آیا جنگ بعدی انسان ها در مقابل روبات ها است؟

0

آیا جنگ بعدی انسان ها در مقابل روبات ها است؟

“اساس کلی همه جنگ ها فریب است” این جمله را سان تزو (Sun Tzu ) استراتژیست باستانی چین در کتاب “هنر جنگ” گفته است. تا آنجا که ما میدانیم سان تزو هرگز با مشکلات پردازش تصویری الکترونیکی ماشین ها دست و پنجه نرم نکرده است اما اصل کلی همچنان پابرجاست. اگر جنگ متکی بر فریبکاری است، جنگ های آینده ی شما فریبکاری دربرابر روبات های ویرانگر است.

 

این نظریه را نویسنده و نظریه پرداز جف مناگ (Geoff Manaugh) مطرح کرده است. مناگ با الهام از یک تراژدی کوچک این نظریه را عنوان کرد. حادثه دلخراشی که توسط اتومبیل شرکت تسلا اتفاق افتاد و منجر به مرگ یک نفر شد. ماشین تسلا که مُد اتوپایلت (هدایت خودکار) آن با وجود حضور راننده فعال بود در بزرگراهی در حال رانندگی بود که یک تریلی مسیر ماشین را قطع میکند و متاسفانه راننده و سیستم هدایت خودکار هیچکدام از ترمز استفاده نمیکنند و راننده ماشین تسلا جان خود را از دست میدهد. این اتفاق جرقه ای بود برای تحقیقات فدرال. این تحقیقات و پیگیری عوامل این تصادف توسط مهندسین تسلا شرایط مطمئنی بوجود می آورد که از بروز این حوادث در آینده جلوگیری شود. مناگ بر این باور است که باید فضایی طراحی شود که به طور عمد باعث فریب و گمراهی ربات ها شود و عکس العمل آنها در شرایط بحرانی بررسی شود. با وجود سرمایه گذاری های گسترده ای که در این زمینه انجام شده است او معتقد است که پیدا کردن راهی برای دور انداختن ربات های خودکار چیزی فراتر از یک شوخی بی ضرر است و حتی نقض جدی امنیت ملی خواهد بود. John Rogers پژوهشگر روباتیک در مصاحبه ای به او گفته است که “در زمانی که شهرها مورد حمله ی نیروهای خارجی با سلاح های اتوماتیک قرار میگیرد، استفاده از سلاح های متحرک با قدرت شلیک برای دفاع از شهر میتواند بسیار مفید باشد.” 

شهری را تصور کنید که در آینده تمام فعالیت های انسانی در آن به دست ربات ها انجام میشود. تصور اینکه ربات ها در معامله انسانها را فریب دهند و یا اینکه رباتی دارای احساس و فکر باشد، شاید در نگاه اول خنده دار به نظر بیاید ولی در باطن نگران کننده و قابل تامل است. نظر ایلان ماسک نیز این رابطه جالب است، او معتقد است توسعه هوش مصنوعی می تواند ربات ها را علیه انسان ها بسازد و این موجودات مصنوعی به صورت خودکار تصمیم به قتل عام انسان ها بگیرند.

آیا باید نگران آینده ای با حضور ربات های هوشمند باشیم؟ نظر شما در این رابطه چیست؟

 

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید