آیا جاوا اسکریپت و پایتون در دانشگاه ها تدریس خواهند شد؟

0

آیا جاوا اسکریپت و پایتون در دانشگاه ها تدریس خواهند شد؟

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران خواستار تدریس زبان های برنامه نویسی موبایل در دانشگاه ها شد. نصر الله جهانگرد که در مراسم اختتامیه لیگ برنامه نویسی ایران شرکت کرده بود با بیان این خواسته افزود نسل سوم و چهارم اینترنت همراه و امکان انتشار اطلاعات موجب دگردیسی در بازار ICT کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، معاون وزیر ارتباطات در سخنرانی خود اعلام کرد بیش از 70 هزار اپلیکیشن فارسی در مدت یک سال و نیم گذشته که زمان راه اندازی نسل سوم موبایل در کشور است تولید شده و مورد استفاده کاربران قرار می گیرند. به گفته جهانگرد گردش مالی بازار فناوری اطلاعات کشور در حدود 26 هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود که بخش عمده آن مربوط به فناوری های ارتباطی است. اما بخش قابل توجه سخنان وی، تمایل وزارت ارتباطات به تدریس زبان های برنامه نویسی موبایل در دانشگاه ها به منظور افزایش سهم این بازار از تولید ناخالص داخلی بود. نصرالله جهانگرد با بیان اینکه به صورت سالانه 200 هزار فارغ التحصیل دانشگاهی در 6 رشته مرتبط با IT وارد بازار کار می شوند به کمبود مهارت های برنامه نویسی به عنوان یک چالش بزرگ برای این افراد اشاره کرد. همچنین به گفته او مهم ترین زبان های برنامه نویسی موجود در حال حاضر جاوا اسکریپت و پایتون هستند و به دلیل کلاسیک نبودن این زبان ها شاهد آموزش آنها در دانشگاه های کشور نیستیم.

عدم تناسب آموزش های مورد نیاز برای ورود به بازار کار در دانشگاه ها از جمله دغدغه های بزرگ تمامی دانشجویان کشور و تقریبا در همه رشته های دانشگاهی است و اشاره مقامی بلند پایه به این نقطه ضعف نظام آموزش عالی کشور می تواند نقطه روشنی برای گام برداشتن در جهت مدرن سازی سیستم آموزشی در دانشگاه های ایران باشد.

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید