آیا رابطه تان با وجود دوری طولانی مدت دوام می آورد؟

0

برخی افراد تصور می كنند زوج خوشبخت و صمیمی زوجی هستند كه مرتب در كنار هم بوده و با هم باشند.اما در بسیاری شرایط وضعیت شغلی همسران یا مأموریت های كاری و حرفه ای و حتی خانوادگی موجب می شود كه برخی از زوجین چند روز یا حتی چند هفته دور از یكدیگر باشند.

به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ اگر شما و همسرتان از هم دور زندگی می‌کنید و یا به خاطر یک کار جدید یادانشگاه‌، بین شما فاصله افتاده و این روش را برگزیده‌اید، شاید واقعا دوست داشته باشید بدانید که آیا رابطه‌تان به خاطر این دوری دوام خواهد داشت یا نه. 

دوست داشتن در روابطی که با دوری همراه است چندان ساده نیست، اما برخی زوج‌ها کاری می‌کنند که این مسئله برایشان جا بیفتد و آن را از همیشه محکم‌تر می‌کنند.

موضوعی که در روابط بین افراد حائز اهمیت است، مسئله صرف زمان و انرژی لازم جهت حفظ و تداوم روابط است.هر قدر این رابطه نزدیکتر باشد لازم است زمان بیشتری را برای حفظ، تداوم و بهبود آن صرف کنیم. از میان روابط مختلفی که در زندگی ما وجود دارد، رابطه بین زوجین از سایر روابط حساس تر است و جایگاه ویژه ای در زندگی فرد دارد.

اعظم بیانلو دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی در خصوص شکل های دوری زوجین گفت: موضوع دوری در رابطه زوجین ممکن است به دو شکل اتفاق بیافتد. یکی دوری فیزیکی و مکانی است و برای دلایلی از جمله ادامه تحصیل، شغل و مواردی از این دست ممکن است رخ دهد که روز به روز بر تعداد آن افزوده می شود. دیگری دوری عاطفی و روانی بین زوجین است که بیش از نیمی از زنان و مردان با وجود اینکه زیر یک سقف زندگی می کنند اما از آن بی خبرند.

اولویت اول، زندگیتان را دریابید!

وی افزود:  باید در نظر داشته باشیم که هر قدر هم که موفقیت شغلی و تحصیلی مهم باشد ولی باز روابط بین زوجین اولین اولویت در زندگی مشترک محسوب می شود. ممکن است گاهی افراد چنان غرق مشغله های روزمره خود شوند که اهمیت این موضوع را درک نکنند و یا در عین حال که بر اهمیت موضوع واقف هستند ولی با عذاب وجدان به کار ادامه دهند و زمان لازم برای کنار هم بودن را به تأخیر بیاندازند.

رحمانی روانشناس و متخصص مشاوره اسلامی در همین راستا بیان کرد: وقتی یک ازدواج صورت می پذیرد، دختر و پسر با هم تعهدی می بندند تا نیازهای جسمی و روحی همدیگر را برطرف کنند. دو نفرکنارهم قرار می گیرند که وجودشان تکمیل کننده همدیگر باشد نه اینکه تنها اسمشان در کنار یکدیگر باشد.

وی ادامه داد:اگر از یک حد مجاز، فاصله بین زوجین زیادتر شود، نفس به نفس بودن، رو در رو بودن، کنار هم بودن و با هم صحبت کردن در روابط از بین می رود و یکی از دو طرف احساس کمبود می کند که در این مواقع کمبود این حس عاطفی زودتر به سراغ زنان می آید.

عشق کم رنگ می شود!

بیانلو در خصوص لطمه هایی که دوری مکانی به زوجین وارد می کند، اذعان داشت: در نظر داشته باشیم که هر قدر هم که بین زوجین رابطه خوبی برقرار باشد و مشکلات اساسی با یکدیگر نداشته باشند به مرور زمان این دوری ها و روابط از هم گسسته می تواند صدمه جدی به رابطه زوجین بزند، حتی پس از مدتی بود و نبود همسر بی اهمیت جلوه می کند.

رحمانی روانشناس و متخصص مشاوره اسلامی در همین راستا افزود: طبیعی است که به واسطه محبت، عشق یا مهربانی زنان خودشان را با این شرایط سازگار می کنند، اما اگر این دوری که ممکن است به خاطر کار همسر باشد بیش از حد طولانی شود در این شرایط فرد ممکن است دوری را تحمل کند اما احساس خلاء در او ایجاد می شود.

این روانشناس در خصوص خلاء ایجاد شده بر اثر دوری گفت: وقتی فرد در زندگی اش احساس خلاء کرد آرامشش از بین می رود و دوری ناراحت کننده و غیر قابل تحمل می شود تا یک مدت از دوری ناراحت است اما بعد از مدتی ناراحتی خود را ابراز می کند و تازه اول مشکلات آغاز می شود.

وی در خصوص راهکارهای کمک کننده در بهبود روابط زوجین اظهار داشت: اگر یک مرد مجبور است که به خاطر کار از همسر خود دور بماند باید وظایفی بیشتر از آدم هایی که شرایط زندگی عادی دارند برای خودش تعیین کند، چنین فردی باید دو برابر یک مردی که در کنار همسرش است به زن خود محبت کند تا بتواند حداقل قسمتی از این کمبود را جبران کند.

خیانت در کمین زوج های دور از هم!

معمولاً با نگاه به پیشینه اغلب طلاق هایی که اتفاق می افتد متوجه می شویم که زوجین مدت زمانی از یکدیگر دوری مکانی یا عاطفی_روانی داشته اند. این دوری ها زمینه ساز کمرنگ تر شدن روابط و در نهایت طلاق و جدایی است. 

بیانلو دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی در خصوص خیانت حاصل از دوری زوجین بیان کرد: خیانت از جانب زوجین به شکل های مختلفی اتفاق می افتد که در این شکل از روابط به گونه ای است که فرد سعی می کند خلأ عاطفی خود را که توسط عدم حضور همسر به وجود آمده است با یک رابطه جدید جبران نماید،باید تلاش شود از دوری های طولانی مدت بین زوجین جلوگیری شود و یا در صورتی که دوری عاطفی و روانی بین آنها وجود دارد هر چه سریع تر از متخصصین در این حوزه مشورت بگیرند و برای بهبود رابطه اقدام کنند. 

اگر بنا به دلایلی مجبور به دوری مکانی از یکدیگر هستید مطمئن باشید که این دوری ها موقتی است و راهکارهایی را برای غنی تر کردن رابطه خود داشته باشید. علاوه بر این باید هر دو طرف سعی کنند از زمان هایی که در کنار یکدیگر هستند بهترین استفاده را بکنند و لذت ببرند.

گزارش از بهار الهی

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید