آیا طراحی گوشی های سامسونگ با گلکسی نوت 7 به تکامل رسیده است؟

0

آیا طراحی گوشی های سامسونگ با گلکسی نوت 7 به تکامل رسیده است؟

طراحی گوشی های هوشمند سامسونگ همواره زیر ذره بین منتقدین بوده کمپانی است و به خصوص تا چند سال پیش ظاهر گوشی های این کمپانی بسیار مورد انتقاد قرار میگرفت. اکثر این انتقاد ها از جنبه ی جنس بدنه و ظاهر یکنواخت گوشی های سامسونگ بود و منتقدین و البته طرفداران برند های دیگر معتقد بودند که که ظاهر گوشی های سامسونگ تکراری شده است و در عین حال، جنس بدنه ی پلاستیکی حتی در پرچمداران سامسونگ، طرفداران این برند را هم آزار میداد. دو روز از معرفی گلکسی نوت7 میگذرد و همان طور که انتظار میرفت این گوشی تیتر اخبار مهم دنیای فناوری را در اختیار گرفته است. در ادامه به بررسی طراحی این فبلت خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

 طراحی یکنواخت و جنس استفاده از پلاستیک در بدنه ی پرچمداران سامسونگ ادامه داشت تا اینکه بالاخره در دو مدل قبل پرچمداران سامسونگ، یعنی گلکسی نوت 4 و گلکسی اس 6 اقدامات مثبتی در این مورد صورت گرفت. سامسونگ در این زمان به جای پلاستیک در نوت 4 از چرم مصنوعی استفاده کرد در حالی که فریم دستگاه از فلز بود و اس 6 که سال بعد به بازار عرضه شد، کاملا قاعده ی بازی را با بدنه ی شیشه ای و فلزی خودش تغییر داد. گلکسی اس 6 سامسونگ به طرز غیر قابل انکار زیباتر از نسل پیشین خود شده بود ضمن اینکه اکنون با یک کالای کاملا لوکس و زیبا طرف بودیم. اما اتفاقی که پیش از نوت 4 و اس 6 در طراحی گوشی های سامسونگ رخ داده بود، برای طراحی گوشی های جدید نیز همین روال در پیش گرفته شد. همان طور که انتظار میرفت، گلکسی اس 7 با ظاهری مشابه گلکسی اس 6 معرفی شد و کمپانی به اصلاحات برخی قسمت ها بسنده کرده بود که البته با وجود اصلاحات جزئی، گلکسی اس 7 زیباتر از نسل پیشین خود به نظر میرسید و کمبود های ظاهری و سخت افزاری نیز در این نسل برطرف شده بود. اما سامسونگ با معرفی گلکسی نوت 7 ثابت کرد که دیگر قرار نیست شاهد تغییر مهمی در طراحی پرچمداران این کمپانی باشیم.

گلکسی نوت 7 یا گلکسی اس 7 اج بزرگتر؟

مطمئنا هیچ زمان دیگری مانند نسل فعلی، پرچمداران سری اس و نوت سامسونگ تا این اندازه شبیه به یکدیگر نبوده اند. به طور واضحی گلکسی نوت 7 مانند پرچمدار خمیده ی سری اس یعنی گلکسی اس 7 اج است و سامسونگ به انجام برخی تغییرات بسیار جرئی در نوت جدید بسنده کرده است. با این حال دقیقا مانند گلکسی اس 6 و گلکسی اس 7، همین تغییرات جزئی در نوت 7 و اس 7 اج نیز باعث شده است تا حس در دست گرفتن نوت 7 کاملا متفاوت باشد و حس بهتری نسبت به اس 7 اج به کاربر منتقل کند. یکی از تغییرات مهم گلکسی نوت 7 نسبت به گلکسی نوت 5، این است که نسل جدید به لطف استفاده از صفحه نمایش دو طرف منحنی، 2 میلی متر نازک تر از نسل قبل شده است که مطمئنا تغییر در دست گرفتن دستگاه احساس خواهد شد.

بر هیچکس پوشیده نیست که گلکسی اس 7 اج سامسونگ قطعا یکی از زیباترین گوشی های تولید شده تاکنون است و سامسونگ در این گوشی بالاخره توانست به یک توازن در طراحی و عملکرد دستگاه دست پیدا کند. اگر نگاهی به طراحی چند نسل قبلی گوشی های پرچمدار سامسونگ بیاندازیم، شاهد بهبود در طراحی مدل های گلکسی اس 6، گلکسی اس 6 اج، گلکسی نوت 5 و پس از آن در مدل های گلکسی اس 7، گلکسی اس 7 اج و در نهایت گلکسی نوت 7 بوده ایم. زبان طراحی چند گوشی مذکور کاملا با یکدیگر یکسان هستند و سامسونگ با اعمال تغییرات جزئی سعی در بهبود آرگونومی دستگاه داشته است. به هر حال کمپانی از این اقدام در پرچمداران سری اس سال گذشته و سال جاری پاسخ مثبتی دریافته است و فروش بیشتر گلکسی اس 7 نسبت به گلکسی اس 6 گواه این موضوع است. بنابراین طبیعی است که کمپانی ریسکی در طراحی سری نوت انجام ندهد و با همان تغییرات جزئی سعی در بهبود طراحی کلی دستگاه کند.

چه چیزی گلکسی نوت 7 را متفاوت ساخته است؟

برای پاسخ این سوال با یک کلمه میتوان گفت: ” تقارن “. با نگاهی به طراحی گلکسی نوت 7 میتوان دریافت که بین بخش های مختلف دستگاه از جمله، بالا و پائین، لبه ها و پشت و روی دستگاه یک تقارن و تناسب معینی برقرار است. یکی از بزرگترین مشکلات دارندگان گلکسی اس 7 اج، لمس های ناخواسته ای است که در حواشی خمیده ی صفحه نمایش صورت میگیرد. سامسونگ در گلکسی نوت 7 با ملایم ساختن منحنی های دو طرف صفحه نمایش و البته خمیدگی های لبه ی پشت دستگاه این مشکل را برطرف کرده است و اکنون احتمال بروز چنین اتفاقاتی در نوت 7 بسیار کم است. همچنین همان طور که اشاره شد اکنون هارمونی زیباترین بین پشت و جلوی دستگاه برقرار شده است.

در حالی که گلکسی اس 7 اج چیزی حدود دو دهم اینچ کوچکتر از گلکسی نوت 7 است، اما به لطف آرگونومی خوب نوت 7، در دست گرفتن نوت 7 راحت از پرچمدار خمیده ی سری اج است و کار کردن با یک دست با نوت 7 ممکن تر از قبل به نظر میرسد. در واقع سامسونگ در نوت 7 سعی کرده تا از لبه های خمیده ی صفحه نمایش استفاده ی بهینه کند نه اینکه فقط برای زیباتر شدن دستگاه ای لبه های خمیده ی نه چندان حساب شده استفاده کند.

یکی دیگر از تغییرات در ظاهر نوت 7، به رنگ های تولید شده از این فبلت بازمیگردد. گلکسی نوت 7 در رنگ های مشکی ، نقره ای و طلایی وارد بازار خواهد شد اما رنگ آبی ملایم میز اکنون به رنگ های نوت 7 اضافه شده است که زیبایی خاصی برخوردار است. در هر صورت رنگ هایی مانند مشکی و نقره ای با وجود همه کس پسند بودن، برخی کاربرانی نیز میخواهند تا رنگ های خاص تری را تجربه کنند که در عین حال زیبا نیز باشد. این همان کاریست که اپل با رنگ رز گلد محصولات خودش انجام داد و به محبوب ترین رنگ محصولات کمپانی تبدیل شد. حال طرفداران سامسونگ نیز میتوانند انتخابی خاص در بین محصولات کمپانی داشته باشند. ضمن اینکه رنگ قلم S Pen نیز در نوت 7 با دستگاه هماهنگ شده است تا هماهنگی بیشتری بین این قلم کاربردی و دستگاه صورت بگیرد.

آینده ی طراحی گوشی های سامسونگ به چه شکل خواهد بود؟

پاسخ دادن به این سوال کار دشواری به نظر میرسد. همان طور که گفته شد در چند نسل اخیر گوشی های پرچمدار سامسونگ، تغییرات بزرگی در طراحی آنها صورت نگرفته است به حدی که اکنون طراحی نوت و سری اس نیز بسیار همانند یکدیگر شده اند. حتی این شباهت به ظاهر آنها نیز خلاصه نمیشود و در قسمت مشخصات فنی هم گلکسی نوت 7 در بخش های اصلی مانند پردازنده، رم ، صفحه نمایش و دوربین کاملا با یکدیگر یکسان هستند. در واقع اکنون قلم S Pen را میتوان مهم ترین نقطه ی تمایز سری نوت و سری اس خطاب کرد و دیگر تفاوت ها آنقدر ناچیز هستند که چندان به چشم نمیآیند. همچنین پورت USB-C هم در نوت جدید اضافه شده است که قابلیت خیلی مهمی به شمار نمیرود. در هر صورت به نظر میرسد طراحی گوشی های هوشمند سامسونگ به یک بلوغ و تکامل رسیده است و قطعا کاربران و طرفداران این کمپانی منتظر دیدن طراحی پرچمدار بعدی سامسونگ که گلکسی اس 8 خواهد بود ، هستند. مطمئنا هر چند هم که یک طراحی کامل و کم نقص به نظر برسد، باز هم بخش هایی برای بهبود و پیشرفت وجود دارد. با اینکه پیش بینی در مورد طراحی نسل بعدی گوشی های سامسونگ امری سخت است، با این حال پیش بینی ما این است که گلکسی اس 8 نیز از زبان طراحی کاملا یکسانی مشابه گلکسی نوت 7 برخوردار خواهد بود و سامسونگ به رفع ایرادات و بهبود های جزئی اکتفا کند. نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا سامسونگ میتواند طراحی بهتر از طراحی نوت 7 در پرچمدار بعدی خود اعمال کند یا خیر؟    

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید