آیا باید منتظر ملاقات با یک کنسول اکس باکس جدید باشیم؟

0

آیا باید منتظر ملاقات با یک کنسول اکس باکس جدید باشیم؟

این روز ها بازار انتشار اخبار و شایعات مربوط به ساخته شدن کنسول های مرموز و عجیب و غریب خانگی حسابی داغ است و هر روز شاهد پراکنده شدن خبر های تازه ای در رابطه با این موضوع از گوشه و کنار هستیم. اخبار و شایعاتی که اکنون از کشور آفتاب تابان راه ینگه دنیا را در پیش گرفته اند و این روز ها حول و حوش شرکت مایکرو سافت هم همانند دو شرکت سونی و نینتندو، به وضوح شنیده می شوند.

 

 

در حالی که عمده شایعات مربوط به کنسول های در دست تولید و مرموز در صف انتظار، تا پیش از یک ماه قبل تنها به شرکت نینتندو و کنسول بی نام و نشان این شرکت (که در حال حاضر تنها با اسم رمز NX شناخته می شود) مربوط می شد، در طی هفته های اخیر شاهد شنیدن اخباری مشابه در رابطه با شرکت سونی بودیم. اگر خوب به خاطر داشته باشید چندی پیش نظیر تیتر مطلب پیش رو را در این مطلب نیز مشاهده کردیم و به اتفاق یکدیگر شایعات مربوط به ساخته شدن محصولی ارتقا یافته از کنسول نسل حاضر شرکت سونی یعنی Play Station 4 که در حال حاضر با نام مضحک Play Station 4.5 شناخته می شود را برای نخستین بار از نظر گذراندیم. شایعاتی که رفته رفته می روند تا رنگ واقعیت به خود بگیرند و حتی تاریخ انتشار این محصول (که باید یک بار دیگر هم تاکید کنیم از اسم بسیار مضحکی بهره می برد!) از سوی برخی منابع اواخر سال جاری میلادی یا اوایل سال آینده (سال 2017) اعلام شده است. در واقع پس از بالا گرفتن مباحث مربوط به کنسول نسل هشت و نیم شرکت سونی (!) شایعات پراکنده ای از گوشه و کنار به گوش می رسید مبنی بر این که احتمالاً رقیب سر سخت این شرکت یعنی شرکت مایکرو سافت هم قصد تولید کنسول نسل هشت و نیمی خود را داشته باشد (به نظر می رسد که از این پس باید در طول هر نسل به جای یک کنسول شاهد تولید دو کنسول باشیم!). جالب این جاست که برخی منابع از  کنسول جدید و نیم چاشت (به جای کنسول نسل هشت و نیم بهتر است از عبارت جالب تر کنسول نیم چاشت نسل هشتم استفاده شود!) شرکت مایکرو سافت تحت نام کنسول Xbox 1.5 یاد می کنند! البته رییس بخش اکس باکس شرکت مایکرو سافت یعنی آقای فیل اسپنسر طی مصاحبه های اخیر خود با کنایه ای ملموس به شرکت سونی به اعلام این نکته پرداخته است که چندان طرفدار اعداد نصفه و نیمه نیست و در مجموع اگر بخواهد پیشرفت رو به جلویی داشته باشد اعداد کامل را به اعداد نیمچه ترجیح می دهد! او همچنین با اشاره به درک کردن هدف سایر تیم ها از انجام اعمال مشابه (اشاره به تصمیم سونی مبنی بر تولید نسخه ی 4.5 از کنسول نسل حاضر خود) به ذکر این نکته پرداخته است که از نظر او و سایر اعضای تیم اکس باکس شرکت مایکرو سافت، کنسول نسل حاضر آن ها به خوبی از پس وظایف خود بر آمده و عملکرد خوبی را هم تا کنون از خود به نمایش گذاشته است. بنا بر این اگر آن ها بخواهند حرکتی رو به جلو انجام دهند ترجیح می دهند که این حرکت یک حرکت عمده و اساسی باشد.

 xbox-next

جالب این جاست که آقای اسپنسر طی هفته های اخیر و در خلال گفتگو های خود (که در حین برگزاری همایش و کنفرانس اخیر شرکت مایکرو سافت در نوبت های متعددی به انجام رسیده اند) به گونه ای سیاست مدارانه نه به تایید صد در صد نکته ای خاص پرداخته است و نه در عین حال موضوعی را به شکل صد در صد تکذیب نموده است. با این حال بر اساس موارد موجود در سطور فوق شاید بتوان نتیجه گرفت که احتمالاً او و سایر اعضای تیم اکس باکس در شرکت مایکرو سافت تمایل چندانی به تولید یک کنسول خانگی نیم چاشت نسل هشتمی (!) ندارند. اما برخی شواهد موجود دقیقاً به عکس این موضوع اشاره دارند. در واقع از آن جایی که رزومه ی کاری افراد شاغل در شاخه های مختلف صنعت سرگرمی این روز ها حسابی درد سر ساز شده است (به تازگی شاهد پراکنده شدن شایعات مربوط به در دست ساخت بودن بازی Middle Earth: Shadow of Mordor 2 از طریق آمدن نام این بازی در رزومه ی کاری یک هنر پیشه ی نقش بدل سینما بودیم) در رزومه ی کاری یکی از کارکنان بخش اکس باکس شرکت مایکرو سافت یعنی آقای دیوید گاردنر هم به تازگی مورد عجیبی از سوی برخی نگاه های تیزبین حاضر در دنیای بازی های کامپیوتری کشف شده است. به این ترتیب که در رزومه ی کاری موجود در وب سایت Linkedin آقای گاردنر و در بخش سوابق کاری او، علاوه بر شرکت این سرپرست ارشد طراح جلوه های دیداری در پروژه های طراحی Xbox One ، Xbox Smart Glass و Xbox 360 نامی هم از شرکت او در پروژه ی Xbox neXt به چشم می خورد. پروژه ای که پیش از این شاهد معرفی آن از سوی اعضای شرکت مایکرو سافت نبودیم و عده ای بر این باورند که شاید این پروژه همان پروژه ی ساخت کنسول Xbox 1.5 شرکت مایکرو سافت باشد که وجود آن به شکل ملایمی توسط فیل اسپنسر تکذیب شده است. دلیل اصلی مطرح ساختن چنین فرضیه ای از سوی این افراد هم سخنان آقای اسپنسر در طی ماه های گذشته است که به شکل ضمنی به آپدیت شدن توانایی های کنسول خانگی نسل حاضر شرکت مایکرو سافت اشاره کرده و به ذکر این نکته پرداخته بود که همسان شدن کنسول اکس باکس وان با قابلیت های موجود در پلتفرم جهانی ویندوز (پلتفرم جدید مبتنی بر ویندوز 10) نیاز مبرمی به ارتقای توان سخت افزاری کنسول اکس باکس وان خواهد داشت. البته شاید پروژه ی Xbox neXt مایکرو سافت پروژه ی مربوط به طراحی کنسول نسل بعدی شرکت مایکرو سافت باشد و هیچ ارتباطی به کنسول نیم چاشت نسل هشتمی این شرکت نداشته باشد. در واقع کاملاً محتمل به نظر می رسد با توجه به اوضاع نه چندان به سمان کنونی شاهد کوتاه تر شدن عمر نسل هشتم بازی های کامپیوتری (که بی شک می توان آن را یکی از کم فروغ ترین نسل های حاضر در تاریخ بازی های کامپیوتری لقب داد) و آغاز زود هنگام نسل نهم باشیم. به هر حال در این مطلب ما به ابداع واژه ای جدید تحت عنوان کنسول نیم چاشت نسل هشتم پرداختیم. واژه ای که احتمالاً در مطالب بعدی مربوط به بخش بازی های کامپیوتری نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. چرا که دو کنسول NX و Play Station 4.5 در راه هستند و شاید در ادامه ی کار شاهد از راه رسیدن کنسول Xbox neXt نیز در قامت یک کنسول نیم چاشت نسل هشتمی باشیم!         

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید