم با توجه به اجبار نهادهای دیگر بر روی خودروها نصب شده است. البته محصولاتی که تقریبا قیمتی بالای ۴۰ یا ۵۰ میلیون تومان دارند، نظیر خودروهای تولید شده کمپانی‌های مزدا، رنو، نیسان و … به جز فناوری ACC که حتی اگر هم بود در ترافیک‌های شهری ایران و با توجه به رانندگی زیبای ما ایرانیان، قطعا هنگ می‌کرد و از کار می‌افتاد؛ سایر قابلیت‌ها وجود دارد.

نتیجه گیری:کاربران گرامی و عزیز به انتهای مطلب با ۵ ویژگی جالب برای افزایش ایمنی خودروها آشنا شوید رسیدیم در این بخش پرداختیم به سیستم ترمز abs ماشین ها و … امیدوارم مفید بوده باشه و لذت برده باشین همراه با اموزش دات نت باشید.

گردآوری:گیگر

منبع:charkhan

دوستان عزیز اگر مطلب وب سایت برای شما مفید بوده است لطفا وب سایت گیگر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک مطلب

پاسخ دهید