آیا سهراب مرادی قربانی آتش خشم تاماش آیان از ورزش ایران شده است؟

0

ورزش > مدیریت ورزش – ایسنانوشت:دشمنی های تاماش آیان با وزنه برداری ایران آغاز شده و سهراب مرادی قربانی این اتفاق شده است

 

با خارج شدن نام سهراب مرادی از لیست مسابقات جهانی و ادامه دار بودن مدت دوری او از مسابقات تا اردیبهشت، اکنون پرسش این است که دستاورد واقعی دیدار علی مرادی و تاماش آیان دقیقا چه بوده که این ماجرا به یک کلاف سردرگم تبدیل شده است؟

در فاصله زمانی 7 روز مانده به آغاز مسابقات جهانی وزنه‌برداری، فدراسیون جهانی آب پاکی را بر روی دست ایران ریخت و تکلیف سهراب مرادی که این روزها از آماده‌ترین وزنه‌برداران تیم ملی ایران است را مشخص کرد به طوری که این وزنه‌بردار باید از سکوها شاهد این رقابت‌ها باشد. البته انگار قرار نیست ماجرای سهراب مرادی به همین نرفتن به مسابقات جهانی ختم شود و باز هم سنگ تازه‌ای پیش روی این وزنه بردار قرار گرفته است که این شرایط او را از المپیک هم دور کرده است.

 

آغاز ماجرا از قهرمانی آسیا 2015

سهراب مرادی که پس از پشت سر گذاشتن ناکامی در المپیک لندن و همچنین محرومیت دو ساله، خود را برای حضور مجدد در تیم ملی آماده می کرد، اما در اولین پله متوقف شد و نتوانست در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کند چرا که به گفته فدراسیون جهانی این وزنه بردار بازنشسته معرفی شده بود و حق شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا 2015 را نداشت. مسئولان فعلی فدراسیون مقصر را مسئولان قبلی که تنها تصمیم گیرنده آن فدراسیون حسین رضازاده بود، عنوان کردند و با مستنداتی مدعی شدند از فدراسیون قبلی نامه‌ای مبنی بر بازنشسته بودن سهراب مرادی به فدراسیون جهانی ارسال شده است هر چند که حسین رضازاده به صراحت اعلام کرد به هیچ عنوان چنین کاری انجام نداده و حتی از این ماجرا بی اطلاع است تا بحث بر سر این موضوع به شکل نامشخصی ادامه داشته باشد که البته با توجه به نامه فدراسیون جهانی، نظر می رسد همه این اتفاقات در دوره مدیریت قبلی فدراسیون رخ داده است.

 

وعده بی‌نتیجه علی مرادی و امید به المپیک

در شرایطی که سهراب مرادی در تمرینات رکوردشکنی می کرد و حتی در رقابتهای لیگ برتر با وجود داشتن وزن 96 کیلوگرم صدرنشین بی چون و چرای دسته 105 کیلوگرم بود، علی مرادی برای رایزنی به مجارستان رفت که اکنون بعد از گذشت مدتی از این ملاقات و رخ دادن اتفاقات جدید معلوم نیست دستاورد آن رایزنی ها چه بوده است زیرا عملا از ماجرای بازنشستگی سهراب مرادی هیچ گره‌ای باز نشده است.

رییس فدراسیون پس از بازگشت از مجارستان اعلام کرد رایزنی هایش نتیجه بخش بوده و مشکل سهراب مرادی برای حضور در المپیک حل شده است و هم چنین نام او در لیست مقدماتی مسابقات جهانی آمریکا قرار گرفته است.

اما حالا در فاصله یک هفته ای تا مسابقات جهانی نام سهراب مرادی از فهرست شرکت کنندگان حذف شده و حتی علی مرادی می گوید نامه ای بدستش رسیده که در آن اعلام شده سهراب مرادی تا اردیبهشت ماه هم نمی تواند در مسابقه ای شرکت کند.

 

چرا مدت دوری مرادی از مسابقات ناگهان بیشتر شد؟

طبق قانون سهراب مرادی شش ماه پس از اعلام پایان بازنشسته بودن می تواند به مسابقات برگردد بنابراین او با شرکت در یکی از مسابقات گرند پری و قهرمانی آسیا ازبکستان شانس حضور در المپیک را داشت و حتی علی مرادی پس از بازگشت از مجارستان هم خبر از حل شدن مشکل حضور سهراب در المپیک داد اما اکنون رییس فدراسیون اعلام کرده نامه‌ای مبنی بر اینکه سهراب مرادی تا اردیبهشت بازنشسته است دریافت کرده‌اند و در این شرایط این وزنه بردار مسابقات قهرمانی آسیا 2016 که ششم اردیبهشت آغاز می شود را هم از دست می دهد و با این شرایط او از المپیک دورتر خواهد شد.

اما سوال اصلی اینجاست که چرا مدت محرومیت او از حضور در مسابقات بیشتر شده است؟ در صورتی که اگر فدراسیون بلافاصله پس از اطلاع از بازنشسته بودن مرادی (قبل از آغاز مسابقات آسیای 2015 در مرداد ) او را به عنوان وزنه بردار فعال معرفی کرده باشد بنابراین شش ماه بعد می توانست در مسابقات شرکت کند. حالا این سوال وجود دارد که چرا سهراب مرادی تا اردیبهشت 95 محروم از حضور در مسابقات است.

موضع واقعی تاماش آیان چه بوده است؟

با این شرایط این سوال به وجود می آید که حاصل رایزنی علی مرادی با تاماش آیان برای رفع مشکل سهراب مرادی چه چیز بوده است؟ زیرا اکنون نه تنها مشکلی از سهراب مرادی حل نشده است که مشکل جدیدی نیز اضافه شده است.

قبل از اینکه علی مرادی رئیس فدراسیون شود این نگرانی وجود داشت که رابطه سرد او با تاماش آیان دردسر ساز شود. حتی خیلی ها از دست رفتن دبیر کلی علی مرادی در کنفدراسیون آسیا و واگذاری آن به یک عراقی را کار تاماش آیان می‌دانند اما خود مرادی بعد از به ریاست رسیدن اعلام کرد که مشکلی وجود ندارد و همه چیز حل خواهد شد. حتی اخبار خوشی که مرادی پس از سفر به مجارستان اعلام کرد، این خوشحالی را بوجود آورد که آیان دیگر مشکلی با رئیس فدراسیون ایران ندارد اما اتفاقات اخیر چیز دیگری می گویند که با وعده های قشنگ رئیس فدراسیون ایران به هیچ عنوان همخوانی ندارند.

این اتفاقات حتی صدای سهراب مرادی را نیز درآورده و او می خواهد رک و شفاف مسئولان فدراسیون بگویند واقعا قضیه چه چیزی است و چرا هر روز مشکل جدیدی برای او به وجود می آید. اگر واقعا تاماش آیان مرد اول وزنه برداری جهان قبول کرده در این راستا کمک کند پس چرا اکنون علاوه بر اینکه نام سهراب مرادی از لیست مسابقات جهانی حذف شده ، او حتی برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا 2016 که گزینشی المپیک ریو هست نیز با مشکل روبرو شده و در جایزه بزرگ دهه فجر هم که این رقابت هم به گفته مسئولان فدراسیون جزو رقابتهای گرینشی المپیک است نمی تواند شرکت کند. با این شرایط المپیک هم برای سهراب دور از دسترس شده است؟

بدون شک باید مشخص شود دقیقا در ملاقات تاماش آیان با علی مرادی چه اتفاقی افتاده و آیا آیان واقعا هیچ کمکی به ایران برای رفع این مشکل نکرده؟ که در این صورت وعده های علی مرادی بی حاصل جلوه می کند.

اهالی وزنه برداری حتی بسیاری از مسئولان ورزش از پشت پرده فدراسیون جهانی وزنه برداری خبر دارند و می دانند خیلی از تصمیمات در پشت صحنه گرفته می شود بنابراین فدراسیون ایران چاره ای جز بهبود روابط با تاماش آیان ندارد اما حقیقت ماجرا این است که آیا رابطه علی مرادی و تاماش آیان واقعا بهبود یافته یا تنها تظاهر به حسنه بودن روابط شده است؟ این چیزی است که حتی ممکن است لطمه اش در المپیک هم به وزنه برداری ایران برسد، بنابراین باید تا دیر نشده دست به کار شد تا روابط پشت پرده و اختلافات شخصی بیش از این به وزنه برداری ایران لطمه نزند.

در هر صورت در این میان تنها چیزی که بیش از همه به چشم می خورد نابود شدن یک ورزشکار یا ورزشکاران احتمالی دیگر است که فرصت کسب افتخار برای مردم و مملکت هم از آنها گرفته می شود.

4141

 

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید